Máte šikovné ruky a túžbu vytvoriť si vlastnú vertikálnu bylinkovú záhradu? Aj na malom vonkajšom priestore môžete vytvoriť zelenú oázu s bylinkami. Týchto 5 vertikálnych bylinkových záhrad je toho dôkazom!
Vyrobte si vlastnú vertikálnu bylinkovú záhradu
Hoci v súčasnosti môžete vidieť veľa vertikálnych bylinkových záhrad, je zábavné byť kreatívny aj sám. Vertikálna bylinková záhrada je ideálna, ak si radi pestujete vlastné bylinky, ale nemáte veľa miesta. Či už máte malú záhradu, balkón alebo malú terasu, vždy sa nájde miesto pre závesnú bylinkovú záhradku. Vertikálna bylinková záhradka nepotrebuje veľa miesta, ale prináša veľa: vytvára príjemnú náladu a poskytuje lahodnú úrodu na tie najchutnejšie šaláty, omáčky a polievky. Budú to skvelé ochutnávky na letné večery! Zaujímajú vás rôzne spôsoby vertikálneho záhradníčenia a chcete ich vyskúšať v budúcej sezóne? Poďte sa pozrieť na podrobné pokyny krok za krokom pre 5 vertikálnych bylinkových záhrad.
Vertikálny rebrík na bylinky
Začnime jednoducho. Máte niekde starý rebrík? Alebo si ho môžete kúpiť lacno? Pomocou dreveného rebríka môžete veľmi ľahko vytvoriť krásnu vertikálnu záhradu. Ľahko sa vyrobí a je ideálnym miestom pre vaše bylinky. Od rozkošne chaotického až po úplne organizovaný: vertikálny bylinkový rebrík si samozrejme môžete usporiadať podľa svojho vkusu. Alebo pre kreatívnejších z nás: vyrobte si rebrík sami! Prečítajte si všetko o výrobe vlastného rebríka a zdobení vertikálneho bylinkového rebríka nižšie.
Čo budete potrebovať?
- Starý dvojitý rebrík (neošetrené drevo)
- Jednu dosku na každý stupeň
- Zvinovací meter
- Farbu v spreji (voliteľne)
- Rôzne hrnce, kvetináče a nádoby
- Bylinky alebo semená byliniek
- Zeminu
Ako na to?
- Môžete si kúpiť dosky rôznych veľkostí alebo si ich dať narezať na mieru v železiarstve. Ak chcete určiť dĺžku, rozložte rebrík a zmerajte jednotlivé šírky. K dĺžke stupňov pridajte asi 30 cm, aby dosky presahovali asi 15 cm na každej strane. Zmerajte tiež šírku každého stupňa, aby ste určili hĺbku dosiek.
- Rebrík a dosky nastriekajte alebo natrite požadovanou farbou (ak chcete).
- Dosky voľne položte na stupienky a v prípade potreby ich priskrutkujte.
- Na rebrík môžete pripevniť aj háčiky pre ďalšie možnosti zavesenia.
- Na celom rebríku rozmiestnite kvetináče alebo nádoby podľa vlastného uváženia.
- Do kvetináčov a nádob vysádzajte už vypestované bylinky alebo semená.
- Rebrík môžete doplniť rôznymi dekoráciami alebo svetlami.
Vertikálna paleta na bylinky
Ak chcete ísť ešte o krok ďalej: vertikálna záhrada v palete je dnes veľmi populárna! V zásade môžete umiestniť všetky rastliny a semená, ktoré chcete, ale mali by ste sa vyhnúť rastlinám s naozaj hlbokými koreňmi. V zásade sú vhodné všetky palety, ale odporúčame vybrať paletu so širokými otvormi. Po vykonaní nižšie uvedených krokov nechajte paletu pred vystavením alebo zavesením dva týždne vo vodorovnej polohe. To umožní mladým rastlinám správne zakoreniť. Mali by ste tiež zvážiť, kam vertikálnu paletu s bylinkami umiestnite alebo zavesíte. Je to miesto s dostatkom slnka a chránené pred vetrom?
Čo budete potrebovať?
- Palety
- Ochrannú fóliu proti koreňom alebo výstelku jazierka (1,5 x plocha palety)
- Sponkovačku
- Brúsny papier/brúsku
- Bylinky alebo semená byliniek
- Zeminu
Ako na to?
- Palety prebrúste, vyhlaďte hrubé hrany a odstráňte triesky.
- Paletu môžete ponechať v jej prirodzenom stave alebo ju natrieť moridlom či farbou. Alebo ak chcete, napíšte názvy byliniek kriedovou farbou. Natieranie alebo morenie vytvára nielen krásny efekt, ale aj predlžuje životnosť vertikálnej záhrady.
- Použitie tkaniny na ochranu koreňov alebo jazierkovej fólie: rozprestrite tkaninu alebo fóliu na zem a položte paletu zadnou stranou nahor. Látku alebo fóliu preložte cez okraje palety a pripevnite ju sponkami. Základným princípom je nastreliť sponku každých 5 cm.
- Vrchná časť palety môže zostať otvorená: v tomto prípade sa látka alebo fólia preloží dovnútra a pripevní sa k vnútornému boxu vrchnej police.
- Posledným krokom je naplnenie palety – stále vo vodorovnej polohe – zeminou z kvetináčov alebo záhradnou zeminou. Medzery medzi paletovými doskami vyplňte zeminou a čo najviac ju pritlačte.
- Umiestnite rastliny dovnútra. Rastliny alebo semená, ktoré potrebujú najmenej vody, umiestnite na hornú časť: pri zalievaní alebo zavlažovaní voda automaticky steká dole.
Vertikálna záhrada s použitím prázdnych plechoviek
Tieto vertikálne záhrady sa skladajú zo série starých plechových nádob, v ktorých sú zasadené bylinky. Staré konzervy, napríklad od paradajok, polievky a iné. Jednoduché a ekologické! Tento systém závesných kvetináčov na bylinky sa veľmi ľahko zostavuje a využíva recykláciu. Stojan alebo policu môžete získať v železiarstve takmer zadarmo.
Tip: Plechovky môžete aj nafarbiť alebo akokoľvek ozdobiť.
Čo budete potrebovať?
- Plechovky
- Vŕtačku
- Vrták do kovu
- Kladivo
- Lano
- Bylinky alebo semená byliniek
- Zeminu
Ako na to?
- Pomocou kladiva urobte na dne plechoviek malé otvory (na odvodnenie).
- Potom pomocou vŕtačky (s kovovým vrtákom) vyvŕtajte do zadnej časti plechoviek otvory na lano (na zavesenie).
- Jedným z otvorov prevlečte šnúrku a uviažte pevný uzol.
- Rozhodnite sa pre dĺžku, odstrihnite druhý koniec, prevlečte šnúrku druhým otvorom a priviažte ju.
- Naplňte plechovky zeminou.
- Kvetináče zaveste na plot, na balkón, na stojan alebo na iné požadované miesto.
Závesný stojan na bylinky
Závesný stojan na bylinky: môžete si ho kúpiť, ale môžete si ho aj vyrobiť! Závesný stojan na koreničky sa skladá zo sady políc (v závislosti od veľkosti stojana), do ktorých sú vyvŕtané okrúhle otvory. Okrúhle otvory, do ktorých sa zmestia malé črepníky. Závesný stojan na bylinky by si mohol vyžadovať trochu viac práce, ale vďaka tomu by to mohol byť zábavný projekt! Pomocou nižšie uvedeného plánu krok za krokom by ste mali zvládnuť obe metódy. Malý dodatok: uistite sa, že ste závesný stojan na bylinky zavesili na miesto, ktoré unesie jeho hmotnosť. Nechce sa vám rezať a vŕtať? Potom, samozrejme, stačí kvetináče uložiť na police. Vo svete zeleninových záhrad sú možnosti nekonečné.
Čo budete potrebovať?
- Police
- Ceruzku
- Lano
- Káblové pásky
- Kotúčovú pílu
- Vŕtačku
- Brúsny papier
- Vrták
- Kvetináče
- Bylinky alebo semená byliniek
- Zeminu
Ako na to?
- Miesta, kde chcete vyvŕtať otvory, označte ceruzkou. Dbajte na to, aby medzi poslednými otvormi a koncom dosky, cez ktorú má lano prechádzať, bola medzera asi 2,5 cm;
- Po určení miest otvorov môžete použiť kotúčovú pílu na narezanie dosiek na požadovanú rovnakú dĺžku (ak je to ešte potrebné).
- Je dôležité, aby boli otvory na každej doske zarovnané. Ak chcete mať istotu, že sú otvory symetrické, môžete dosky položiť na seba a pomocou vrtáka vopred označiť stred každého kruhu vyvŕtaním otvoru.
- Teraz je potrebné vyvŕtať otvory do dosiek pomocou vrtáka. Zakaždým sa uistite, že je doska pevne pripevnená a že vŕtačku držíte pevne. Na pracovnom stole môžete upnúť aj dve dosky naraz. Potom nastavte vŕtačku na najvyššie otáčky, použite obe ruky a snažte sa vŕtačku držať kolmo na dosku.
- Potom pomocou vŕtačky urobte na oboch koncoch dosiek malý otvor, ktorým neskôr prevlečiete lano. Je dôležité, aby otvory neboli príliš veľké, aby bolo lano napnuté a dosky sa nemohli pohybovať.
- Pomocou brúsneho papiera sa uistite, že drevo nemá chyby a že sú odstránené triesky.
- Prevlečte lano cez otvory a zaviažte uzol na spodnej strane.
- Zaveste stojan na rastliny a pomocou vodováhy skontrolujte, či sú police (primerane) vodorovné.
- Na pevné upevnenie políc pod otvormi na lano môžete použiť sťahovacie šnúry (viazacie pásky), aby sa zabránilo posunu políc pod váhou rastlín v kvetináčoch.
- Vložte kvetináče do otvorov, odstúpte a vychutnajte si konečný výsledok!
Vertikálna záhrada s použitím prázdnych pohárov
V neposlednom rade: vertikálna bylinková záhradka v pohári! Tieto sklenené nádoby vidíme čoraz častejšie v projektoch DIY a môžete ich použiť prostredníctvom všetkého. Používajú sa na veci do kúpeľne, na remeselnícke práce a ďalšie veci – takže teraz k vertikálnej bylinkovej záhrade! Kvetináče zvýraznia sviežu zelenú farbu byliniek a dajú im ešte viac vyniknúť. Obdivovať môžete aj zátišia rastlín.
Čo budete potrebovať?
- Prázdne poháre
- Drevené dosky (mäkké drevo)
- Nastaviteľné svorky
- Kladivo + klince
- Skrutky
- Kamienky
- Bylinky alebo semená byliniek
- Zeminu
Ako na to?
- Umiestnite svorku (svorky) na drevenú dosku a pozrite sa, kde majú byť svorky umiestnené. Svorku pripevnite pomocou klinca.
- Naskrutkujte svorku na drevenú dosku a uistite sa, že je pevne pripevnená. Dbajte na to, aby svorky pevne priliehali k pohárom, aby nespadli.
- Priskrutkujte policu k stene alebo plotu. Nemusíte sa báť: kvetináče, ktoré zavesíte do svoriek, skryjú skrutky, ktoré ich pripevňujú k stene.
- Zaháknite poháre do svoriek a utiahnite ich, kým nie sú pevne pripevnené.
- Najprv kvetináč mierne naplňte kamienkami a zvyšok zasypte zeminou.
- Do nádoby zasaďte rastliny podľa vlastného výberu a zalejte ich.