Záhrady aj terasy nám ponúkajú veľa možností. S príchodom teplejšieho počasia sa väčšina z nás nemôže dočkať, až bude tráviť večery aj rána vonku, dopraje si raňajky pod slnečníkom a večerné sedenia sa pohárom vína pod šírym nebom. Vyšperkujte si svoj záhradný priestor ešte o chlp viac a kúpte si záhradné ohnisko. Čo pred jeho kúpou zvážiť?
Záhradné ohnisko sa stane stredobodom vašej záhrady. Plápolajúce plamienky ohňa vás upokojia a ponúknu nezabudnuteľnú atmosféru. A tiež vám umožní opiecť si špekačky rovnako ako za starých čias.
1. Kam ohnisko umiestniť?
Ohnisko sa odporúča umiestniť na iné miesto, než na terasu alebo k existujúcemu záhradnému posedeniu. Ideálne umiestnenie je ďalej od domu, aby vám dym nešiel do okien, a ohnisko bolo v bezpečnej vzdialenosti od akýchkoľvek vecí, ktoré by oheň mohol poničiť. Oceníte tiež to, ak je ohnisko na mieste, z ktorého budete mať krásny výhľad – do okolia, na záhradu alebo na dom.
2. Tipy záhradných ohnisiek
Prenosné ohnisko
Ohnisko môžete mať prenosné – v takom prípade je praktické zaobstarať si kúsok s madlami, aby sa vám prenášalo praktickejšie a pohodlnejšie. To sa vám môže hodiť počas chladnejších mesiacov, kedy ho budete chcieť dať tam, kde máte najviac slnečného svetla. Tak si ho môžete vytvoriť kdekoľvek budete mať chuť a nemusíte sa limitovať jedným miestom. Prenosná ohnisko delíme na typ wok a typ kôš.
- Typ wok – jedná sa o najpredávanejšie a najklasickejšie prenosné ohnisko. Tvorí ho veľká kovová misa pripomínajúce veľkú panvicu, na ktorej sa oheň založí. Môže byť doplnená madlami, nohami alebo roštom. V mise nájdete aj odtokové otvory, aby sa v ohnisku nedržala voda.
- Typ kôš – tento typ ohniska tvoria oceľové pásy s medzerami. Vďaka prístupu vzduchu zo všetkých strán oheň veľmi dobre horí. Pri výbere sa zamerajte na popolník, ktorý by nemal chýbať, inak hrozí, že žeravé uhlíky spália všetko, čo sa nachádza pod ohniskom na zemi.
Zabudované ohnisko
Ďalšou možnosťou je ohnisko zabudované. Jeho výstavba pritom nie je vôbec zložitá. Dôležitá je voľba miesta. Ohnisko by nemalo byť v blízkosti budov alebo drevených záhradných prvkov.
Dajte si tiež pozor, aby bolo v dostatočnej vzdialenosti od stromov, kríkov, bazénov, domčekov, skrátka všetkých vecí, ktoré by oheň mohol poškodiť. Bude sa vám tiež lepšie zakladať na rovine než vo svahu. Miesto je tiež dobré vyberať s ohľadom na svetové strany.
3. Materiál ohniska je kľúčový
U ohnísk si dajte pozor na materiál. Samozrejme, pevné kovové konštrukcie sú základom číslo jedna, ale dôležité tiež je, čím je natreté. Materiál a náter by mal byť úplne zdravotne nezávadný. Ak sa z ohniska začne opadávať farba, nejde o nič žiadúce. Niektoré výpary tiež môžu byť karcinogénne, čo vám prípravu jedla môže značne sťažiť. Nie vždy je dobré orientovať sa len podľa nízkej ceny.
Čo sa týka vzhľadu a dizajnu – vyberajte podľa štýlu svojej záhrady alebo terasy. Od toho si potom lepšie zvolíte tvar ohniska, farbu aj typ.
4. Čím kúriť?
Klasické ohnisko na drevo vám poskytne omnoho autentickejší zážitok, než keď si zvolíte plynové, ktoré je skôr na okrasu. Na otop potrebujete vyschnuté nelakované drevo, kúsky konárov a raždie. Po kompletnom vyhasnutí môžete popol z ohniska vysať špeciálnym vysávačom alebo zosypať do kompostéru.
5. Aké veľké záhradné ohnisko?
Základnou otázkou je tiež veľkosť ohnisko. Tá sa odvíja podľa toho, pre koľko má byť ľudí. Ak vezmeme v priemere 6 ľudí, ktorí sa k nemu môže pohodlne usadiť, potom je ideálny priemer ohniska okolo 80 cm. Do úvahy ale vezmite si priestor okolo, aby ste mali dostatok mieste na prechádzanie.
Okrem priemeru je dôležitým parametrom tiež hĺbka. Čím väčšia je, tým menej vám z neho budú vypadávať kúsky vetvičiek, popola alebo polien.
6. Ako vyzrieť na posedenie?
Či už sa rozhodnete v okolí záhradného ohniska nechať trávu, alebo zvolíte napríklad mlatovou cestičku, nezabudnite ani na posedenie okolo ohniska. To by malo poskytovať dostatok miest na sedenie, prípadne aj zásobník dreva. Vyriešiť to môžete klasickú lavičkou, skvele ale vyzerajú aj drevené kocky, ktoré slúžia ako taburety, prípadne kamenné múriky. Tie už ale vyžadujú väčšie stavebné úpravy.