Premýšľate o pestovaní paradajok, ale obávate sa, či na to budete mať dostatok zručností? Odložte obavy bokom a smelo si zaobstarajte potrebné vybavenie. Pestovanie paradajok na balkóne alebo v záhone je jednoduché. Vyžaduje si len vašu trpezlivosť. Zvládne to aj úplný začiatočník. Takže: ako pestovať paradajky na balkóne, v záhone alebo v skleníku?
Čo potrebujete pred tým, ako začnete pestovať paradajky
Pestovanie paradajok je jednoduché a predovšetkým nenáročné na záhradné vybavenie. Nepotrebujete nič špeciálne a nič drahé:
Vybavenie na pestovanie paradajok v záhone alebo skleníku
Pri pestovaní paradajok vonku v záhrade alebo v skleníku budete potrebovať rýľ na vykopanie jamiek na sadenie, palice na priviazanie paradajok a bavlnený špagát na pripevnenie paradajok k paliciam. Predávajú sa aj stočené kovové tyčky, okolo ktorých sa rastlina pri raste omotá a paradajka sa tam udrží sama, bez špagátov.
Nevyhnutné sú hnojivo, zavlažovacia kanva, postrekovač a postrek proti plesniam. Motyku môžete nechať odpočívať. Paradajky sú zakorenené tesne pod povrchom a nemali by sa okopávať. Stačí vytrhnúť burinu, ale radšej pôdu pod ňou prikryť mulčovaním – posekanou trávou alebo slamou.
Vybavenie na pestovanie paradajok na balkóne
Jediným rozdielom oproti pestovaniu paradajok na záhradnom záhone sú veľké nádoby (v malom kvetináči paradajku naozaj nevypestujete) a vhodný substrát. Na druhej strane nebudete potrebovať rýľ na kopanie dier ani ťažké kovové skrútené tyče, ktoré sa v nádobách ťažko ukotvujú.
Na balkóne je vhodnejší systém šnúr, ktoré vedú zhora (z balkóna nad vami alebo zo steny vášho balkóna). Môžete si tiež kúpiť kompletnú súpravu na pestovanie paradajok vrátane podpery zabudovanej priamo do pestovateľských nádob. Ak túžite po balkónových paradajkách, vystačíte si s pevnejšími prútikmi z lesa. Kríkové paradajky na balkón dokonca ani nepotrebujú oporu.
Aké druhy paradajok možno pestovať? Kolíkové a kríčkové paradajky
Existuje mnoho druhov paradajok, ale hlavné rozdelenie je na dve vetvy: paradajky kríčkové a paradajky kolíkové. Líšia sa spôsobom rastu. Pri kolíkovej paradajke udržiavate a podporujete hlavne jeden alebo dva dlhé výhonky, na ktorých paradajka plodí. Ostatné zaštipujete, aby sa paradajka nerozvetvovala a nenamáhala sa.
Kríčková paradajka je nízka a široko rozvetvená. Výhonky sa niekedy dokážu samy udržať. Odlamujte ich len vtedy, ak chcete mať menej výhonkov, aby paradajky dozreli skôr.
V každej skupine paradajok nájdete množstvo druhov a odrôd, ktoré sa líšia napríklad výškou rastliny. Ich plody sa líšia veľkosťou, farbou, chuťou, šťavnatosťou, dužinou, odolnosťou voči skladovaniu, pevnosťou šupky atď. Niektoré odrody možno pestovať v skleníku (bežné poľné odrody v skleníku rýchlo splesnivejú). Iné sú vhodné na balkón, pekne do závetria, vyhovuje im aj obmedzený priestor nádoby. Klasické poľné paradajky budú v nádobe vždy trochu trpieť, pretože korenia plošne, nie hlboko.
Ako začať? Výsevom semien v marci alebo kúpou sadeníc v máji
Ak sa rozhodnete pestovať vlastné paradajky zo semien, začnite v druhej polovici marca. Jednoducho ich vysejete do pestovateľského substrátu. Ak chcete skleníkové alebo balkónové paradajky, zasejte ich koncom februára, aby boli v apríli pripravené na výsadbu.
Ak si kúpite predpestované sadenice, budete mať pokoj až do konca apríla alebo polovice mája. Hotové sadenice sa predávajú až v druhej polovici apríla. Musíte si len pripraviť miesto na ich uskladnenie, kým ich nevysadíte na ich konečné stanovište.
Vypestovať si vlastné sadenice paradajok alebo ich radšej kúpiť? A kde?
Podľa čoho sa rozhodnúť, či pestovať paradajky zo semien alebo kúpiť hotové sadenice? Oba spôsoby pestovania majú svoje výhody a nevýhody, na ktoré časom prídete a prispôsobíte sa im. Na prvý rok pestovania sa zvyčajne odporúča kúpiť sadenice. Je to jednoduchšie, menej starostí, menej potrebného vybavenia. Alebo zasiať semená, ale počítať s tým, že kúpené sadenice sa časom budú hodiť.
Keď získate skúsenosti s paradajkami a ich odrodami, až potom ich začnite pestovať zo semien. Ak si totiž kúpite sadenice v záhradníctve, ktoré ponúka veľa odrôd, môžete si počas prvého roka vyskúšať, ktorá vám najviac vyhovuje (balíčky so semenami paradajok nie sú lacné – a potom by sa vám neoplatilo vziať si od každej len dve).
Keď si overíte odrodu, ktorá vám vyhovuje, môžete si kúpiť semená a vypestovať si sadenice. Semená z vlastných paradajok nebudú veľmi dobre fungovať – nikdy neviete, čím boli opelené. Staršie odrody však môžete vypestovať zo zozbieraných paradajok, pretože nie sú také náchylné na mutáciu ako typy F1.
A má nákup predpestovaných sadeníc nejaké nevýhody? Určite! Musíte sa uspokojiť s odrodami, ktoré ponúka pestovateľ. Neviete, v akých podmienkach sadenice rástli (preto radšej nakupujte v záhradkárskych obchodoch alebo na farmárskych trhoch), a sadenice nie sú odolné voči slnečnému žiareniu. A čo je najdôležitejšie: musíte dôverovať predajcovi, že siahne po odrode, ktorú naozaj chcete. Na prvý pohľad sú sadenice ľahko rozoznateľné od ostatných, ale odrodu z nich nerozpoznáte.
Kedy a ako zasiať paradajky
Ak sa rozhodnete pestovať zo semien, pristúpte k výsevu:
- u poľných paradajok v druhej polovici marca. Približne 15. až 20. marca je vhodný čas, tak získáte rastliny správnej veľkosti na výsadbu po 20. máji.
- u skleníkových a balkónových paradajok o 3 týždne až mesiac skôr.
Ako na samotný výsev? Existujú dve možnosti:
- do jednotlivých malých kvetináčov na výsev – naplňte ich výsevným substrátom, zalejte vodou a pod povrch vložte semienko paradajky. Stlačte a je to hotové. Sadenice tu vydržia, kým nebudú mať aspoň tri pravé listy. Neskôr sa budú ľahšie presádzať. Naplniť malé kvetináče substrátom však dá viac práce a sadenice budete mať hneď od začiatku “roztiahnuté” do veľkého priestoru.
- do jednej väčšej plochej nádoby, napríklad od mäsa, nasypte výsevný substrát, pritlačte ho a trochu pod povrchom v pravidelných rozostupoch nasypte semená. Najmenej 6 cm. Opäť stlačte. Od tohto momentu bude presádzanie trochu náročnejšie na pozornosť a budete musieť presádzať sadenice v “mladom veku”, aby si príliš nekonkurovali. Spočiatku však máte výsev na malom priestore a v byte toľko neprekážajú. Vyhnite sa nádobám od paradajok zakúpených v obchode, môžu sa v nich ukrývať zárodky chorôb paradajok. A tie nechcete preniesť na svoje paradajky.
Po výseve všetko zakryte ľahkou fóliou alebo netkanou textíliou, aby ste vytvorili stabilnejšie a vlhšie prostredie. Paradajky klíčia pri bežnej izbovej teplote. Pod fóliou substrát príliš nevysychá, stačí ho každých pár dní zvlhčiť trochou vody.
Kedy a ako presadiť získané sadenice
Vzniknuté sadenice presaďte, keď majú aspoň jeden pravý list. Neskôr, ale len ak nehrozí ich vzájomná konkurencia a prelínanie. Sadíme čo najhlbšie, aby zo substrátu vyčnievali len špičky. Čím dlhšie majú stonku v zemi, tým viac koreňov pustia von.
Ako na to? Na dno kvetináča, do ktorého sa presádzajú, vložte substrát. Potom doň umiestnite sadenicu a opatrne pridávajte substrát, pričom sadenicu jemne podopierajte prstami. Substrát stláčajte, ale len jemne, aby ste rastlinu nepoškodili. Zalejte. V prípade potreby pridajte viac substrátu. Ten zalejte až na druhý deň.
Na dno nádoby môžete dať hnojivo, napríklad granulované slepačí hnojivo. Nie je to však nevyhnutné – potom môžete zalievať vodou a rozpusteným hnojivom. V tomto “balení” vydržia sadenice až do záverečnej výsadby von, do skleníka alebo na balkón.
Náš tip
Je dobré si vopred naplánovať, v čom budete sadenice pestovať, až kým ich nevysadíte na ich konečné stanovište. Dobre fungujú plastové kvetináče aj veľké poháre od jogurtu s niekoľkými otvormi na odtok vody.
Skvelé sú krabice od nápojov – krabice od mlieka, džúsov. Vďaka obdĺžnikovému tvaru sa ich na parapet zmestí oveľa viac. Dobre sa ukladajú do podmisky podlhovastých truhlíkov. Skrátite ich na výšku, akú potrebujete. A ľahko do nich vyrežete aj spodný odtokový otvor.
Pri výsadbe sa paradajky ľahko vyberajú z nádob (škatuľky stačí roztrhnúť alebo rozrezať, takže nehrozí, že by ste vytiahnutím z pohára poškodili koreňový bal). A po použití škatule zlikvidujete, do ďalšieho roka nič neskladujete. Majú len jednu nevýhodu: od zimy musíte myslieť na ich zber, aby ste mali dostatok pre všetky sadenice.
Otužovanie paradajok sa oplatí – aj keď ste si už kúpili “hotové” sadenice
Paradajky sa oplatí otužovať približne 1 – 2 týždne pred ich vysadením von, aby nedostali šok, keď ich vynesiete von a presadíte. Čo je to otužovanie? Cez deň vonku na slnku alebo v čiastočnom tieni, v noci doma (alebo niekde pod strechou). Pozor na vietor a silné slnko – v prvý deň, keď dáte paradajky von, by malo byť čiastočne zamračené. V opačnom prípade sa sadenice spália a to spomalí ich rast.
Balkónové môžu do svojho kvetináča už v apríli. Na záhony koncom mája
Ak pestujete balkónové paradajky, môžete ich v apríli zasadiť do posledného kvetináča a postupne ich zvykať na vonkajšie prostredie. Na noc ich presuňte domov – ak sa ohlásia mrazy. Čím viac svetla, tým lepšie paradajky rastú.
Paradajky sa môžu vysádzať aj skôr do skleníka. Dávajte si len pozor, ak by mrzlo. O (nevykurovaný) skleník sa bude treba postarať. Buď zapáľte sviečky, ktoré môžu horieť celú noc, alebo nachystajte niekoľko vedier s vodou. Cez deň sa bude zohrievať a v noci “topiť”. Potom ju využijete na zalievanie.
Paradajky môžete dať do záhonov, keď “zamrznutí” skončia. Najskôr okolo 10. mája, ak predpoveď na nasledujúce dni nenaznačuje mrazy. V chladnejších rokoch sa paradajky vysádzajú do záhrady až okolo 25. mája.
Ako vysádzať paradajky? Vysaďte ich na kvalitné hnojivo
Či už pestujete paradajky v kvetináči alebo na záhone, vždy by mali mať na dosah kvalitné hnojivo. Kompost, kurací hnoj, maštaľný hnoj, čokoľvek, čo im poskytne dostatok organického materiálu na intenzívny rast. Medzi hnojivom a koreňmi nechajte vrstvu pôdy, aby ste nespálili jemné korene. Rastúca rastlina sa potom o seba postará sama.
Sadenice by mali byť “zapustené” aspoň 30 cm hlboko v záhone, v črepníku alebo v skleníku, v závislosti od ich možností. Ak pestujete paradajky v menšom záhone, dodržte vzdialenosť aspoň 70 cm. Ak sú v radoch, postačí približne 50 cm, ale vzdialenosť medzi radmi udržiavajte aspoň 100 cm.
Ako sa starať o paradajky po výsadbe
Po vysadení paradajok sa odporúča zalievať ich a hojne hnojiť organickým hnojivom. Pôdu tiež prikryte vrstvou trávy alebo slameného mulča. Počas pestovania si budú vyžadovať vašu pravidelnú pozornosť. Nič technicky náročné. Len pravidelnosť. Ak ju dokážete dodržať, odmenia sa vám bohatou úrodou.
Prečo sa oplatí mulčovať paradajky
Mulč sa pod paradajky ukladá z viacerých dôvodov. Po prvé, chráni korene pred jarným chladom, čo paradajky veľmi ocenia. Ušetríte si plenie, pretože pod mulčom toho veľa nevyrastie. Okrem toho sa paradajky nesmú okopávať, pretože sa pod povrchom zakoreňujú. Mulč tiež zabraňuje prílišnému vysychaniu pôdy. A keďže sa postupne rozkladá, slúži aj ako ďalšia výživa pre rastliny.
Ako hnojiť paradajky a ako často ich zalievať
Paradajky majú rady veľmi výživnú pôdu a dostatok vlahy. Preto nič nepokazíte, ak ich budete približne raz za dva týždne hnojiť organickým hnojivom rozpusteným vo vode. Do kvetináčov môžete zapichnúť tyčinky s hnojivom.
Pokiaľ ide o zalievanie, zalievajte vždy len korene a radšej menej často, ale výdatnejšie. V záhrade v období sucha zalievajte výdatne raz týždenne – za predpokladu, že máte dostatočne vysoký mulč (aspoň 5 cm po celej ploche). Paradajky v pestovateľských nádobách, keď sa dobre zakorenia, vyžadujú zalievanie takmer každý deň. Orientujte sa podľa substrátu.
Ako často zalamovať výhonky? Pri paradajkách kolíkových častejšie ako pri kríčkových paradajkách
Ak pestujete kolíkové paradajky, môžete očakávať, že prebytočné výhonky budete odlamovať dvakrát týždenne. Ponechajte si hlavný výhonok alebo jeden ďalší výhonok (ak máte dostatok hnojiva) a ostatné pravidelne vylamujte, aby neoslabovali rastlinu. Pri vylamovaní priviažte aj novo vyrastenú časť výhonku k jeho opore, aby sa rastlina pod váhou plodov nezlomila.
U kríčkových paradajok ich budete musieť prerieďovať približne raz za dva týždne, podľa toho, aké rozmerné ich chcete mať. Výhonky stále rastú, aj keď paradajky už plodia. Niekedy sa výhonky objavia aj tam, kde ste ich už raz vylomili. Kríčkové paradajky sa neviažu tak pravidelne, zvyčajne stačí podporiť najstaršie výhonky. Mladšie sa potom uchytia samé. Niektoré rastliny sú dostatočne silné na to, aby si poradili aj bez opory. Najčastejšie ide o balkónové kultivary.
Postrek proti plesniam? Preventívny vám ušetrí veľa problémov
Myslím, že žiadny záhradník nechce striekať. Sú však situácie, keď sa preventívny postrek oplatí a je oveľa menej škodlivý ako účinky postrekovanej choroby. Vo všeobecnosti to platí napríklad pri plesniach. Pleseň zemiaková, ktorá je najčastejšou plesňou na paradajkách, môže v krátkom čase zničiť väčšinu úrody.
Ak vykonáte preventívny postrek približne 3 týždne po výsadbe, posilníte rastlinu proti týmto patogénom. Potom si vystačíte s odvarom z prasličky, ktorý posilňuje vonkajšie steny rastliny, a tým zabraňuje prenikaniu chorôb.
Postrek proti škodcom nebude potrebný
Našťastie paradajky nemajú veľa škodcov. Občas sa na nich objavia zúfalé mšice, ktoré si nenašli nič lepšie, ale tie môžete zlikvidovať mechanicky, stačí ich rozdrviť. Ostatní škodcovia sú na paradajkách skutočnou raritou.
Spodné listy postupne odstraňte
Hneď ako dozrejú prvé paradajky, je vhodné začať odlamovať spodné listy. Tým sa zabezpečí viac svetla pre plody a zároveň sa prevzdušní prostredie, takže plesne nebudú mať takú možnosť usadiť sa. Ak niektoré listy začnú vykazovať známky plesne (hnedé škvrny na listoch), mali by sa okamžite odstrániť a zlikvidovať. Nikdy ich nedávajte do kompostu.
Ako zbierať paradajky
Zalievate paradajky, hnojíte ich, chránite ich korene mulčovaním a odstraňujete prebytočné výhonky? Pravdepodobne budete mať bohatú úrodu. Vo vlhkých rokoch je nevyhnutný preventívny postrek proti plesniam. Ako sa zbierajú paradajky?
- v plnej zrelosti, ak ich chcete na jedlo
- prezreté, ak ich chcete použiť na omáčku, dressing, kečup
- mierne nedozreté, ak ich chcete zavariť ošúpané
- v prípade odrôd s mäkkou šupkou sa oplatí zbierať aj menej zrelé paradajky, keď bolo dlho sucho a blíži sa dážď.
Plody odtrhávajte s kúskom stopky – vydržia dlhšie. Ak zo strapca odtrhnete všetky paradajky, oplatí sa strapec odrezať, aby sa na ňom nerozvinula pleseň.
Kedy likvidovať rastliny paradajok a ako nechať dozrieť zelené plody
Paradajky sa zo záhonu odstraňujú v septembri a v teplých rokoch v októbri. Keď sú teploty dlhodobo nižšie, rastliny už neprospievajú a plody nedozrievajú tak dobre. Preto nemá zmysel predlžovať ich pobyt v záhone počas chladných dní. Rastliny nedávajte do kompostu, ale zlikvidujte ich iným spôsobom.
Tip: Počas jesenných prác v záhrade môžete hneď vysádzať jesenné cibuľoviny.
Zelené plody, ktoré ešte nedozreli, uložte do pohárov a nechajte ich doma za oknom. Postupne budú dozrievať. A ak rastliny nenapadla pleseň, môžete mať svoje paradajky aj v novembri alebo decembri. Len nebudú také chutné ako ich predchodcovia odtrhnutí z rastliny vonku.
Bude paradajka rásť v byte aj počas zimy? Je tam teplo…
Možno si myslíte, že pri balkónových odrodách stačí, ak ich na jeseň presuniete z exteriéru do interiéru – a rastú ďalej. Spočiatku to vyzerá sľubne, ale neskôr sa rastlina prestane vyvíjať a plody dozrievať. Prečo? Nie je dostatok svetla. Dni sa s jeseňou skracujú a paradajkám sa to nepáči. Ani teplo v byte ich nezachráni.
TIP: Pestovanie zemiakov tiež nie je zložité, skúste postupovať podľa našich pokynov.