Ako vymaľovať miestnosť, čo si pripraviť na maľovanie miestnosti a na čo treba myslieť ešte pred samotným začatím maľovania? Ako chrániť nábytok a podlahy, kedy nevynechať základný náter a aký druh maľovania si vlastne vybrať? Tu je niekoľko tipov na jednoduché vymaľovanie izieb vlastnými rukami. Zvládne to aj úplný začiatočník.
Aké vybavenie si kúpiť na maľovanie
Ešte pred začatím maľovania sa musíte rozhodnúť o niekoľkých kľúčových veciach: ktoré miestnosti budete maľovať, aký druh farby si zaobstaráte, aký tón farby sa vám v miestnosti páči a tiež, či budete farbu nanášať valčekom alebo štetcom.
Bez čoho sa pri maľovaní nezaobídete
Bez ohľadu na to, aký postup, miestnosť a farbu si vyberiete, musíte byť vybavení materiálom na ochranu podlahy a nábytku, menším štetcom na maľovanie rohov a okolia zásuviek a vypínačov, nádobou na zriedenú farbu a množstvom handier na následné čistenie. Ocot sa vám bude hodiť aj preto, aby ste po maľovaní nezanechali na podlahe alebo nábytku šmuhy (nie všetko sa dá ochrániť).
Valček alebo štetec?
Podľa toho, akú techniku maľovania si vyberiete, zaobstarajte si maliarsky valček s odkvapkávačom alebo štetec. Ak ste vyhľadali tento text, určite nepatríte medzi skúsených maliarov izieb. To samo o sebe znamená, že by ste sa mali viac spoliehať na valček. Prečo?
Jeho používanie si nevyžaduje žiadne predchádzajúce skúsenosti. Okrem toho sa dnešné farby môžu do seba tak vstrebať, že po maľovaní valčekom nezostanú takmer žiadne stopy – len jednoliata stena. Je to spôsobené aj tým, že pri maľovaní valčekom je oveľa jednoduchšie rozotrieť približne rovnaké množstvo farby po stene.
Na druhej strane, pri maľovaní štetcom musíte mať aspoň nejaké skúsenosti, alebo musíte počítať s tým, že pri prvom pokuse sa budete učiť – a nebudete sklamaní, ak prvá stena nevyjde presne podľa vašich predstáv.
Ťahy štetcom musia byť rovnomerné, štetiny akoby zapracovávali farbu do podkladu. Ide o fyzicky náročnejšiu metódu – ale výsledná farba drží lepšie a spoľahlivejšie, takže majstri tohto postupu sa zvyčajne zaobídu bez základného náteru.
Bude v miestnosti viac farieb? Oddeľte ich papierovou lepiacou páskou
Papierová lepiaca páska je ideálna na pripevnenie fólie na okná, nábytok, zásuvky a vypínače, ako aj na oddelenie farebných povrchov od seba. Dá sa ľahko odlepiť, takže sa nemusíte obávať poškodenia predchádzajúcej časti maľovania (samozrejme, po zaschnutí farby ju môžete nalepiť na už vymaľovanú časť).
Budete musieť oškrabať pôvodný náter?
Ak je na stenách miestnosti už niekoľko starších vrstiev farby alebo sa chystáte maľovať kuchyňu s mastnejšími stenami (zvyčajne od plynového sporáka), budete musieť najprv začať škrabať. V tomto prípade sa vybavte množstvom špachtlí, s ktorými sa pôvodná maľba celkom dobre odstráni.
Bude potrebné naniesť na niektoré miesta sadru?
Trhliny v stenách, diery v omietke, napríklad po spadnutej spone na háčik, skrátka nerovnosti v stene, ktoré by nová maľba určite dlho nezakryla, to všetko sa dá ľahko vyriešiť so sadrou. Na uľahčenie miešania a používania je dobré zaobstarať si malú špachtľu a hlavne gumový pohár (špeciálne na sadru), ktorý uľahčuje prácu.
Budete používať penetráciu?
V neposlednom rade myslite na to, že pred začatím maľovania je potrebné steny natrieť základným náterom. V tomto návode, ako si sami vymaľovať miestnosť, vám ukážeme, kedy je základný náter nevyhnutný a kedy záleží skôr na vašom pocite. Môžete penetrovať valčekom, môžete si zaobstarať aj špeciálny valček určený len na základný náter. Stačí však aj ten, ktorý máte pripravený na samotné maľovanie.
Aké farby si zaobstarať
Na trhu s interiérovými farbami sú nielen rôzne odtiene farieb, ale najmä farby rôzneho zloženia, kvality a vlastností. Pozrime sa na to, čo si dnes môžete vybrať na maľovanie miestností – a čo môžete od ktorého materiálu očakávať z hľadiska konečného vzhľadu aj povrchových vlastností.
Latexové farby
Sú najodolnejšie. Môžete ich pretrieť mokrou handrou, vlastne umyť – a farbe sa nič nestane. Špina sa do nich nevsiakne, takže sa výborne hodia napríklad do dolnej polovice chodby, kde sú spodné časti steny často zanesené špinou z topánok. Latexové farby však ťažko vetrajú, preto ich nemožno odporúčať napríklad do kúpeľne alebo ako povrch pre celú miestnosť.
Disperzné farby
Veľmi priedušné a dobre kryjúce, takže je ľahké s nimi vymaľovať miestnosť. Riedia sa len vodou, takže po maľovaní sa ľahko upratuje. Vďaka dobrej priedušnosti sú vhodné aj do vlhkejších miest. Vyznačujú sa tiež dobrou odolnosťou proti oderu.
Akrylové farby
Je vysoko priedušný, a preto je vhodný pre zle vetrané kúpeľne alebo toalety, kuchyne alebo pivnice, kde vetranie tiež nie je také ružové. Možno ich riediť vodou aj riedidlom – vďaka tejto univerzálnosti sú vhodné do priestorov s rizikom vzniku plesní.
Vinylové farby
V skutočnosti sme sa s nimi na trhu stretli až v posledných rokoch a v súčasnosti patria k najdrahším z celého sortimentu. Majú vynikajúcu kryciu schopnosť a priľnavosť, takže ich nakoniec spotrebujete najmenej (na meter štvorcový).
Dokonca aj valčekom ich môžete naniesť vo veľmi tenkej vrstve. To znamená, že je možné naniesť viac vrstiev, než sa stena musí znovu oškrabať. Vinylová farba sa vyznačuje vysokou priedušnosťou, ale aj dobrou odolnosťou voči vode. Stenu možno v prípade znečistenia ľahko umyť.
Klihové farby
Patria medzi najmenej kvalitné, ale aj najlacnejšie. Ľahko sa odierajú, takže farba nezostane dlho pekná. Pre začiatočníkov je rizikom aj ich nízka krycia schopnosť. S rovnakým množstvom farby vymaľujete menšiu plochu.
Koľko farby budete potrebovať
Nemá zmysel kupovať veľké množstvo farby, ak polovicu z nej nepoužijete. Naopak, ak si dáte farbu namiešať profesionálom, bude vás mrzieť, ak posledná stena zostane čiastočne nevymaľovaná a vy budete musieť namiešať trochu viac rovnakého odtieňa. Preto vypočítajte plochu stien – a podľa krycej schopnosti farby vypočítajte potrebné množstvo.
Radšej si trochu pripočítajte k odhadu, nie ste predsa profesionál. To isté platí aj pre penetráciu. Niektoré predajne vám ponúknu spätný odkup neotvorených balení základného náteru a farby – ale len v prípade, že ste farbu kúpili od výrobcu.
Kedy začať maľovať izbu
Samozrejme, len ak máte čas a náladu. Je však vhodné myslieť aj na vhodné poveternostné podmienky. Je skvelé maľovať v teplejších dňoch, aby farba dobre schla.
Ale pozor, nezačínajte maľovať v horúcom počasí, pretože farba uschne príliš rýchlo a vytvoria sa nevzhľadné šmuhy, farby sa nebudú tak prelínať, jednotlivé ťahy nebudú na seba nadväzovať.
Maľovanie vo vlhkých dňoch, keď sa už netopí, tiež nie je najlepšie. Na uschnutie prvej vrstvy farby budete čakať dlho a na druhú ešte dlhšie. Pokiaľ sa neponáhľate, je to jedno. Ak to však chcete stihnúť za rozumný čas, vyberte si ročné obdobie, keď sa kúri, alebo keď je vonku príjemné teplo a nie príliš vlhko.
Ako pripraviť miestnosť pred maľovaním
Záleží na tom, či maľujete novú miestnosť, v ktorej ešte nie je nábytok, alebo už obývanú miestnosť. Pred maľovaním je dobré zakryť všetko, na čo nechcete, aby farba priľnula. Vrátane okien a dverí opatrným pripevnením fólie na okenné rámy. Ak zakryjete aj svetlá, zásuvky a vypínače, ušetríte si starosti s ich utieraním.
V prípade, že je v miestnosti nábytok, osvedčilo sa presunúť ho do stredu. Tam, kde sú koberce, si premyslite, či ich zrolujete až k nábytku a zakryjete fóliou, alebo ich necháte tak, ako sú, ale o to starostlivejšie ich budete musieť chrániť kartónom.
Ďalšou možnosťou je úplne vyprázdniť miestnosť, t. j. odstrániť nábytok a koberec. Ak ide o malú miestnosť, je to zďaleka najlepší postup, aby ste sa mohli pri maľovaní pohodlne otáčať.
Aj keď odstránime koberec alebo máme tvrdú podlahu, oplatí sa ju zakryť kartónom. Je najvhodnejší, pretože sa nešmýka, neroztrhnete ho a nebude mať tendenciu posúvať sa a odhaľovať podlahu.
Na okraje môžete položiť noviny a prilepiť ich k bočným lištám papierovou páskou – a až potom na noviny položiť kartóny. Tým sa zabezpečí, že sa nezafarbia ani okraje okolo kartónov. Čím dôkladnejšie sa pripravíte, tým menej budete musieť po maľovaní upratovať.
Ako správne zoškrabať pôvodnú maľbu – a kedy je to potrebné
Najprv sa pozrime na situácie, keď sa to nedá urobiť bez škrabania. Všeobecne sa odporúča vtedy, keď je na stene už niekoľko vrstiev staršej farby, takže hrozí, že stena nevydrží ďalšie vrstvy – farba by sa začala odlupovať.
Niekedy je potrebné oškrabať aj stenu, ktorá bola natretá len raz. A to v prípade, že je mastná alebo príliš špinavá – a neexistuje iný spôsob, ako sa špiny zbaviť. Našťastie nie je na škrabaní nič zložité. Stačí, ak pod farbou prejdete špachtľou a zatlačíte na ňu jedným smerom, aby ste pruh odlúpli. A takto sa točíte dookola.
Kedy sa oplatí používať penetráciu
Penetrácia posilňuje spojenie medzi podkladom a farbou, zjednocuje vzhľad náteru. Určite by ste ho mali použiť v čerstvo omietnutej miestnosti alebo po oškrabaní stien a stropu. Keď robíte len „udržiavacie“ maľovanie, základný náter nie je potrebný. Ak ho nanesiete, musíte ho pred maľovaním nechať úplne vsiaknuť (na stene nesmie zostať lesklý film).
Začnite maľovať strop
Maľuje sa od stropu. Najprv rohy štetcom, potom valčekom alebo štetcom. Rovnakým spôsobom postupujte aj pri stenách. Najprv detaily: teda rohy, spodné hrany stien, okolie okien, dverí, svetiel, zásuviek a vypínačov. Alebo okolo lepiacej pásky, kde máte pripravený okraj, kde sa bude striedať svetlá farba s tmavšou. Potom už len samotná plocha steny.
Ťahy valčekom vykonávajte rovno zhora nadol a potom šikmo zdola nahor, aby ste skončili v „novej“ stope na vrchu. Ak maľujete štetcom, nezabudnite robiť čo najdlhšie ťahy tam a späť a rovnomerne rozotrieť bravu po stene vo všetkých smeroch. Snažte sa zapracovať farbu do podkladu.
Ak maľujete viac ako jednou farbou, najprv nechajte farbu zaschnúť, odstráňte pásku a potom štetcom dokončite detaily v miestach, kde sa farby stretávajú. Na pomoc môžete použiť dosku alebo inú rovnú lištu.
Po dokončení odstráňte použité ochranné fólie a štetcom dočistite všetky detaily okolo okien, dverí, svetiel, zásuviek a vypínačov, na ktorých bola fólia nalepená a nebolo vhodné ísť pod ňu. Až keď dokončíte tieto detaily, budete úplne hotoví.
Koľko náterov by ste mali použiť?
Bežne sa natiera dvoma vrstvami. Prvý sa používa na zakrytie podkladu, druhý na dotiahnutie maľby k dokonalosti – na zjednotenie nového vzhľadu steny, upevnenie novo zvoleného odtieňa. Svetlú farbu možno ľahko prekryť bielou.
Ak chcete miestnosť vymaľovať svetlou farbou na pôvodnú tmavú, oplatí sa uvažovať o zoškrabaní tmavého podkladu. Alebo nanesenie troch vrstiev. Zistite, čo je pre vás prijateľnejšie a čo stena ešte znesie.
Ako vymaľovať miestnosť a vyhnúť sa „mapám“ na stenách?
Moderné farby sú materiálovo zdokonalené do takej dokonalosti, že nerobia „mapy“. Ak sa obávate šmúh na stenách, určite siahnite po základnom nátere, aj keď to ešte nie je technicky nevyhnutné.
Ako maľovať? Pri práci dbajte na to, aby ste farbu dobre rozotreli po stene a strope, aby nevznikali ostrovčeky farby s hrubšími vrstvami. To sa ľahšie dosiahne pomocou valčeka.
Valček musí byť vždy dostatočne mokrý, ale nie presýtený farbou, aby sa neroztekala všade. Oplatí sa pracovať rýchlo a vždy pred zaschnutím farbu valčekom napojiť a zjednotiť.
Ako upratať po maľovaní?
Podobne ako pri akomkoľvek inom upratovaní. Ak ste použili farbu na vodnej báze, umyte ju vodou. Tam, kde sa riedi riedidlom, musí sa čistiť riedidlom. Opatrne zmyte všetky škvrny pod ochrannými fóliami.
Po odstránení ochrany podlahy umyte bočné lišty a samotnú podlahu – aj keď nie je zašpinená, určite bude od kartónu zaprášená. Na záverečné umytie všetkých povrchov použite vodu a ocot, čím sa zbavíte všetkých šmúh (tie sa vždy vytvoria po zaschnutí vody).