Asi vás neprekvapí, že spánkom trávime približne tretinu života. To je dobrý dôvod, prečo výberu najlepšieho jednolôžka venovať zvýšenú pozornosť. Ako docieliť, aby naozaj bolo pohodlné a vy sa vo svojej spálni cítili dobre nielen počas spánku, ale aj po prebudení?
Základné informácie o jednolôžku
- Najbežnejším rozmerom pre samostatné spanie je 90 x 200 cm. Takýto rozmer ponúka dostatočný priestor k pohodlnému spaniu.
- V ponuke sú rozmery jednolôžok až do 120 x 200 cm. Ideálne pre náročných jedincov.
- Najmenší rozmer jednolôžkových postelí je 80 x 200 cm. Po tej siahnite skôr vtedy, keď nemáte možnosť do miestnosti umiestniť väčšiu posteľ.
- Ideálna dĺžka postele je vaša výška plus 20-25 centimetrov.
- Ideálna výška postele aj s matracom je okolo 50 cm, starší ľudia môžu mať aj vyššiu, aby sa im lepšie vstávalo, deti naopak nižšiu.
Pokiaľ patríte skôr k romantickým dušiam, investujte do postele s nebesami. Prečo a ako si ju vybrať, sa dočítate tu.
Čelo či bočnice?
Rozmermi výber postele nekončí. Bude posteľ v priestore či pri stene? V oboch prípadoch by sa vám mohlo hodiť čelo, prípadne bočnice.
- Čelo u hlavy je praktické najmä, ak si užívate víkendových lenivých raňajok do postele. Dá sa oň oprieť a nehrozí ošúchaniu maľby izby. Čitatelia naň môžu pripevniť lampičku bez nutnosti vŕtať do steny. Užitočné je, ak aj nemáte posteľ priamo pri stene – zamedzí prípadnému padaniu vankúša na zem.
- Čelo u nôh tak dôležité nie je, predovšetkým vyšším ľuďom by mohlo priniesť skôr rozčarovanie. Na druhú stranu, je to ľahký terč pre odkladanie vecí, ktoré nie sú špinavé, ale čerstvo vypraté tiež nie.
- Bočnice sú vhodnejšie skôr pre deti, aby zabránili pádu. Avšak keď umiestnite bočnicu len ku strane, kde sa posteľ dotýka steny, odizoluje stenu, čo ocenia hlavne jedinci, ktorým je večne zima.
Pre koho posteľ kupujete?
Jednolôžko pro deti a teenagery
Školákom a teenagerom kupujeme klasické jednolôžko pre dospelých, t.j. 90 x 200 cm. U menších detí je dobré zvážiť, či by neboli prospešné bočnice, ktoré zamedzia prípadnému zgúľaniu sa v spaní. Úložný priestor určite ocenia mladší aj starší jedinci.
Rozhodujete sa medzi obyčajným jednolôžkom a poschodovou posteľou? V staršom článku sme pre vás zhodnotili výhody a nevýhody.
Posteľ pre dospelých
Aj tu je najčastejšie zaobstarávaný rozmer 90 x 200 cm. Ak si beriete do postele stohy kníh, notebook či raňajky, väcší priestor sa bude hodiť. Posteľ pre hosťov, ktorá nebude obsadená často, môže byť naopak menšia, aby nezaberala zbytočne miesto.
Posteľ pre seniorov
Seniori istotne ocenia, keď bude posteľ málinko vyššia, bude sa im na ňu ľahšie líhať, aj z nej vstávať. Ideálne nad 55 cm. Záleží ale samozrejme aj na výške jedinca. Bočnica, ktorá bude umiestnená na strane k stene, zamedzí prechladnutiu. Voľte tiež postele, ktoré nemajú zbytočné hrany.
Z akého materiálu vybrať najlepšie jednolôžko
Masív
Patrí medzi najžiadanejšie materiály, je odolný, veľmi dobre vyzerá, a ak je drevo správne ošetrené, údržba je jednoduchá. Povrchové úpravy je možné uskutočniť lakovaním alebo napustením prírodnými olejmi či voskami. Prvý variant ponúka viac farebných odtieňov, druhý dáva naopak vyniknúť prirodzenej kráse dreva.
+ vysoká nosnost a stabilita, prírodný vzhľad, bytelnosť
– vyššia cena
Kov
Kov je veľmi obľúbený materiál pre svoju ľahkú údržbu. Kov je hygienický a nemnožia sa v ňom pliesne či baktérie. Vybrať si môžete od minimalistických postelí, až po rustikálne, ťažké a pevné. Kovové postele sú stabilné a vydržia mnohokrát aj generácie.
+ vysoká nosnosť a stabilita, jednoduchá údržba, dlhá životnosť
– vyššia cena, vysoká hmotnosť
MDF a LTD dosky
Postele z týchto materiálov už dávno nie sú brané ako nekvalitné, dnešné spracovávanie zaisťuje aj týmto posteliam dlhú životnosť. Ak nehľadáte posteľ, ktorá bude slúžiť po generácie, ale postačí dlhé roky, nebudete sklamaní. Navyše sú dostupné v množstve farebných variant a dekorov. Vďaka kvalitnému zalaminovaniu či nalakovaniu nehrozí, že by farby strácali na stálosti.
+ výber z mnohých farieb, široká ponuka dekorov, farebná stálosť, nižšia cena
– nižšia životnosť
Čalúnené postele
Ďalej sa delia na čalúnené a celočalúnené postele. Pri čalúnených je matrac vyberateľný, u celočalúnených je zabudovaný do celku. Kvôli tomu je údržba komplikovanejšia a tiež nie sú vhodné pre alergikov. Na občasné prespávanie klientov sú ale ako stvorené. Ponúkajú úložné priestory, kam môžete schovať napríklad periny, keď na nich práve nikto nespí. Ak navyše bude mať posteľ čelo aj bočnicu, možno ju používať ako gaučík.
+ výber z mnohých farebných vyhotovení aj dekorov, nižšia cena
– zložitejšie údržba, nevhodné pre alergikov
Výber vhodného roštu
Niektoré postele sa predávajú už s roštom, u väčšiny postelí si ale musíte rošt dokúpiť sami. Aby posteľ plnila svoju hlavnú funkciu, ktorou je váš pohodlný spánok, je potrebné, aby bol rošt vhodne vybraný. Ak vyberiete dobre, vydrží vám pokojne aj celý život. Rošt rovnomerne rozprestrie váhu matraca a následne aj vašu váhu. Taktiež dovolí matracu dýchať, vďaka čomu sa v matracoch toľko nemnožia roztoče a baktérie.
Pevný latkový rošt
Najlacnejší variant roštu, ktorý je najčastejšie vyrobený zo smrekového dreva. Najvhodnejší je pod penové matrace s vyšším jadrom či pod iné, dobre tvarovateľné matrace. Tie nepotrebujú takúto podporu a nevadí, že tento druh roštu príliš nepruží. Tiež sa hodí pod pružinové matrace. Šírka jednotlivých lát je rôzna, rozostup jednotlivých častí by ale nemal byť viac ako 4 cm.
+ nízka cena, priedušnosť, vhodné aj pod pružinové matrace
– menšia nosnosť, menšie odpruženie, nevhodné pre nízke matrace
Lamelový rošt
Lamelový rošt sa ďalej delí na pevný, polohovateľný aj elektricky polohovateľný. Od toho sa odvíja samozrejme aj cena, pevný patrí k lacnejším, naopak za motorový rošt si priplatíte. Viac lamiel je lepšie než menej, matrac by sa na nich rozhodne nemal prehýbať. Lamiel v rošte by malo byť minimálne 28. Vďaka skvelému odpruženiu sú vhodné aj pod matrace nižšie než 7 cm. Na pevný rošt je možné dať akýkoľvek matrac, na polohovateľné nie sú vhodné pružinové matrace, pretože tie sa neprispôsobia polohovaniu postele.
+ skvelé odpruženie, vysoká nosnosť, vhodné aj pod nízke matrace
– vyššia nákupná cena, polohovacie rošty sú vhodné len pre niektoré typy matracov