Ako zlikvidovať vošky v záhrade alebo na balkóne, za oknom alebo v skleníku? A najlepšie bez chemikálií? Vošky sú jedným z najobtiažnejších škodcov. Ale aj s voškami sa dá úspešne bojovať. Len musíte počítať s tým, že to nebude dlhodobé, vošky majú počas roka niekoľko generácií.
Spoznajme vošky trochu lepšie – aby sme s nimi mohli lepšie bojovať
Voška je polokrídly hmyz z čeľade voškovitých, ktorý sa živí rastlinnými šťavami. Je teda parazitom rastlín a môže ich dokonca zničiť, ak vysaje príliš veľa rastlinnej tekutiny. V Európe sa vyskytuje až 850 druhov vošiek, ktoré sa považujú za škodlivý hmyz.
Informácie o spôsobe ich dýchania a rozmnožovania sú pre nás dôležité – vďaka týmto informáciám o voškach ľahšie pochopíme, ako sa ich zbaviť:
Vošky majú veľmi jemné dýchacie otvory
Dýchacie otvory vošiek sa dajú ľahko utesniť tukom – olejom. Vďaka tomu sa dajú pomerne ľahko ničiť olejovými postrekmi, stačí doma pripravený – recept nájdete v texte nižšie. Olejový sprej sa však dá aj kúpiť, pripravený na použitie.
Vajíčka vošky sa vyvíjajú rýchlo, ale môžu prežiť zimu
Vošky kladú oplodnené a neoplodnené vajíčka – oba druhy môžu prežiť zimu. Po vyliahnutí sa vyliahne buď okrídlená samička (voška z oplodneného vajíčka), alebo neokrídlená larva, z ktorej sa potom vyvinie bezkrídle imágo (voška z neoplodneného vajíčka).
Z toho vyplýva, že vošky prišli buď s pôdou (preto by ste mali kupovať len parené substráty alebo ich pre istotu doma prevariť). Alebo prileteli a čoskoro pôdu osídlia svojimi vajíčkami.
Dusivý olejový postrek nezabije vajíčka, iba vyliahnuté vošky. To znamená, že postrek sa musí opakovať po vyliahnutí vajíčok. Chemikálie (väčšinou) pôsobia aj na vajíčka.
Vošky zle vidia, ale dobre cítia
Vošky obľubujú voňavú a sladkú rastlinnú šťavu – a pri pohľade na rastlinu ju nedokážu rozoznať. Ak im pripravíte lepové dosky, ochotne k nim zamieria. Takto sa môžete vošiek, najmä v skleníku, na nejaký čas zabrániť.
Mravce udržiavajú svoje kolónie vošiek
Vošky produkujú sladkú šťavu a práve pre ňu ich mravce chovajú. Zakladajú kolónie vošiek na rastlinách (dokonca aj na stromoch) a potom chodia „olizovať voškiam zadočky“. To je na prvý pohľad zábavná myšlienka, ale veľmi to komplikuje situáciu: mravce sú všade a všade si nasadia aj najlepšie vošky.
Postrek proti voškám – môžete si vybrať vodný postrek, jed alebo tuk
Proti voškám sa dá bojovať čistou vodou – za predpokladu, že ide o čerstvé napadnutie. Ak práve pristáli a ešte nenakladli vajíčka, možno bude stačiť postriekať rastliny čistou vodou alebo vošky rozmačkať medzi prstami tak, aby ste nepoškodili pletivo rastliny.
Ak je kolónia vošiek staršia, môžete si vybrať medzi tukom a jedom. Pre obe možnosti sú k dispozícii profesionálne aj doma vyrobené prípravky. Babské rady zahŕňajú napríklad tabak alebo na prevenciu voňavé bylinky, ako je tymián, oregano atď.
Chemické postreky ponúkajú aj látky jedovaté len pre vošky
Chémia sa zvyčajne neodporúča, ale v prípade vošiek je to trochu inak. Použitie na listovú zeleninu a mäkké ovocie, ako sú maliny, alebo na vošky v domácnosti je diskutabilné, ale vo všetkých ostatných prípadoch sa dá úspešne použiť v záhrade s minimálnym rizikom.
Dôvodom je, že vošky reagujú na určitú chemickú látku ako na jed – a napriek tomu táto látka ostatným živočíchom neškodí (okrem vodných, ale to platí pre každý postrek). Ak teda použijete postrek špeciálne na vošky, neohrozíte iný hmyz.
Vošky môžete otráviť aj tabakom
Jedom je aj tabakový výluh. Môže sa používať ako postrek proti voškám, ale… je jedovatý aj pre ľudí a domáce zvieratá. A, samozrejme, aj pre iný hmyz. Preto by ste ho mali používať len tam, kde nehrozí konzumácia postrekovanej rastliny (typicky okrasné rastliny), kde rastlinu nezožerie váš domáci miláčik (a dávajte pozor, aby ju neolizoval) a kde príliš nelietajú včely alebo kde nie sú lienky.
Napriek tomu, že ide o prírodné postreky, tabakové postreky proti voškám môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.
Ako vyrobiť tabakový nálev
Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Tabakové listy zalejte vodou a nechajte ich niekoľko dní odstáť. Potom ich sceďte a výluhom postriekajte rastliny napadnuté voškami. Výluh použite aj ako zálievku – ak budete mať šťastie, jed sa dostane aj do vajíčok.
Profesionálne postreky na báze prírodných tukov sa zvyčajne predávajú ako sprej
V obchodoch so záhradnými potrebami si môžete kúpiť niekoľko olejových sprejov pripravených na použitie. Keďže sa olej nerád mieša s vodou, postreky sú pripravené ako sprej. Nie sú jedovaté, a pokiaľ nimi rastlinu nezadusíte, môžete ich na vošky s úspechom pravidelne používať. Sú však finančne nákladnejšie.
Ako sa zbaviť vošiek pomocou olejového postreku – recept na účinný domáci postrek proti voškám
Domáci postrek na báze oleja je oveľa lacnejší. Pripravíte si ho z domácich ingrediencií a môžete si ho pripraviť, kedykoľvek ho budete potrebovať. Len si naň vyhraďte vlastný postrekovač – tuk z neho nebude možné zmyť.
Očakávajte tiež, že olej a voda po zaschnutí vytvoria pevnú voskovú hmotu. A neskôr ju budete musieť zoškrabať napríklad zo stien skleníka. Určite ju nechcete mať na nábytku – preto pred použitím olejového postreku najprv vyneste izbové rastliny von.
Ako pripraviť domáci postrek proti voškám?
Potrebujete len teplú vodu, olej a prášok do pečiva v nasledujúcom pomere:
- liter teplej vody
- 10 ml repkového oleja
- polovica prášku do pečiva.
Zmiešajte, zatvorte rozprašovač, pretrepte, stlačte a môžete aplikovať. Prášok do pečiva umožní zmiešanie vody a oleja, takže dusivý tuk sa dostane na vošky v rovnomernej vrstve. Nezabudnite, že olejový postrek udusí len vyliahnuté vošky. Preto ho budete musieť zopakovať 2 až 3-krát.
Zbavte sa mravcov!
Mravce sú zodpovedné za veľkú časť zamorenia voškami. Nedovoľte im, aby sa dostali k vašim rastlinám a založili kolónie vošiek. Sú neočakávane rýchle!
TIP: Neviete, ako sa zbaviť mravcov? Prečítajte si naše tipy a triky, ako na to.
Existuje nejaká prevencia proti voškám?
Proti voškám je možné sa brániť aj preventívne, ale len v uzavretom priestore, ako je skleník, balkón alebo rastliny okolo stien, plotov alebo pergol. Vošky nemajú rady aromatické bylinky. Ak teda budete pravidelne striekať aromatické bylinky na rastliny, kam by vošky bežne „chodili“, budú sa im vyhýbať (až kým ich tam nedostanú mravce).
Ktoré bylinky to sú? Všetky, na ktorých nikdy neuvidíte vošky: tymián, majorán, šalvia, oregano a ďalšie. Pripravte si z nich výluh rovnakým spôsobom ako z tabaku, pričom bylinky nechajte vo vode dva dni alebo aspoň cez noc. A postrekujte pravidelne raz týždenne. Alebo po daždi, ktorý pôvodný postrek rýchlo zmyje. Pridaním výluhu z prasličky do lúhu posilníte bunkovú stenu rastliny a ešte viac sťažíte voškám hodovanie.