Či už zariaďujete formálnu jedáleň, alebo bude stôl so stoličkami súčasťou kuchyne či otvoreného priestoru, existuje niekoľko faktorov, ktoré predurčujú funkčnosť, odolnosť a vzhľad tohto jedálenského nábytku. Poďme ich preskúmať.
Rozmery jedálenského nábytku
Nábytkársky priemysel prináša na trh každoročne veľké množstvo jedálenských stolov a stoličiek v rozmanitých variáciách – tvary, veľkosti, štýl. Tento nábytok je častokrát dominantou miestnosti a stredobodom spoločenského diania. Prvá vec, na ktorú by ste preto mali myslieť, je ich rozsah, teda veľkosť a výška.
Aký veľký by mal byť jedálenský stôl?
Veľkosť jedálenského stola sa odvíja od dvoch základných požiadaviek, a to od veľkosti miestnosti a počtu osôb, ktoré ho budú využívať.
Vzhľadom na veľkosť miestnosti
Aby bolo sedenie komfortné, vyžaduje sa okolo všetkých strán jedálenského stola voľný priestor minimálne 75 cm (od stola po stenu alebo inú prekážku). Ak predpokladáte, že budete od stola pravidelne odbiehať a odsúvať stoličku, je lepšie nechať voľnosť aspoň 105 – 120 cm.
Vzhľadom na počet osôb
Tvar a veľkosť stola, by mala byť úmerná tvaru miestnosti a počtu osôb, ktorým bude slúžiť. Do úvahy berte aj prestieranie (drobné dekorácie a riad na stole) a minimálny priestor, ktorý človek potrebuje. Ten je odvodený od priemernej šírky ramien, teda cca 60 cm.
Pozn. Priemerný počet členov domácnosti je 4, preto bude odporúčaná veľkosť jedálenského stola určená práve pre toto množstvo ľudí:
- okrúhly/oválny stôl – minimálny priemer je 90 – 105 cm,
- štvorcový stôl – minimálny rozmer 100 x 100 cm,
- obdĺžnikový stôl – minimálny rozmer 120 x 80 cm.
Aká by mala byť výška jedálenských stoličiek?
Medzi vrchnou časťou stola a sedadlom jedálenskej stoličky by mal byť priestor na nohy cca 25 – 30 cm. Ak vezmeme do úvahy priemernú výšku jedálenského stola (80 cm), výška stoličky by sa mala pohybovať na úrovni 50 – 55 cm (od podlahy po sedadlo).
Materiál jedálenského nábytku
Voľba materiálu do veľkej miery predurčuje odolnosť a životnosť daného kusu nábytku. Medzi najpoužívanejší materiál na konštrukciu stoličiek a stolových dosiek patrí:
Masív
Drevo je vďaka svojim vlastnostiam univerzálny stavebný materiál. Na výrobu nábytku môže byť použité mäkké alebo tvrdé drevo – mahagón, dub, orech alebo čerešňa. Takéto kvalitné stoly sa vyznačujú vysokou odolnosťou, avšak je potrebné počítať s tým, že drevo stále pracuje (mení farbu, rozťahuje sa).
Laminát
Lacnejšou alternatívou imitujúcou vzhľad a niektoré vlastnosti dreva sú kompozitné materiály, napr. laminát. Doska stola z laminátu alebo stolička je opatrená vrstvou melamínu alebo PVC, vďaka čomu sú odolné voči chemickému aj mechanickému poškodeniu.
Sklo
Sklenené stoly sú elegantným dizajnovým prvkom. Hovoríme len o sklenenej doske – konštrukcia stola je zvyčajne kovová, grafitová alebo drevená. Výhodou je ľahké, avšak často potrebné čistenie (šmuhy, odtlačky prstov).
Syntetika
Syntetické materiály, napr. plast sú považované za pomerne odolné, lacné, so schopnosťou napodobniť vzhľad organických materiálov. Nie sú však také kvalitné ako ostatné varianty.
Poťahové materiály na jedálenské stoličky
Medzi poťahové materiály používané na výrobu čalúnených stoličiek patria hlavne bavlnené zmesi – dodávajú sa v rôznych vzoroch, farbách a dokážu efektívne odolávať opotrebeniu každodenného používania.
Častokrát sa stretávame aj s mikrosemišom – obľúbenou syntetickou látkou. Nielenže takéto stoličky pôsobia luxusne, ale hodia sa aj do domácnosti s deťmi a domácimi zvieratami (odstraňovanie nečistôt a údržba je jednoduchá).
Ďalšími alternatívami je zamat, koža alebo tweed. Dajte pri nich však pozor na výber čistiacich metód, aby sa látka nepoškodila. Pri zamate a koži dohliadnite, aby neboli vystavené priamemu slnečnému svetlu, inak hrozí, že vaše kvalitné jedálenské stoličky vyblednú.