Keď je za oknami krásne, svieti slniečko, počuť detský smiech, prirodzene nás to ťahá von. Najradšej by sme tam trávili každú voľnú chvíľku. Užívať si relax na záhrade nám však často nedovoľujú rôzne povinnosti a úlohy, ktoré sa nedajú odložiť na druhý deň. Napríklad taká príprava jedla. Kvôli nej v kuchyni trávime množstvo času, často sú to hodiny.
Ak si však na záhrade postavíte letnú kuchyňu, celé varenie môžete presunúť sem, tak budete účastníkom diania. Letná kuchyňa je však projekt, ktorý si vyžaduje dobrý plán. Na čo všetko nezabudnúť pri plánovaní letnej kuchyne?
Na varenie aj stolovanie, na párty?
Skôr, ako sa pustite do náročného projektu, urobte si jasno v tom, čo všetko by vaša letná kuchyňa mala spĺňať. Nájdite jej dostatočne veľký priestor na záhrade, alebo ju spojte s existujúcou terasou. Priestor by mal byť dostatočne veľký na to, aby ste tam umiestnili kuchynské spotrebiče, záhradný nábytok a ďalšie príslušenstvo.
Čo plánujete v kuchyni variť? Radi grilujete? Možno sa vám zíde krb, prenosné ohnisko, gril alebo pec na pizzu. Ak sa vidíte, ako v kuchyni pripravujete celé obedové menu, zariadenie kuchyne by malo byť podobné tomu v domácej kuchyni.
Dôležitou otázkou je aj rozpočet. Koľko môžete do letnej kuchyne investovať?
Základom je dobrá podlaha
To, pre aký materiál na podlahu sa rozhodnete, ovplyvní aj jej základy. Je rozdiel, keď kladiete drevené dosky, a keď kladiete ťažkú veľkoformátovú dlažbu.
Drevo
Drevo pôsobí prírodne, dodá vašej novej letnej kuchyne určitý charakter. Je príjemné na dotyk a lacnejšie ako dlažba či iný materiál. Na druhej strane vás čaká pravidelná starostlivosť, napríklad brúsenie a natieranie, čo si vyžaduje čas a zvyšuje náklady na údržbu.
Drevoplastové dosky
Drevoplastové dosky sú alternatívou k drevu. Zachovávajú si prírodný vzhľad, no tu už o čistý prírodný materiál nejde. K drevu sú pridané rôzne spevňujúce zložky. Tieto dosky si nevyžadujú takú náročnú údržbu. Zväčša však majú menšiu životnosť.
Kameň
Trvalým riešením je podlaha z kameňa. O kameň nie je potrebné sa nejako zvlášť starať, no pre svoju hmotnosť si vyžaduje naozaj pevné základy. Nevýhodou je, že kameň sa v horúcich dňoch prehrieva, tiež je tu väčšie riziko pošmyknutia na rozliatych nápojoch, v prípade nekrytej kuchyne na daždi či snehu. Na kameni nešetrite, lacný kameň sa veľmi rýchlo poškodí.
Zámková dlažba
Nie je nič nezvyčajné, vidieť na podlahe v letnej kuchyni zámkovú dlažbu. Výhodou je, že je k dispozícii v rôznych tvaroch a farbách. Dáva vám tak možnosť realizovať sa pri navrhovaní vzhľadu podlahy. Zámková dlažba je tiež cenovo dostupná možnosť.
Letná kuchyňa jedine s prístreškom
Aby vás z vašej novej letnej kuchyne nevyhnalo nepriaznivé počasie, vyhraďte určitú čiastku z rozpočtu na krytie kuchyne. Niektorí dávajú prednosť krytiu z troch alebo zo všetkých strán, iným učarovala pergola krytá napr. lexanom. Letná kuchyňa má často podobu dizajnového altánku.
Správne zvolená krytina na zastrešenie terasy a letnej kuchyne má potom vplyv aj na stav a životnosť podlahy, nábytku a vybavenia letnej kuchyne.
Ak budete mať kuchyňu spojenú s domom, jedna strana tak bude prirodzene chránená pred vetrom. Pouvažujte nad vhodným tienením aj ostatných strán. Horúce slnečné lúče niekedy vedie byť poriadne nepríjemné, obzvlášť pri varení, ktoré ešte pár stupňov pridá. Preto odporúčame zvoliť vhodný typ tieniacej techniky, ktorého ponuka je dnes naozaj rôznorodá a uchráni vás a vašu pokožku pred silou letných slnečných lúčov.
Aby to tieklo, aby to svietilo…
Aby letná kuchyňa splnila všetko, čo od nej očakávate, zásadnú pozornosť venujte praktickým stránkam. Trváte na tom, aby bola v kuchyni tečúca voda? Prispôsobte umiestnenie kuchyne aj rozmiestnenie vybavenia prívodu vody. Najjednoduchším riešením je postaviť kuchynskú linku s umývadlom k stene domu s už existujúcim vodovodným rozvodom.
Ako bude riešený odpad? Plynový alebo elektrický krb/sporák? Vo vašom projekte musí byť jasne zaznačené, kde je plynové pripojenie, ako viete do kuchyne priviesť elektrinu. Tiež potrebujete odpovede na to, či je vaše súčasné elektrické vybavenie postačujúce.
Kuchynská linka do L alebo do U
S výberom vhodnej kuchynskej linky vám pomôžu vaše zvyky pri príprave jedla. Určite budete chcieť dostatok miesta na spracovanie surovín a samotné varenie. Nezabúdajte na kuchynské skrinky, aby ste mali poruke aj potrebné kuchynské vybavenie či jedálenský servis.
Zopár centimetrov zaberú aj kuchynské spotrebiče. Samozrejme, o tom, či bude kuchynská linka v tvare písmena I, L alebo U, rozhoduje aj veľkosť letnej kuchyne.
Rovná kuchynská linka je najlacnejším riešením, nie je však veľmi praktická. Rohová kuchynská linka už ponúka miesto aj na vstavané spotrebiče či praktické riešenie jedálenského barového stola.
Maximálnu voľnosť ponúka „účková“ kuchynská linka. Tu už môžete zabudovať aj gril, krb, chladničku, barový pult a pod. Kuchynská linka v tvare U je obľúbená aj u rodín, ktoré často organizujú záhradné párty.
Kuchynská linka v letnej kuchyni je niečo, čo v prípade nepriaznivého počasia nezbalíte a neodložíte do garáže. Preto myslite aj na odolnosť a trvácnosť materiálu, z ktorého sú skrinky a pracovná doska vyrobené.
Kuchynská linka a skrinky v letnej kuchyni bývajú najčastejšie vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, plastu, špeciálne upraveného dreva alebo iných odolných materiálov. Mali by byť taktiež odolné voči plesniam, prachu, tiež znečisteniu, ktoré vzniká počas varenia. Na pracovnú dosku je ideálny kameň, žula, mramor alebo oceľ.
V letnej kuchyni všetko poruke
Princípom dobre organizovanej kuchyne je úspora času. Aby ste počas varenia neustále neodbiehali do domu, vybavte si ju praktickým kuchynským náčiním.
Základom je riad, misy, varechy a naberačky, nože, príbor a pod. Zíde sa aj kuchynská váha či mixér. Nemusíte si kuchyňu celú zariadiť hneď v prvý deň. Ak ju zaplníte nepotrebným vybavením, môže vám to namiesto radosti z varenia spôsobiť stres.
Na začiatok prineste do kuchyne iba nevyhnutné náčinie. Postupne zistíte, čo skutočne potrebujete a čo nie. Rozumne zvolené kuchynské pomôcky vám uľahčia samotné varenie.
Záhradný jedálenský set alebo záhradná sedačka
Exteriérová kuchyňa nie je len o grilovaní a príprave jedla. Zvyčajne sa spája s terasou, kde sa dá pohodlne relaxovať. Ak vyberáte vhodný záhradný nábytok na terasu, predstavte si, ako tam budete tráviť čas.
Ako vybrať nábytok na terasu
Vo vašich predstavách je terasa s barovým pultom, jedálenským stolom aj záhradnou sedačkou, no ste limitovaní rozmermi terasy? Tu je niekoľko jednoduchých otázok, ktoré vám pomôžu zistiť, čo skutočne potrebujete:
- Kto bude využívať letnú kuchyňu?
- Budete v nej pripravovať jedlá iba pre členov svojej rodiny?
- Plánujete organizovať záhradné párty?
- Plánujete kuchyňu využívať na oslavy?
- Ako často budete kuchyňu využívať?
- Budú to občasné grilovačky, alebo v nej budete pravidelne pripravovať nedeľné obedy?
- Potrebujete miesto na stolovanie, alebo si vystačíte s barovým pultom?
- Vystačíte si so záhradnými kreslami, alebo trváte na záhradnej sedačke?
Stolovanie môžete vyriešiť barovým stolom v rámci rohovej či „účkovej“ kuchynskej linky. Možno však budete chcieť klasický záhradný jedálenský stôl so stoličkami. Maximálny komfort zas ponúka záhradná sedačka s čalúnením a záhradné kreslá.
Samozrejme, to, aký nábytok bude v letnej kuchyni, určuje najmä jej rozloha. Preto už pri jej plánovaní myslite na to, ako chcete riešiť sedenie.
Ak je terasa atypických rozmerov, odporúčame dať si vyrobiť lavice z masívu na mieru.
Dôležitý je aj výber materiálu. Najkrajšie samozrejme pôsobí drevený nábytok, ktorý je však náchylnejší na znehodnotenie.
Okrem toho existuje záhradný nábytok z prírodného a umelého ratanu, plastový nábytok, kovové stoly a stoličky. Ak chcete do letnej kuchyne vniesť svoj vlastný podpis, vyrobte si záhradný nábytok z paliet. Na internete nájdete niekoľko kreatívnych nápadov, ktoré vám poradia, ako na to.
Nezabúdajte na doplnky. Tie dodajú vašej letnej kuchyne výnimočný charakter. Aj tu však platí, menej je viac. S doplnkami to nepreháňajte, chcete predsa, aby vaša kuchyňa a terasa vyzerali útulne a nie gýčovo.
Vankúše, deky, štýlové úložné priestory, vázy, črepníky so zelenými kvetmi a pod. Doplnky vyberajte podľa štýlu, do ktorého chcete terasu ladiť.
Vidiecky štýl, rustikálny alebo eklektický či boho štýl. Terasy a letné kuchyne sú často ladené do hygge či škandinávskeho štýlu, ktoré ponúkajú niekoľko jednoduchých spôsobov, ako si vytvoriť výborné podmienky na domáci relax.
Posvieťte si na svoju novú letnú kuchyňu
Aj keď letnú kuchyňu budete primárne využívať v letných mesiacoch, kedy je slnko dlho na oblohe, verte nám, že správne zvolené osvetlenie sa vám určite zíde. Najmä prídavné svietidlá, ktoré ponúknu dostatok svetla napríklad nad pracovnú dosku, nad gril, nad stôl a pod.
Môžete si zvoliť bočné svietidlá na stenu, vonkajšie stropné svietidla, visiace svietidlá či stojacie lampy. Okrem praktickej funkcie plnia aj dekoratívnu funkciu. Večerný relax umocnený teplým žltým svetlom má svoje unikátne čaro, ideálne na strávenie romantických chvíľ s partnerom.
Ak hľadáte spôsob, ako osvetlenie terasy skutočne ozvláštniť, môžete tradičné osvetlenie doplniť LED svetelnými pásmi, lampami na zábradlie, rôznymi lampášmi, ktoré môžete postaviť na stôl aj na podlahu, alebo použiť dekoratívne svetelné reťaze.
Perfektným riešením, je tzv. bezkáblové osvetlenie, teda solárne svietidlá, ktoré čerpajú energiu z denného svetla. Pre milovníkov klasiky sú to zas sviečky či petrolejové lampy.
Aby to bavilo aj deti
Keď uvažujete a plánujete letnú terasu, usilujete sa zapracovať do nej vlastné predstavy. Letná kuchyňa by mala byť dostatočne veľká, praktická, dobre vybavená a pohodlne zariadená. Často sa však zabúda na to, že ju budú využívať aj deti. Preto pri návrhu aj realizácii exteriérovej kuchyni myslite predovšetkým na bezpečnosť.
To isté platí, ak staviate a zariaďujete terasu či altánok. Pozor na šmykľavé podlahy, ostré hrany či nebezpečné predmety. Stopercentne majte vyriešenú bezpečnosť okolo elektrických a plynových spotrebičov, krbu a grilov.
Krytá letná terasa často nahrádza obývačku či detskú izbu aj v nepriaznivom počasí. Ak vonku mrholí, prší alebo iba mierne pofukuje, deti si na hranie oveľa radšej zvolia terasu ako uzatvorenú miestnosť.
Preto počítajte s tým, že to bude chcieť úložný priestor na hračky. Zariadiť terasu pre deti nie je nič náročné. Nechajte svoje ratolesti, nech vám povedia, čo by tam chceli. Čo poviete na závesné hojdacie kreslo, ktoré budete využívať aj vy?
TIP: Prečítajte si náš článok o tom, ako zabaviť deti v záhrade.
Stavba letnej kuchyne
Ak už máte predstavu o tom, ako vaše exteriérová kuchyňa má vyzerať, máte plán a stanovený rozpočet, je najvyšší čas pustiť sa do jej realizácie. Určite si vopred overte, či si výstavba takejto kuchyne nevyžaduje nejaké povolenie alebo ohlásenie.
Ak ide o menší projekt a ste dostatočne zruční, určite to zvládnete aj svojpomocne, so známymi alebo rodinou, ktorá má s takouto stavbou skúsenosti. Ak však skúsenosť nemáte a vaša kuchyňa predstavuje veľký projekt, radšej sa obráťte na profesionálov. Predsa len, ide o nemalú investíciu náročnú nielen na peniaze, ale aj na čas. Preto je dôležité, aby v deň, keď v nej budete prvýkrát variť, všetko fungovalo, ako má.
Iba tak si môžete naplno užívať chvíle strávené na záhrade, relax a spoločnosť svojich najmilších.