Škvrny od hrdze nie sú príjemné. A že sa dokážu usadiť! Na príboroch, na odtoku drezu, na vodovodnom kohútiku, na reťazi bicykla alebo jeho ráme, na chrómových povrchoch. A pri kontakte s hrdzou sa škvrny môžu preniesť na oblečenie alebo hrdza môže spadnúť na koberec, nábytok – a usadiť sa tam. Našťastie sa dá odstrániť prenesená hrdza aj hrdza, ktorá sa vytvorila priamo na materiáli. Ten samozrejme musíte aj ošetriť, aby ste zabránili jeho opätovnému zhrdzaveniu. Takže: ako si poradiť so škvrnami od hrdze a hrdzou na povrchoch?
Ako odstrániť hrdzu z odpadov v kúpeľni a kuchyni
Odpad je miesto, kde sa darí hrdzi. Okrem vlhkosti podporujú jej vznik aj baktérie a plesne, ktoré tu bežne žijú a rastú, čím sa nánosy hrdze ešte zväčšujú. Ak tieto miesta len prečistíte vodou alebo bežným čistiacim prostriedkom, plesne a baktérie odstránite, ale hrdza vždy zostane. Čo s ňou teda urobiť?
Odstraňovače hrdze
Na hrdzu výborne fungujú rôzne odstraňovače pre domácnosť. Vždy na nich nájdete označenie povrchov, na ktoré je ich použitie bezpečné. A odporúča si tieto špecifikácie pozorne prečítať, aby ste sa nečudovali, že ste zničili napríklad drahú stenu sprchového kúta!
Odstraňovač použite podľa pokynov výrobcu. Vo väčšine prípadov je potrebné naniesť tento výrobok na hrdzu, nechať ho pôsobiť a potom ho zmyť. Výhodou väčšiny takto predávaných odstraňovačov hrdze je obsah ochranného materiálu. Ten po použití zanecháva na povrchu čistenej plochy film, ktorý chráni pred ďalším usadzovaním nečistôt a tvorbou ďalšej hrdze. Nejedná sa o plnohodnotnú ochranu, ale zmenu si určite všimnete.
Odstránenie hrdze domácimi metódami
Ak sa nechcete spoliehať na priemyselné odstraňovače, vyskúšajte niektoré z bežne dostupných domácich ingrediencií, ako je jedlá sóda, ocot, soľ, citrónová šťava, zemiakový škrob, kyselina citrónová. Ako ich použiť na hrdzu? Je to jednoduché: z tekutých a suchých zložiek vytvorte redšiu pastu (kombinácia je na vás). Potom ju opatrne naneste na hrdzavé miesta. Nechajte ju pôsobiť asi 30 minút a potom ju jednoducho zmyte kefkou.
Pôvodne zhrdzavené miesto okolo odpadu môžete zľahka natrieť olejom, aby ste ochránili povrch. Dávajte len pozor, aby ste sa v sprche alebo vo vani nešmykli.
Ako odstrániť hrdzu z vodovodnej batérie
Hoci sa na batérii usadzuje vodný kameň častejšie ako hrdza, niekedy je potrebné pozrieť sa aj na škvrny od hrdze. Vznikajú z železitých nečistôt vo vode a potom, samozrejme, oxidáciou menej chránených miest na batérii. Pri odstraňovaní hrdze postupujte podobne ako pri odpadoch.
Len v prípade odstraňovačov hrdze zakúpených v obchode sa vždy uistite, či sú vôbec vhodné pre vodovodné batérie (aby vás neohrozovali zvyšky kyselín a iných chemikálií, z ktorých sa odstraňovač skladá).
Najmä v prípade vodovodných kohútikov sa oplatí používať prírodné odstraňovače hrdze. Stačí čokoľvek kyslé (ale potravinárske) s jemným abrazívom. To isté urobte, ak máte domácu čističku odpadových vôd.
Ako odstrániť hrdzu z príborov a riadu
Hrdza na príboroch a kovovom riade nie je príjemná. Tu je potrebné dodať, že keď sa na príbore objavia väčšie škvrny hrdze, je lepšie ich zlikvidovať. Ak ešte len začínajú “kvitnúť”, môžete ich ľahko vyčistiť doma.
Je z čoho vyberať. Môžete ich napríklad namočiť do kolového nápoja (Coca Cola, Pepsi Cola atď.). Prečo? Obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá dokáže bojovať proti hrdzi (a pridáva sa aj do odstraňovačov hrdze). Pasta z jedlej sódy a octu alebo kyseliny citrónovej tiež výborne čistí.
Citrónová šťava alebo rozpolený zemiak tiež fungujú, ale skôr na väčších kovových podnosoch, miskách a tanieroch. Na zemiak naneste klasický prostriedok na umývanie riadu. To vyvolá vylúčenie kyseliny šťaveľovej vo väčšom objeme – a rozloží usadenú hrdzu.
Patria príbory a kovový riad do umývačky riadu?
Patria. Ale len ak ste si kúpili kvalitné výrobky. Umývačka riadu dokonale odhalí, aký príbor a riad vlastne máte. Mali by ste to zistiť aj podľa označenia, ale nie vždy sa nám ho chce hľadať… V prípade lacnejších druhov príborov označených 18/0 alebo 17/0 by ste sa mali vyhnúť ich umývaniu v umývačke riadu. V opačnom prípade čoskoro zhrdzavejú. Kvalitnejšie prevedenia vydržia pravidelný pobyt v umývačke riadu.
TIP: Poradíme vám, ako vyčistiť mikrovlnku, aké prostriedky na čistenie použiť a ako sa zbaviť nepríjemného zápachu z mikrovlnnej rúry.
Ako odstrániť hrdzu z dlaždíc
Povrch dlaždíc potrebuje trochu radikálnejší zásah. Hrdzu treba narušiť drsnejšou špongiou alebo drôtom (pozor, nesmie byť z kovu, ktorý by mohol obkladačky zafarbiť). Po narušení povrchu hrdze stačí na ošetrené miesto naniesť citrónovú šťavu zmiešanú s bóraxom. Prípadne použite prípravok na odstraňovanie hrdze určený na tieto povrchy.
Ako odstrániť hrdzu z toalety
Záchod je vlastne keramický. Ale je vždy plná vody. A niekedy sa môže sfarbiť do červena len kvôli nečistotám železa v nej. V prípade toalety je dobré použiť viac octu. Alebo kyselinu citrónovú rozpustenú v teplej vode. Nalejte ju do toalety pomaly, čím zabezpečíte, že prepadom odtečie hlavne pôvodná voda. Nechajte pôsobiť, pokojne aj cez noc. A potom vyčistite kefou.
Na odstraňovanie hrdze z toaliet sa predávajú aj priemyselné kyseliny, ktoré sú však mimoriadne nevhodné všade tam, kde nie je kanalizácia vedúca do čističky odpadových vôd.
Ako odstrániť hrdzu z oblečenia
Oblečenie zanesené hrdzou sa nedá len tak ľahko vyprať. Ako sa naň dostala hrdza? Buď z častí samotného odevu (cvočky, záplaty atď.), alebo kontaktom s akýmkoľvek hrdzavým povrchom. Hrdza sa ľahko uvoľňuje z pôvodného miesta – a keďže je pomerne ostrá, pevne sa prichytí na všetky vlákna, ktoré nájde v blízkosti.
Ak chcete odstrániť hrdzu, môžete postupovať dvoma spôsobmi:
Rozpustite hrdzu v tkanine pomocou kyseliny – napríklad kyseliny citrónovej
Už sme spomenuli, že hrdzu možno rozpustiť v kyseline. To bude fungovať aj pri tkaninách. Pred praním naneste citrónovú šťavu so soľou, nechajte niekoľko minút pôsobiť. A potom vyperte podľa daného materiálu. Rovnakým spôsobom použite priemyselný odstraňovač škvŕn – návod na použitie sa môže mierne líšiť.
Obalte rez v tkanine viažúcim materiálom
Ak čiastočky hrdze obalíte niečím viažúcím, napríklad mydlom, ľahko ich z vlákien odstránite. Použite mydlo na pranie (s jelenicou) alebo kastílske mydlo. Opäť ho naneste na škvrnu, ale v tomto prípade na navlhčenú tkaninu. Po chvíli opláchnite – a potom opäť vyperte bežným spôsobom.
Ako odstrániť hrdzu z čalúnenia
Tkaniny, ktoré sa nedajú “strčiť” do práčky, sa musia čistiť ručne alebo pomocou zariadení určených na tento účel: tepovač, mokrý vysávač atď. Tu bude veľmi záležať na použitom prostriedku. Čistiace prostriedky pre domácnosť na báze prírodných kyselín votrite hlbšie do tkaniny, kde je škvrna od hrdze. A nechajte ho pôsobiť dlhšie – aj pol hodiny.
Ak použijete profesionálne čistiace prostriedky na čalúnenie alebo koberce, škvrna sa “uvoľní” už po niekoľkých minútach. A všetko, čo musíte urobiť, je dokončiť čistenie a odstrániť zvyšky čistiaceho prostriedku z tkaniny.
Ako odstrániť hrdzu z koberca
Tu je postup v podstate rovnaký ako pri čalúnení – v oboch prípadoch ide o látky bez možnosti prania v práčke.
Ako odstrániť hrdzu z chrómového povrchu
Chrómové povrchy sú mimoriadne náchylné na poškriabanie. Hrdzu je preto potrebné odstraňovať opatrne. Existuje niekoľko možností, ktoré môžete vyskúšať. Mali by ste zaistiť, aby ste chróm ošetrili buď pod strechou, alebo vonku, ale za vhodného počasia. Ktoré je nevhodné? Dážď a najmä vietor na suchom povrchu (leto), ktorý zachytáva a prenáša piesok a prach.
Prvým krokom, ktorý je spoločný pre všetky nasledujúce postupy čistenia chrómových povrchov od hrdze, je umytie chrómového materiálu od prachu, blata a iných usadenín. Na to stačí špongia a mydlová voda. Potom môžete pokračovať niektorým z nasledujúcich postupov:
Odstraňovanie hrdze z pochrómovaného materiálu pomocou alobalu
Alobal nie je nijak zázračný. Iba hliník môže reagovať s kovovými povrchmi, teda aj s hrdzou (možno ste si všimli, že keď používate kovovú lyžicu na vyberanie čohokoľvek z hliníkovej plechovky – a lyžicou sa často dotýkate povrchu plechovky – jedlo má kovovú príchuť. Je to dôsledok vyššie uvedenej chemickej reakcie).
Preto hliník v priamom kontakte s kovovou hrdzou eroduje jej povrch. A hrdzu budete postupne odlupovať, kúsok po kúsku. Veľkou výhodou alobalu je jeho mäkkosť, takže sa nemusíte toľko obávať poškriabania predtým “zdravých” častí chrómovaného predmetu.
Alobal preložte tak, aby ste s ním mohli ľahko prechádzať po povrchu, na ktorom je hrdza. A zaobchádzajte s ňou ako s hubkou. Vždy, keď sa vrstva hrdze uvoľní, utrite ju suchou handrou. Najlepšie mikrovláknom, do ktorého sa zmestí najviac hrdze. Počítajte však s tým, že handru budete musieť vzápätí zlikvidovať.
Takto pokračujte, až kým sa všetka hrdza neodstráni. Nakoniec umyte a ošetrite chróm spôsobom opísaným nižšie.
Odstraňovanie hrdze z pochrómovaného materiálu pomocou kyseliny potravinárskej
Jemné kyseliny, ktoré sme opísali vyššie, výborne pôsobia na hrdzu. Citrónová šťava, kolové nápoje s kyselinou fosforečnou (coca cola), kyselina citrónová, vínny alebo biely ocot, ale aj klasický slovenský ocot atď. S nimi však uspejete len na povrchoch, na ktorých tekutina nejaký čas zostane.
Ak je chrómový predmet zaoblený, pripravte z kyseliny jemne abrazívnu pastu zmiešaním so sódou, zemiakovým škrobom, soľou atď. Pastu naneste na špongiu a postupne odstraňujte hrdzu. Nakoniec chróm umyte a ošetrite spôsobom opísaným nižšie.
Ako abrazívum môžete zvoliť mosadznú vlnu alebo kefu, prípadne potravinársku zložku, ako je zemiakový škrob, sóda atď.
Odstránenie hrdze z chrómového materiálu pomocou leštidla na chróm
Najdrahší, ale pravdepodobne najrýchlejší postup: použitie leštidla na chróm. Tá je špeciálne vyrobená na jemné rozpúšťanie hrdze, pričom okolitý chrómový povrch zostáva nielen neporušený, ale aj krásne lesklý. Ak sa rozhodnete pre tento postup, pozorne si prečítajte pokyny výrobcu, ktoré musia byť na výrobku dôkladne vypísané. A postupujte podľa nich.
Po odstránení hrdze musíte chróm vždy ošetriť
Po odstránení hrdze chrómový povrch dôkladne umyte a osušte mäkkou handričkou, kým nie je úplne suchý. Potom na chróm naneste ľahkú vrstvu vosku alebo leštidla – podľa toho, čo preferujete. Chrómový predmet tak ochránite pred ďalším poškodením.
Ako postupovať? Naneste prvú vrstvu a dôkladne ju rozotrite. Nechajte zaschnúť a naneste ďalšiu vrstvu, ktorú dôkladne rozotrite.
Upozorňujeme, že vosk a leštidlo na chróm sú určené len na chróm. Na iných typoch materiálov sa môžu správať inak.
Čo odstrániť hrdzu z kovu
Ak potrebujete odstrániť usadeniny hrdze z kovových častí bicykla, skútra, motorky alebo auta, môžete si vybrať jednu z metód, ktoré sme opísali vyššie – pre vodovodné kohútiky alebo hrom. Sú šetrné a nepoškodia kov. Väčšina kovových častí je však oveľa pevnejšia ako chrómovanie, takže si môžete dovoliť drsnejší postup na všetkých miestach, kam sa dostanete napríklad kovovou kefou.
Po uvoľnení hrdze z povrchu je veľmi dôležité ju očistiť. A ošetriť materiál tak, aby sa vlhkosť nemohla tak ľahko dostať na otvorené miesta. Ak ide o miesta, na ktorých vám naozaj záleží, aby boli bez hrdze, ošetrujte ich pravidelne.
Čo odstrániť hrdzu z reťaze bicykla
Reťaz bicykla je miesto, kde sa len ťažko mechanicky dostanete do všetkých zákutí. Preto výrobcovia dodávajú na trh spreje na odstraňovanie hrdze. Sprej má jednu nesmiernu výhodu: účinné látky sa vďaka toku pri aplikácii na reťaz dostanú naozaj hlboko, v podstate všade. A je to vyriešené v priebehu minúty. Látka nepotrebuje dlhšie reagovať.
Ak je reťaz úplne zhrdzavená alebo na väčšine povrchu, môžete si pomôcť kúpeľom. Buď v prípravku na odstraňovanie hrdze, alebo v jednej z potravinárskych kyselín, o ktorých sme písali vyššie. Zvyčajne ich nájdete v kokakole, v octe, v bežne dostupnej kyseline citrónovej atď.
Pri kúpeli použite kefu, ktorá pomôže odstrániť hrdzu, a jej štetinky sa snažte dostať do vnútra očiek reťaze. Tým sa urýchli narušenie a odstránenie hrdze. Reťaz si tiež zaslúži dôkladné ošetrenie a ochranu pred poveternostnými vplyvmi. To však už musí byť s profesionálnymi prostriedkami. Alebo tukom (pozor na rastlinné oleje, v skutočnosti obsahujú veľa pevných častíc, ktoré poškodia reťaz!)
Ako odstrániť hrdzu z betónu
Betón je veľmi porézny povrch, takže hrdza sa do neho “zažerie” hlboko. Preto musíte čistiť aj do hĺbky. Najskôr prejdite po betóne kovovou kefou a potom jemnou metlou zoškrabte piesok a prach zo vzduchu, ako aj erodované vrstvy samotného betónu.
Potom si pripravte pastu z týchto ingrediencií: vlažná voda, glycerín a kriedový prášok (nájdete ho v hobby obchodoch, predajniach farieb, niektorých drogériách, ale aj v športových potrebách). Pastu naneste na miesta hrdze a nechajte ju chvíľu pôsobiť. Keď zaschne, odstráňte ju aj s uvoľnenou hrdzou pomocou kovovej kefky.
Postup opakujte toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Odstránenie hrdze z betónu si vyžaduje čas, ale je možné sa jej úplne zbaviť. Ak vám na betón presakuje hrdza z kovovej striešky alebo iného oplechovania, ošetrite tieto povrchy, aby nepokračovala. Alebo betónový povrch zakonzervujte – a ošetrenie pravidelne opakujte.
Ako odstrániť hrdzu zo skla alebo mramoru
Sklo a mramor trpia škvrnami od hrdze najmä preto, že kov je súčasťou rovnakej konštrukcie. Hrdza sa pustí kyselinou a jemným abrazívom, ako sme to opísali napríklad pri vodovodných batériách. Môžete použiť aj profesionálne prípravky na odstraňovanie hrdze.
Dôležitá je povrchová úprava kovov, z ktorých hrdza vznikla. Ak sú na nich jamky, vyskúšajte ochrannú injektáž. V predaji nájdete výrobky prispôsobené na aplikáciu v extrémne stiesnených priestoroch. Zvyčajne sú na báze mastnoty, takže sa samy a ľahko rozotierajú po povrchu v čo najtenšej vrstve.
Čo dodať na záver?
Počítajte s tým, že akýkoľvek kovový materiál, z ktorého odstránite hrdzu, sa nakoniec poškodí. K poškodeniu došlo už predtým – a to mohlo spôsobiť, že kov začal hrdzavieť. Ak je to možné, zaobstarajte si náter, ktorý poškodenie zakryje. Ak poškodenie nepotrebujete opraviť, kov aspoň ošetrite proti poveternostným vplyvom a vode. Ušetríte si tak veľa práce a najmä času navyše.