Teploty stúpajú k triciatke a leto sa ujíma vlády s plnou parádou. Je tu čas letných prázdnin, ktoré deti už tak netrpezlivo očakávali. Tešia sa nielen na voľnosť, ktorá s týmto obdobím prichádza, ale tiež na vodu a radovánky v nej. Uvažujete o obstaraní bazéna na záhradu?
Pred samotnou kúpou starostlivo zvážte materiál bazéna. Veľkej obľube sa tešia plastové výrobky. Ich výhodou je odolnosť voči slnečnému žiareniu, mrazu a ľahká manipulácia. Bazény na celoročné kúpanie sa vyrábajú aj z laminátu alebo plechu.V prípade, že v nich bude voda po celý rok, je nutné počítať navyše s obstaraním výkonnejšie filtrácie.
Kartušovú, alebo pieskovú filtráciu?
Piesková filtrácia sa hodí pre často používaný bazén, ktorý svojím priemerom presahuje 4 metre. Tá kartušová sa radí medzi menej výkonné a tiež sa vyznačuje obmedzením v možnosti pripojenia ďalších zariadení, napr. chlorinátora alebo slnečného ohrevu.
Umiestnenie bazéna voľte do voľnejších priestorov, kde máte istotu, že vám do vody nebude padať lístie a iné nečistoty. Tomu ide predísť zastrešením, ktoré sa hodí aj v zime. Obmedzí prienik tepla a ochráni plavcov pred nepriazňou počasia.
Bazén svojpomocne
Ak vás ponuka bazéna nijako neoslovuje, postavte si ho svojpomocne. Presný postup stavby samozrejme záleží na mnohých kritériách, ktoré zahŕňajú typ, veľkosť bazéna a zvolenej technológie. Všetky však majú rovnaký základ. Poďme sa na to pozrieť.
- vyhĺbenie stavebnej jamy, ktorá zodpovedá vami zvolenej veľkosti bazéna;
- vyrovnanie podkladu kamenivom;
- betonáž základovej dosky s armatúrou;
- stavba obvodových múrov so zabudovaním technológii a potrubí;
- ak chcete mať bazén obložený, potom prichádza čas urobiť obklady;
- obsypanie bazéna drobnými kamienkami;
- položenie geotextílií a navezenie hliny alebo položenie finálnej vrstvy v okolí bazéna;
- napustenie vody.
Ak si však na stavbu bazéna netrúfnete, neváhajte kontaktovať odbornú firmu, kde vám radi zodpovedia akékoľvek otázky. Spočítanie počiatočných nákladov, rovnako ako poradenstvo odporúčame nepodceniť. Vyhnete sa tým rozčarovaniu z koncovej ceny, ktorá môže obsahovať stavebné prípravy, dopravu, montáž, zaškolenie a konečné úpravy.
Ako sa starať o vodu?
Vodu v bazéne je nutné tiež priebežne ošetrovať. Raz do týždňa je potrebné:
- kontrolovať pH vody;
- kontrolovať obsah aktívneho chlóru a kyslíka;
- prepláchnuť filtračné vložky;
- čistiť steny bazéna;
- odstraňovať hrubé nečistoty;
- preventívne podávať prípravky zamedzujúce rastu rias.
Zlé hodnoty pH môžu spôsobovať zákaly vo vode, ktoré následne upchávajú filter. Hodnoty pH väčšie ako 7,6 znižujú účinnosť dezinfekčných prípravkov, čo spôsobuje zápach po chlóre a podráždenie očí a pokožky. Naopak nižšie hodnoty než pH 6,8 môžu pomôcť k vzniku korózii kovu a betónu.