Nenápadné a neškodné stvorenia, ktoré pre vás nepredstavujú žiaden problém. Teda, až do chvíle, kým sa nestanú súčasťou vašej domácnosti a záhrady. Áno, reč je o mravcoch. S príchodom jari a prebúdzajúcej sa prírody sa dá veľmi často spozorovať mravce či už v záhrade, alebo v domácnosti. A preto vám poradíme, ako sa zbaviť mravcov raz a navždy?
Ako odhaliť mravce v domácnosti?
Mravce na prvý pohľad nevyzerajú ako nebezpečný hmyz, avšak môžu prenášať rôzne baktérie a choroby. Aj napriek tomu, že ide o veľmi drobných tvorov, problémom je, že sa dostanú takpovediac všade, pričom sa zhromažďujú v skupinách vo veľkom množstve.
Okrem záhrad, kde sa bežne nachádzajú, ich lákajú aj kuchynské zvyšky. Aj z toho dôvodu sa s nimi môžete často stretnúť aj v domácnosti, teda priamo v byte alebo dome.
Ako sa zbaviť mravcov v dome?
Ak sa chcete zbaviť mravcov v dome, je potrebné predovšetkým vyhľadať ich hniezdo. Nájdete ho pomerne jednoducho. Stačí sledovať, odkiaľ mravce vychádzajú a kam sa späť vracajú. Nestačí však zničiť len niekoľko mravcov. Zamerať sa treba najmä na kráľovnú. Mravenisko totiž zanikne až po jej zahubení.
V prípade domácnosti je možné využiť buď prírodné, cenovo dostupnejšie, metódy, alebo chemické prostriedky, ktoré sú o čosi drahšie. Na celkové zničenie mravcov budete potrebovať dávku trpezlivosti a dôslednosti, ktorá si vyžaduje čas.
Ako sa zbaviť mravcov v byte?
Nájsť hniezdo mravcov v byte je jednoduchšie ako v dome. V dome sa totiž môžu vyskytovať aj na miestach, ktoré často nenavštevujete. Rovnako aj v prípade bytu treba nájsť hniezdo a zničiť ho. Mravce sa rozmnožujú veľmi rýchlo a dokážu si vytvoriť hniezdo kdekoľvek. Preto je potrebné čo najskôr konať – a to už pri zbadaní prvého mravca. Inak riskujete ich premnoženie, čo vám prirodzene sťaží vaše úsilie.
Absolútnym základom je ale prevencia a zamedzenie vzniku takýchto hniezd. Dbajte preto na dôkladnú čistotu a sledujte aj potraviny a zvyšky v papierových obaloch. Ako sme už spomínali o čosi vyššie, mravce sa dokážu dostať takpovediac kamkoľvek. Zamerajte sa najmä na sladké potraviny. Pozornosť však venujte aj múke či cestovinám.
Ako sa zbaviť mravcov, či už v byte, dome, alebo v záhrade? Vyskúšajte nasledovné metódy.
Prírodné spôsoby na odstránenie mravcov
Na odstránenie mravcov sa dajú využiť prírodné spôsoby, ktoré pozostávajú najmä z potravín nachádzajúcich sa bežne v domácnosti. Ide o jeden z lacnejších a dostupnejších spôsobov, ako sa zbavit mravcov.
Na zničenie mravcov poslúži prášok do pečiva
Veľmi jednoduchým a dostupným riešením je využitie kypriaceho prášku do pečiva alebo sódy bikarbóny. Kypriaci prášok sa zväčša nachádza v domácnostiach, v ktorých sa s obľubou vypekajú cukrovinky a iné lahôdky. Keďže je však cenovo dostupný, zakúpiť si ho môže v podstate ktokoľvek. Následne ho stačí nasypať na všetky miesta, odkiaľ mravce vychádzajú.
Uhličitan vápenatý ako ničiteľ mravcov
Uhličitan vápenatý je chemická zlúčenina, známa aj ako krieda. Pri tomto spôsobe stačí, ak kriedou nakreslíte čiaru na miesta, z ktorých mravce vstupujú do vašej domácnosti. Táto čiara bude pre nich predstavovať bariéru, ktorú neprekročia. Zaujímavosťou však zostáva, ako to vlastne funguje.
Niektorí sa domnievajú, že mravce nemajú radi uhličitan vápenatý. Iní zas tvrdia, že krieda ničí mravcom pachové stopy. Ako to v skutočnosti funguje, je otázne. Ale s istotou môžeme povedať, že tento spôsob naozaj stojí za vyskúšanie.
S citrónom a pomarančom po mravcoch ani stopy
Na odstránenie mravcov vám poslúži aj citrón, limetka alebo pomaranč. Keďže ide o kyslé potraviny, ktoré mravce nemajú radi, predstavujú skvelý prírodný odpudzovač. Tieto druhy ovocia možno využiť či už ako šťavu, alebo z nich použiť len kôru. Navyše, v domácnosti môžete použiť aj čistiace prostriedky na podlahy a na nábytok s citrusovou vôňou.
Ako sa zbaviť mravcov v kuchyni?
Kuchyňa je pre mravcov veľmi obľúbeným miestom. Lákajú ich najmä zvyšky jedál, ktoré sa v nej často vyskytujú.
Mravce sú typické tým, že zanechávajú po sebe cestičky. A preto je ľahké si ich všimnúť či už v múke, cukre, mede a podobne. Majte na pamäti, že všetky nádoby s potravinami treba uzatvárať a udržiavať v kuchyni dokonalú čistotu. Zamedzením prístupu tak zabránite akémukoľvek výskytu mravcov v kuchyni. Ak sa však budú vyskytovať aj naďalej, vyskúšajte nasledovné tipy.
Škorica odstráni mravce a zanechá príjemnú vôňu
Štúdie ukazujú, že práve škorica patrí medzi ďalšie účinné spôsoby odstránenia mravcov nielen z kuchyne, ale celkovo z domácnosti. Škorica obsahuje zlúčeninu trans-cinnamaldehyd, ktorá je pre mravcov škodlivá.
Jednoducho umiestnite škoricu blízko vchodu alebo do priehradky s potravinami, v ktorých sa mravce objavujú najčastejšie. Okrem toho, že škorica bude pôsobiť ako repelent, ešte aj zanechá nádherne sviežu domácnosť.
Pomôžu aj bylinky
Pri výraznej vôni ešte ostaneme. Namiesto škorice môžete vyskúšať aj bylinky – konkrétne mätu piepornú. Tá zanecháva silnú vôňu, ktorá mravcov rovnako odpudzuje. Bylinky môžete využiť v čerstvom aj sušenom stave, prípadne vo forme esenciálnych olejov.
Tea tree olej ako repelent proti mravcom
Jedným z najúčinnejších esenciálnych olejov, ktorý proti mravcom funguje, je tea tree olej. Aj ten zanecháva výraznú vôňu, a teda rovnako funguje ako repelent a prírodný odpudzovač.
Soľ a korenie má doma každý
Soľ a korenie sú najbežnejšie sa vyskytujúce koreniny, ktoré má doma určite každý. Zatiaľ čo s cukrom sa mravce veľmi kamarátia, soľ a ostatné koreniny, ako napríklad čierne korenie, červenú mletú papriku, cesnak, klinčeky či čili papričku, veru neobľubujú.
Preto nasypte soľ do všetkých škár, kde sa mravce vyskytujú. Tým predídete ich výskytu vo vašej domácnosti. Použiť môžete aj korenie zmiešané s vodou, čím si vytvoríte tzv. postrek. Ten následne stačí nastriekať do rizikových oblastí.
Cukrová voda ako lákadlo mravcov
Cukor síce predstavuje pre mravcov veľké lákadlo, no paradoxne sa môže pričiniť k ich vyhubeniu. Stačí, ak zarobíte cukrovú vodu a namočíte do nej špongiu. Keďže mravce cukru neodolajú, k špongii doputujú veľmi rýchlo. Potom už len stačí špongiu vyhodiť aj s mravcami.
Ocot mravcov odpudí a zničí
Ďalším účinným spôsobom je použitie octu. Ocot má v domácnosti mnoho využití a jedným z nich je aj funkcia prírodného repelentu. Ak vo vašej kuchyni spozorujete mravce, jednoducho zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a nalejte ho na oblasť, kde sa mravce vyskytujú. Keďže ocot zanecháva výrazný pach aj po zaschnutí, je možné pomocou neho ničiť odpudzovať mravce aj z dlhodobého hľadiska.
Lepiaca páska prilepí aj mravcov
Efektívnou metódou, vďaka ktorej mravce odstránite z vášho domova, je aj použitie lepiacej pásky. Tú stačí položiť alebo pripevniť tak, že sa mravce na ňu nalepia. Rovnako ako v prípade so špongiou, aj pásku nakoniec len vyhoďte.
Zubná pasta nielen na zuby, ale aj proti mravcom
Skúšali ste už niekedy použiť na zničenie mravcov zubnú pastu? Pokiaľ viete, kde sa hniezdo mravcov nachádza, len ho vyplňte mentolovou zubnou pastou. Tá ich vďaka svojej výraznej vôni odpudí a z domácnosti odstráni. Keďže pasta môže zanechávať biele stopy, nezabudnite ich po odstránení mravcov zotrieť.
Ako odhaliť prítomnosť mravcov v záhrade?
Je úplne prirodzené, že sa mravce vyskytujú v záhrade. Ak sa ale objavujú vo veľkom množstve a tvoria tam mraveniská, môže to byť problém. Mravce však plnia v záhrade aj jednu dôležitú úlohu – ničia iných škodcov. Ak vám ale ničia úrodu, treba sa ich vo vašom vlastnom záujme zbaviť.
Pri ničení mravcov v záhrade je lepšie použiť chemické prípravky, insekticídy alebo spreje. Ak si mravce svoje mravenisko vytvorili priamo na trávniku a tam sa rozmnožujú, môžete najskôr trávnik pokosiť, mravenisko zaliať vriacou vodou a následne použiť chemické prostriedky.
Na mravce sa odporúča striekať tieto prípravky buď skoro ráno, alebo neskoro popoludní, keď sú mravce najviac aktívne. Odstraňovanie mravcov zo záhrady však môže byť zdĺhavým procesom. Preto vám odporúčame pravidelné kontrolovanie mravenísk.
Pozor! Postupujte obzvlášť opatrne s chemickými prostriedkami a insekticídmi na mravce v blízkosti vašej úrody.
Ak ste si všimli vo vašej záhrade veľké množstvo mravcov, zlikvidujte ich vriacou vodou. Ide o metódu, ktorá proti mravcom účinkuje okamžite. Nestačí však naliať vriacu vodu priamo do mraveniska.
Mali by ste ju dopraviť aj do všetkých ostatných dier, z ktorých mravce vychádzajú. Mravenisko sa síce môže zdať na prvý pohľad malé, ale pod zemou väčšinou tvorí doslova a do písmena spleť cestičiek a tunelov.
Chemické prípravky na mravce
Ak vám nepomohol ani jeden vyššie spomenutý spôsob, môžete vyskúšať chemické prípravky na mravce. Tie obsahujú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré mravcom škodia a okamžite ich tak zničia. Chemické prípravky je možné zakúpiť vo forme spreja, postreku alebo ako pasce či návnady.
Vždy si však pozorne prečítajte návod na použitie, pretože tieto chemické postreky môžu byť škodlivé ako pre človeka, tak pre zvieratá. Spozornieť by preto mali najmä rodičia malých detí a majitelia domácich miláčikov.
Kávová usadenina na odstránenie mravcov
Kým vy kávu milujete, pretože vás ráno stavia na nohy, mravce ju nenávidia. Okrem toho, že zanecháva výraznú vôňu, obsahuje množstvo draslíka, fosforu a horčíka, čo je pre mravcov škodlivé. Kávova usadenina sa však odporúča používať iba v záhrade.
Vedeli ste že kávová usadenina je výživná pre pôdu? Pomôže vám tak nielen v boji s mravcami, ale aj s pestovaním úrody.
Kedy je potrebné zavolať dezinsektora?
V prípade, že sú vaše pokusy na odstránenie mravcov z domácnosti alebo zo záhrady neúspešné a mravce, je čas zavolať odbornú pomoc. Pri takýchto problémoch zavolajte dezinsektora, ktorý vám pomôže s odstránením hmyzu a mravcov. Úlohou dezinsektora je najskôr vyhľadať ohnisko a preskúmať oblasť. Následne na ohnisko a okolité časti nanesie špeciálny prášok, ktorý si mravce pomýlia s potravou a odnesú si ho sami do mraveniska. Keďže takýto prášok je pre nich škodlivý, mravce sa u viac neukážu.
Nemýľte si ale dezinsektora s deratizátorom. Mnoho ľudí sa domnieva, že pri odstránení mravcov treba volať deratizátora. Ten vám však s mravcami nepomôže, pretože sa orientuje skôr na odstránenie škodlivých hlodavcov. S odstránením a zničením mravcov z domu, z bytu a zo záhrady vám pomôže dezinsektor. Ak si preto neviete poradiť svojpomocne, nebojte sa využiť profesionálne služby špecialistov a odborníkov.
Zaujímavosti o mravcoch
Zatiaľ čo niekto si predstavuje mravcov ako obyčajný hmyz, my vám o nich na záver prezradíme ešte niekoľko zaujímavostí:
· na svete existuje viac ako 12 000 druhov mravcov,
· mravce žijúce v Amazonke majú najbolestivejšie bodnutie, ktoré sa prirovnáva k zásahu guľkou,
· mravce sú najdlhšie žijúci hmyz, mravčia kráľovná druhu Pogonomyrmex Owyheei môže žiť aj 30 rokov,
· mravec je v pomere k svojej veľkosti jedným z najsilnejších tvorov, pretože unesie až 50-násobok svojej telesnej hmotnosti,
· mravce žijú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy,
· mravce nemajú uši a niektoré ani oči, pohybujú sa len na základe toho, že cítia vibrácie a zanechávajú feromóny,
· mravce žijú v kolóniách, ktoré sa nazývajú formikárium, a preto nikdy nenájdete mravca osamote,
· ak kráľovná kolónie zomrie, kolónia mravcov prežije len niekoľko mesiacov,
· v jednej kolónii sa vyskytuje kráľovná, robotnice a samci,
· kráľovná je jediný mravec, ktorý môže znášať vajíčka,
· niektoré druhy mravcov vedia plávať a vytvoriť si záchranné „člny“,
· niektoré štúdie z Harvardskej a Floridskej štátnej univerzity zistili, že mravce sú staré ako dinosaury a prvýkrát sa vyskytli v období kriedy pred 130 miliónmi rokov.
Ak ste spozorovali vo vašej domácnosti alebo záhrade veľa mravcov, na ich odstránenie môžete využiť niektoré z metód, ktoré sme vám spomenuli o čosi vyššie. Nie všetky však musia automaticky zabrať na každý druh mravcov. Preto sa odporúča skúsiť viacero z nich.