Na čo sa zamerať pri výbere robotického vysávača? Ktorým parametrom by sa malo venovať najviac pozornosti a podľa čoho sa nakoniec rozhodnúť? Ak stojíte pred výberom robotického vysávača, verte, že vás nečaká ľahká úloha. S pomocou nášho sprievodcu výberom robotického vysávača sa však v neprehľadnej ponuke zorientujete oveľa lepšie.
Nášho sprievodcu výberom robotického vysávača sme zostavili ako zbierku všetkých dôležitých otázok, ktoré si musíte položiť, než začnete hľadať robotický vysávač. Keď budete mať jasno v odpovediach na otázky v našom sprievodcovi, samotný výber vysávača bude oveľa jednoduchší.
S výberom vám pomôže srovnanie robotických vysávačov je dôležité, pretože vám pomôže zistiť, ktorý model bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Je potrebné zvážiť množstvo faktorov, ako sú cena, výkon, výdrž batérie, schopnosť vysávať rôzne typy povrchov a nečistôt, a ďalšie. S pomocou srovnávacieho zoznamu môžete porovnať vlastnosti jednotlivých modelov a zistiť, ktorý z nich bude pre vás najlepšou voľbou.
Uvádzame tiež zoznam a stručné vysvetlenie funkcií, príslušenstva a ďalších parametrov, ktorými disponujú robotické vysávače. Príručka obsahuje aj tipy na začiatok, potrebné kroky na údržbu a dôvody, prečo by ste si mali vybrať robotický vysávač, respektíve či ho vôbec dokážete využiť.
Otázok na tému „ako vybrať robotický vysávač“ nie je málo, preto odporúčame vziať si ceruzku a papier, aby ste si odpovede zapísali a potom sa pomocou nich orientovali v parametroch jednotlivých modelov. Poradie otázok nie je pevne stanovené, sú na sebe (väčšinou) nezávislé.
Ako budete vysávač ovládať – prostredníctvom aplikácie alebo manuálne (ovládač, tlačidlo na robotovi)?
Na trhu je veľa typov robotických vysávačov, ale v podstate hneď na začiatku výberu sa musíte rozhodnúť, akú úroveň ovládania a ovládateľnosti od nich očakávate. Ak nevlastníte smartfón, ale máte len klasický mobilný telefón, nemá zmysel investovať do robota s ovládaním pomocou aplikácie. Naopak, tí, ktorí majú inteligentnú domácnosť – alebo aspoň jeden z novších smartfónov – a dokážu pracovať s aplikáciami, budú hľadať robotický vysávač s aplikáciou a pripojením wi-fi.
Akú veľkú plochu bude robotický vysávač vysávať?
Robotické vysávače sa líšia aj kapacitou vysávania. Niektoré dokážu obslúžiť len menší byt, iné sa bez problémov postarajú o dve poschodia rodinného domu – na jedno nabitie a jeden zásobník na nečistoty. Kapacita batérie a veľkosť nádoby na prach často súvisia so samotným výkonom. Výkonnejšie robotické vysávače preto pojmú viac nečistôt a majú väčší dosah a dlhšiu výdrž.
Kapacita robotického vysávača, pokiaľ ide o plochu, ktorá sa má obslúžiť, sa udáva v metroch štvorcových. Samozrejme len, ako orientačná pomôcka. Napriek tomu by ste mali mať približnú predstavu o ploche, ktorú bude vysávač čistiť. To isté samozrejme platí, ak si chcete kúpiť robotický vysávač do kancelárie alebo iných priestorov.
Robotické vysávače, ktoré sa po dobití vrátia na miesto, kde skončili, dokážu vyčistiť neobmedzenú plochu – v ich špecifikáciách teda nenájdete ani metre štvorcové. Po nabití pokračujú tam, kde skončili. Minimálne obmedzenie je aj v prípade zbernej nádoby na nečistoty, pretože jej obsah sa počas nabíjania ukladá do základne. Základňa je vybavená odsávacím zariadením a jednorazovými vreckami, do ktorých sa zmestí niekoľko nádob.
Koľko peňazí ste ochotní investovať do robotického vysávača?
Ceny vysávačov sú veľmi rozdielne. Môžete sa dostať na sumu pod 200 euro aj nad 1200 euro. Samozrejme, nemusí vždy platiť, že čím drahšie, tým lepšie. Niekedy platíte čisto za značku a stačil by vám robotický vysávač za polovičnú cenu, inokedy je drahý model naozaj ten najlepší pre priestor, ktorý chcete upratať, a pre pohodlie, ktoré od robotického vysávača očakávate (jednoduchá a nie príliš častá údržba, žiadne prehrabávanie sa vo vysávaných nečistotách, naozaj vysoký výkon, dobré výsledky pri vytieraní – a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho).
Ako vybrať robotický vysávač podľa ceny? Vo všeobecnosti platí, že ak chcete vysávač s nadpriemernými parametrami, počítajte s výdavkami okolo 400 – 600 eur. Pod 350 eur nájdete len základnejšie modely, od ktorých pravdepodobne nebudete očakávať žiadne zázraky. Nad 800 eur sú luxusné kúsky s nadštandardnými parametrami a veľkým dôrazom na použitie materiálov, ovládanie a užívateľský komfort.
Aké vysoké sú prahy medzi miestnosťami?
Niektoré robotické vysávače dokážu prekonať len centimetrovú prekážku. Tie lepšie zvládnu dvojcentimetrový prah. Je na vás, aby ste zvážili výmenu prahov, ak sú vo vašom byte príliš vysoké. Aj keď prahy majú svoju nenahraditeľnú funkciu, vysávanie pomocou robotického vysávača je tiež skvelá vec.
Možno by stačilo prahy trochu obrúsiť – a stále by dokázali zabrániť prievanu pod dverami, zatiaľ čo roboty by ich už dokázali prekonať. Ale aj keď tento krok neurobíte, vždy môžete robota presunúť. Je to trochu problém, ale stále je to prijateľnejšie riešenie, ako sa vzdať robotického vysávača kvôli prahom.
Uprednostňujete vysávač s hliníkovým telom alebo vám postačí plastový?
Hoci všetky robotické vysávače vyzerajú na prvý pohľad takmer rovnako a všetky majú plastový vzhľad, existujú aj hliníkové modely. Telo vysávača je vyrobené z hliníka, zatiaľ čo nárazníky sú z plastu. Kovová konštrukcia je elegantnejšia a samozrejme vydrží dlhšie bez poškodenia, materiál sa časom nezničí.
Kvalita konštrukcie robotického vysávača a jeho celková životnosť úzko súvisí s kvalitou nárazníkov. Čím kvalitnejšie sú vyrobené a čím lepšie sú odpružené, tým bezpečnejší je nielen samotný vysávač, ale aj zariadenie vo vašej domácnosti. Nemusíte sa obávať odretých rohov, poškodených dekoratívnych predmetov atď. Medzi nárazníkom a telom vysávača by mala byť aspoň polcentimetrová vôľa, aby mal nárazník priestor na pohyb a príliš netlačil na prekážku, do ktorej narazil.
Máte len jedno alebo viac poschodí, prípadne byt a chalupu?
Počet poschodí alebo počet miestností, o ktoré sa má robotický vysávač starať, je dôležitý z hľadiska schopnosti vysávača vytvárať mapy vysávaných oblastí, ukladať ich a následne s nimi pracovať. Niektoré lacnejšie vysávače zvládnu jednu mapu – ale ak máte ucelený jednoposchodový byt, jedna mapa vám bude stačiť.
Naopak v dvojpodlažnom dome alebo v domácnosti, ktorá vlastní aj chatu/chalupu, sa bez niekoľkých máp nezaobídete. Dnešné vysávače zvládnu až päť máp naraz – stačí medzi nimi prepínať a nastaviť parametre čistenia pre každú z nich. Presuňte robota ručne na iné poschodie alebo do chaty/chalupy. Ak sa však nabíjacia stanica nachádza na poschodí, kde sa vykonáva aj plánované upratovanie, nemusíte sa ničoho obávať. Robotický vysávač sa spustí sám v naprogramovanom čase.
Hrozí robotickému vysávaču pád zo schodov?
Niektoré apartmány majú viac úrovní podlahy. Buď celé poschodia prepojené schodiskom, alebo len schody, medziposchodia atď. Ak sa v domácnosti nachádzajú miesta, kde by robot mohol spadnúť, je dôležité vybrať si modely, ktoré majú ochranu proti pádu alebo dokážu rozpoznať schody. Alebo im aspoň môžete vytvoriť virtuálnu stenu.
Chcete mať doma veže, alebo sa radšej spoľahnete na virtuálne steny?
Čo je to virtuálna stena? V podstate stena – teda pre robota. Akonáhle ju uvidí (zistí), vie, že ju nesmie prekročiť. A nejde za ňu, čistí len pozdĺž nej, aj keď ju postavíte doprostred miestnosti. Pri výbere vysávača sa musíte rozhodnúť, či chcete postaviť steny v podobe pomocných veží, ktoré umiestnite po celom byte, alebo či chcete steny radšej len nakresliť na mapu v aplikácii, pomocou ktorej ovládate robotický vysávač.
Aký je v tom rozdiel? Prvý je jasný: v prípade veží musíte mať doma niekoľko kusov príslušenstva navyše a často ich musíte dokonca kúpiť k robotovi. Virtuálna stena nevyžaduje žiadne ďalšie vybavenie, stačí ju namaľovať na mobil. Veže však majú jednu veľkú výhodu – priestor môžete vymedziť presne tak, ako chcete, aby robotický vysávač pracoval. S presnosťou na centimetre. Takúto presnosť nemôžete dosiahnuť pomocou virtuálnej steny.
Chcete zbernú nádobu alebo jednorazové vrecia?
Dokonca aj pri robotických vysávačoch si už môžeme vybrať, či budú vysávať do nádoby, ktorú potom musíme sami vyčistiť, alebo budú odpad ukladať do jednorazových vreciek. Potom vrecko jednoducho vyhodíme a je čisto. Aj vreckový vysávač je potrebné občas vyčistiť, vyklepať alebo vymeniť filtre – nemusíte to však robiť po každom vysávaní. Napríklad len raz za šesť mesiacov.
Do jednorazových vriec sa zmestí niekoľko zberných nádob. Vrecká sú najčastejšie umiestnené v nabíjacej základni, pričom prenos vysávaného materiálu z nádoby robotického vysávača do vrecka v základni prebieha pod tlakom. Samozrejme, nabíjacia základňa takéhoto vysávača je oveľa väčšia, výkonnejšia a energeticky náročnejšia – ušetrí však veľa času spojeného s vyberaním nádoby robota.
Potrebujete pravidelné, dôkladné upratovanie alebo len občas ľahké vysávanie?
Inak to vyzerá v kancelárii, kde sa bežne nosí vonkajšia obuv, inak v kuchyni bytu s malými deťmi a úplne inak v spálni bytu, ak tam žijú len dospelí a dbajú na čistotu. V závislosti od toho, ako dôkladné upratovanie od robotického vysávača vyžadujete, si ho musíte aj vybrať.
Možno si vystačíte so základným čistením „cik-cak“ bez toho, aby ste kládli dôraz na to, že robot pri každom čistení naozaj prejde všetky miesta alebo že sa vráti čistiť presne tam, kde skončil pred odchodom do nabíjacej stanice. Táto funkcia sa často označuje ako „pokračovanie v upratovaní“ a je často súčasťou inteligentných navigačných robotických vysávačov.
Chcete robotický vysávač s mopom? A suchým alebo mokrým mopom?
Niektoré vysávače podlahu len vysávajú, iné ju vytierajú nasucho (antistatickou handričkou) alebo vodou. A o koberce sa rozhodne nemusíte báť ani pri mokrom vytieraní, pretože vysávač ich rozpozná. Počas prechádzania kobercom neprepustí vodu do mopu, ale pokračuje vo vysávaní. Keď je na podlahe, opäť sa vráti k vytieraniu.
Ak neveríte, že to robotický vysávač dokáže, jednoducho okolo koberca vytvorte zónu zákazu vstupu (virtuálnu stenu), ktorá bude platiť len pre mopovanie. Vysávač sa tak úplne vyhne kobercu a vy môžete pokojne mopovať len tvrdé povrchy.
Chcete, aby robotický vysávač pracoval všade rovnako, alebo sa má na určité oblasti zamerať intenzívnejšie alebo častejšie?
Pokročilejšie robotické vysávače umožňujú naprogramovať, kde má robot upratovať intenzívnejšie a/alebo častejšie. Na mape bytu môžete nastaviť, na ktoré miesta má chodiť denne, na ktoré len raz za týždeň alebo každý druhý deň atď.
Môžete tiež nastaviť intenzitu sania vysávača pre vybrané miesta v byte alebo intenzitu vytierania. Robotický mopový vysávač zostáva na vybraných miestach dlhšie a vypúšťa do mopu viac vody, takže vytieranie má väčší účinok (používa sa najmä na chodbách alebo pod jedálenskými stolmi, keď sú v rodine malé deti). Intenzita vytierania sa tiež nastavuje podľa typu podlahy. Samozrejme, najviac vody znesú dlaždice, ale pri plávajúcich podlahách musíte byť opatrní.
Mal by byť vysávač schopný rozpoznať viac znečistené miesta a čistiť ich intenzívnejšie?
Veľa robotických vysávačov dokáže nájsť nečistoty. Zisťujú rôzne typy nečistôt a podľa toho, čo zistia, ich vyčistia. Niektoré miesta prejdú viackrát – kým nie je podlaha čistá. Ak máte záujem o detekciu, vyberte si optickú (a nie akustickú). Optická je oveľa účinnejšia. A ako si vysávač poradí s výkalmi vášho domáceho maznáčika? Tie novšie a lepšie vybavené ho už dokážu rozpoznať a elegantne ho obísť, aby sa nerozniesol po celej podlahe.
Máte koberce? Ak áno, aké sú vysoké?
O kobercoch sme už hovorili, ale poďme sa k nim vrátiť. Sú dosť dôležité pri výbere robotického vysávača. Najmä pokiaľ ide o dĺžku vlasu. Niektoré vysávače si poradia len s kobercami s krátkym vlasom, iné so stredne dlhými. Majú nastavenie boost na silnejšie vysávanie a pohyb kief a rotujúceho valca so štetinami práve pri pohybe po koberci. Samozrejme, je tu aj vyšší výkon robotického vysávača. So slabým vysávačom nemá zmysel ani chodiť na koberec.
Robotický vysávač by sa však vôbec nemal dostať na koberce s dlhými vlasmi – iba by sa zamotal a poškodil samotný koberec a vo výnimočných prípadoch aj seba. Len pozor, vlastniť koberce s príliš dlhým vlasom neznamená, že si nemôžete dovoliť robotický vysávač! Stačí nastaviť koberec ako zónu zákazu vstupu (postaviť okolo koberca stenu) – a vysávač bude pracovať na iných povrchoch v byte/domove, pričom sa vyhne kobercu.
Na vysávačoch s detekciou kobercov môžete koberce zakázať, čo je jednoduchšie riešenie ako nastavenie zakázaných zón. Ak sa totiž koberec pohybuje mimo obmedzenej zóny, vysávač bez detekcie koberca naň nabehne.
Máte chlpaté domáce zvieratá? Existuje riziko, že sa ich výkaly dostanú na podlahu?
Takzvané „pet“ robotické vysávače majú rotačnú kefu prispôsobenú na zachytávanie väčšieho množstva chlpov. Kefa je vybavená gumovými lamelami, ktoré dobre zachytávajú chlpy. Vďaka tomu sa skvele hodí do domácností s mačkami, psami a prípadne inými chlpatými a línajúcimi domácimi zvieratami.
Základné modely vysávačov majú len gumové valce, ktoré si s chlpmi tak dobre neporadia. Štetinové valčeky sú dobré na načechrávanie kobercov – ale chlpy ich čoskoro upchajú. Nádoba na nečistoty sa veľmi rýchlo naplní, ak vysávač zachytí viac chlpov. Takže s domácim miláčikom budete chcieť väčšiu nádobu.
Vráťme sa k detekcii psích alebo mačacích výkalov. Novšie a lepšie vysávače ich dokážu odhaliť, takže sa im vyhnú. Ak však nevlastníte domáce zvieratá a ani to neplánujete, modely „pet“ sú pre vás zbytočne „vybavené“.
Mal by sa vysávač vyhýbať vám alebo vy vysávaču?
Čo je to za otázku, len sa čudujete? Možno sa to teraz nezdá dôležité, ale schopnosť vysávača neustále mapovať svoje prostredie a pohotovo reagovať na jeho zmeny môže byť veľmi dôležitá. Ak bude vysávať hlavne vtedy, keď nie ste doma, na tomto aspekte pravdepodobne nebude veľmi záležať.
Ale ak ste doma, keď máte naplánované vysávanie, je príjemné, ak do vás vysávač nenarazí zakaždým, keď sa k vám priblíži. Laserové vysávače neustále monitorujú svoje okolie – ak sa im do cesty postaví pohybujúci sa objekt, dajú mu prednosť a počkajú, kým sa opäť vzdiali.
Bude vysávač pracovať v tmavších priestoroch (pod pohovkou, v slabo osvetlenej špajze)? Alebo chcete, aby vysával v tme?
Robotickým vysávačom nemusí vadiť tma, ale niektoré sú vybavené len optickými senzormi. A nefungujú v tme. Ak teda máte v byte tmavšie kúty, chcete vysávať pod posteľou alebo chcete, aby vysávač pracoval aj večer, siahnite po modeli s laserovou detekciou. Laser nepotrebuje denné svetlo, detekcia funguje na základe odrazu laserového lúča od prekážky.
Chcete bočné kefy a tým lepší dosah na stenu a do rohov?
Robotické vysávače môžu mať bočné kefy, ktoré vháňajú nečistoty bližšie k saciemu otvoru. Nájdete však aj modely, ktoré nemajú kefy vychádzajúce spod tela. Čím menší je previs, tým menšia je plocha vysávača a tiež schopnosť dokonale vysávať až po okraje miestnosti.
Niektoré robotické vysávače sú celé okrúhle, aby sa ľahšie pohybovali v priestore, iné majú zaoblené rohy – a bočné kefy na koncoch vysávača, aby sa zabezpečilo dokonalé vysávanie v rohoch. V kombinácii s detektorom nečistôt ide o doteraz najúčinnejší systém dôkladného čistenia podlahy. Pri starších robotických vysávačoch sa predpokladá, že tu a tam chytíte bežný vysávač a ručne vysajete okraje bytu. S novšími a drahšími už nie je potrebné mať doma klasický vysávač.
Máte doma miesta, kam robotický vysávač rozhodne nesmie?
Zóny No-go, zóny keep-out, skrátka zóny zákazu vstupu. Budete ich potrebovať? Nie každý robotický vysávač je vybavený možnosťou ich nastavenia. Ak táto možnosť chýba, vysávač bude snoriť po celom priestore. Vlezie pod stôl, kde máte káble vedúce k televízoru, prehrávaču a ďalším spotrebičom, zamotá sa do nich, dokonca ich vytrhne, alebo sa prehrabáva v miskách na jedlo a vodu – a tak by sa dalo pokračovať.
Zvyčajne je užitočné, keď robotický vysávač dokáže obísť rizikové miesta a vyhnúť sa im. Môže to urobiť dvoma spôsobmi: pomocou veží alebo magnetických pásikov (teda manuálne) alebo v ovládacej aplikácii (teda virtuálne). Čím viac obmedzených oblastí máte, tým užitočnejšie je nastaviť tieto zóny virtuálne. Ak si vystačíte s jedným alebo dvoma, magnetický pás alebo stena vám nebudú výrazne prekážať.
Je niekto vo vašej domácnosti alergický na prach, peľ, roztoče alebo baktérie?
Alergie vám môžu poriadne znepríjemniť život. Myslia na to aj výrobcovia pokročilejších robotických vysávačov, ktorí ich vybavujú napríklad UV lampami. UV lampa dezinfikuje celú oblasť, na ktorú dopadá jej svetlo. Lampy sú, samozrejme, umiestnené na spodnej strane robota. Sú vhodným doplnkom k robotickým vysávačom vybaveným na mokré mopovanie.
Dôležitá je aj filtrácia. Čím lepší je filtračný systém, tým menej rozvíreného prachu v miestnosti. Filter HEPA je už klasikou a patrí medzi najúčinnejšie filtre na trhu. Zachytáva jemný prach, zvieracie alergény a tiež roztoče – všetko do veľkosti 3 mikrónov.
Na akých vysokých nohách stojí váš nábytok?
Chcete, aby vysávač išiel pod posteľ, pod pohovku, pod skrinky? Potom zmerajte, ako vysoké sú medzery pod nimi. Výška vysávača sa začína približne od 7 cm a dosahuje viac ako 9 cm. Mali by ste tiež zmerať medzeru približne v strede pod pohovkou alebo posteľou – ak je priehyb, nedovoľte vysávaču, aby sa dostal pod nábytok.
Ste väčšinu dňa doma a chcete tichšiu prevádzku?
Hluk je pomerne dôležitým aspektom pre tých, ktorí budú mať robotický vysávač v prevádzke, keď sú v byte členovia domácnosti. Niektoré vysávače majú viacero úrovní hluku (spojených s výkonom) a môžu medzi nimi prepínať. Iné pracujú stále na jednej úrovni hluku.
Koľko času ste ochotní venovať údržbe vysávača?
Ďalšia dôležitá otázka. Vysávače s menšou zbernou nádobou a rotačnou kefou so štetinami sú náročnejšie na údržbu ako vysávače s veľkou zbernou nádobou a bez rotačnej kefy alebo len so základnou pogumovanou verziou. Najmenej času vyžadujú robotické vysávače, ktoré pri nabíjaní ukladajú obsah nádoby do veľkého jednorazového vrecka.
Chcete jednoduché základné ovládanie alebo sa radi hráte s detailmi v aplikácii? Chcete sledovať výkon robota, aj keď ste mimo domova?
Niektoré robotické vysávače sa dajú spustiť stlačením tlačidla na ich povrchu, iné sú vybavené diaľkovým ovládaním, podobným ako televízor. Najmodernejšie modely však majú wi-fi pripojenie a sofistikované mobilné aplikácie, takže si môžete všetko rozvrhnúť, naplánovať a dokonca sledovať robota (na mape) počas upratovania, aj keď nie ste doma.
Každá z úrovní ovládania vyžaduje od používateľa iné úsilie, aby sa naučil s robotom komunikovať. Čím je systém zložitejší, tým viac výhod nakoniec získate, pretože nastavíte všetko, každý detail. Potom sa nemusíte starať o to, či je podlaha čistá, jednoducho bude. Keď aplikácia oznámi, že je to potrebné, stačí, aby ste vybrali nečistoty alebo uvoľnili rotačnú kefu od dlhých vlasov.
Stupeň inteligencie navigácie, ktorú robot používa, súvisí s predchádzajúcou otázkou. Niektoré roboty dokážu len základnú orientáciu v priestore, a keď im dôjde energia, úplne zabudnú, kde skončili. Zabudnú tiež, čo vysávali a čo nie, takže niektoré miesta prejdú viackrát a iné úplne vynechajú. S inteligentnou navigáciou vysajú miesto vedľa miesta, pričom vypočítajú najmenšiu možnú vzdialenosť, ktorú treba prejsť.
Ako ste na tom s káblami a predlžovačkami doma?
Ak máte doma veľa káblov, predlžovacích šnúr alebo šnúr povaľujúcich sa po podlahe, bude prevádzka robotického vysávača dosť náročná. Káble nie sú vnímané ako prekážka (sú príliš nízke). Ale zamotá sa do nich. Kefy a rotujúci valec sa pohybujú a zasekávajú sa v šnúrach. Robot sa nemôže pohybovať tam a späť, preto sa vypne.
Ak sú káble len okolo steny, vytvoríte zóny s obmedzeným prístupom. Ale ak je nimi podlaha popretkávaná, už to nezvládne. Dávajte pozor na skryté káble pod nábytkom na nohách, pod ktoré sa však vysávač môže dostať tiež. Riešením môže byť vysávač so systémom „antiangle“. Ten dokáže rozpoznať strapce alebo šnúry vďaka odporu, ktorý kladú. Hneď ako zistí odpor, kefy sa začnú otáčať v opačnom smere a vysávač sa tak (zvyčajne) uvoľní.
Prejdime od otázok k jednotlivým parametrom
To je dostatočne dlhý zoznam otázok, na ktoré by ste si mali pri výbere robotického vysávača vždy odpovedať. Keďže niektoré parametre sa objavujú vo viacerých otázkach, pozrime sa teraz len na samotné vlastnosti robotických vysávačov, ktoré sú najdôležitejšie pre výber správneho vysávača. Takže:
Ako vybrať robotický vysávač podľa parametrov
Parametrov, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere robotického vysávača, určite nie je málo. Vyššie sme opísali, ako sa tieto parametre prejavujú v rôznych situáciách a požiadavkách na umenie robota. Podľa vyššie uvedených otázok už možno máte základnú predstavu o tom, čím by mali byť vybavené najlepšie robotické vysávače práve pre vašu domácnosť.
Pripomeňme si, že každý byt potrebuje vysávač s trochu inými vlastnosťami, pretože domácnosti majú rôzne podmienky, ktorým sa musí robotický vysávač prispôsobiť.
Cena
Uvádzame ho na prvom mieste, pretože rozpočet obmedzuje takmer každého. Pri otázke „ako vybrať robotický vysávač“ sa jednoducho musíme riadiť predovšetkým svojimi možnosťami alebo ochotou zadlžiť sa, napríklad kúpou na splátky. Vždy však buďte opatrní, najmä pokiaľ ide o istotu vášho budúceho príjmu a náklady na úver, ktorý si beriete vo forme nákupu na splátky.
Pri výbere robotického vysávača počítajte s najnižšou cenou okolo 40 eur (ale od takéhoto vysávača neočakávajte takmer nič). Najvyššie sumy sa šplhajú vysoko nad 1200 eur. Skúsenosti z trhu ukazujú, že dnes postačuje investícia okolo 600 eur, za túto cenu môžete získať pomerne dobre vybavený model, s ktorým môžete byť v bežnej domácnosti spokojní dlhé roky.
Spôsob ovládania vysávača
Aký spôsob ovládania uprednostňujete – manuálne priamo na robotovi, diaľkovým ovládaním, v aplikácii, prostredníctvom hlasového asistenta.
Tvar, plocha, sanie a výška vysávača
Zmerajte, kam potrebujete, aby sa zmestil, zvážte, či máte veľmi štruktúrovanú menšiu plochu bytu alebo skôr väčšiu miestnosť s minimom prekážok, či má byť majstrom vo vysávaní v rohoch atď.
Sací výkon a vysávaná plocha na jedno nabitie (ak chýba funkcia „pokračovať v upratovaní“)
Niektoré vysávače majú obmedzený priestor, ktorý môžu upratať, pretože sa po nabití nemôžu vrátiť tam, odkiaľ prišli, a majú tiež veľmi malú nádobu. Konkrétne čísla vyzerajú približne takto:
- do 30 metrov štvorcových je veľmi málo, stačí pre garsónku alebo 1+1
- do 60 m2, vysávač je vhodný aj do menšieho bytu
- pre viacpodlažný dom by ste mali siahnuť po vysávači s minimálne 100 metrami vysávanej plochy na jedno nabitie
- keď sa však vysávač dokáže vrátiť na miesto, kde skončil, a počas nabíjania ukladá vysaté nečistoty do vrecka v nabíjacej stanici, nemusíte sa o túto oblasť starať.
Veľkosť nádoby na nečistoty
O nádobe je potrebné sa rozhodnúť podľa toho, či ju budete musieť zakaždým vyprázdniť sami, alebo sa počas nabíjania automaticky nasaje do vrecka v nabíjacej stanici. Veľkosť nádob sa veľmi líši, do niektorých sa zmestia len 2 dcl vysatého neporiadku, do iných takmer liter. Robot umiestni niekoľko vysatých nádob do vreciek v nabíjacej stanici. Bohužiaľ, túto možnosť majú len drahšie varianty.
Možnosť suchého a mokrého vytierania
Chcete, aby robotický vysávač vytieral? A ak áno, uprednostňujete suchou antistatickou handričku alebo vodu?
Rotujúce valce a ich povrch
Zistite si ich typy a účel – niektoré sú určené na koberce, iné na podlahy, ďalšie na chlpy domácich zvierat. Celogumové dobre udržujú čistotu, kefa s gumovými lamelami si dobre poradí so zvieracími chlpmi, kombinácia lamiel a štetín lepšie našuchorí a vysaje koberce – ale zase dlhšie vlasy a zvieracie chlpy sa na tejto kefe veľmi zamotávajú.
Ak teda hľadáte robotický vysávač na koberce, zvážte, zda je vybavený aj valcom na chlpy domácich zvierat alebo dlhé vlasy, ak ich máte na podlahe veľa. Vysávače bez rotačnej kefy môžu vysávať len tvrdé povrchy, ale nemusíte sa obávať, že sa na kefe zachytia vlasy a chlpy domácich zvierat.
Bočné kefy, ich veľkosť, umiestnenie a počet ramien
Práve bočné kefy určujú, ako ďaleko vysávač dosiahne a ako dobre sa nečistoty dostanú až pod ústie sacej trubice. Niektoré vysávače majú veľa bočných kief, ktoré rozširujú ich sací dosah. Väčšina z nich má tri ramená, ale nájdete aj modely s piatimi bočnými kefovými ramenami.
Detekcia nečistôt
Má vysávač sám vedieť, kde sa má pri upratovaní viac zdržiavať? Potrebujete, aby rozpoznal zvieracie exkrementy? Alebo je pre vás táto funkcia zbytočná?
Schopnosť rozpoznať schody alebo iné zmeny výšky
V jednopodlažnom byte pravdepodobne nepotrebujete, aby vysávač nešiel tam, kde hrozí jeho pád, ale vo viacpodlažnom dome alebo v byte s medziposchodím to oceníte.
Možnosť nastavenia zakázaných zón
Chcete mať v byte miesta, kam robotický vysávač nepôjde? A chcete ich nastaviť pomocou pások, veží alebo len virtuálne v aplikácii, aby tam už nebolo žiadne „haraburdie“?
Kde robot vysáva – do nádoby alebo do vrecka
Nádoba na prach je súčasťou každého robotického vysávača. U niektorých ju však musíte vyprázdniť sami, ručne, iné ju môžu vyprázdniť pomocou jednorazového vrecka umiestneného v nabíjacej stanici. Prenos sa uskutočňuje vákuovo – základňa jednoducho vysaje prach z nádoby.
Indikátor plného zásobníka
Chcete, aby vám vysávač oznámil, kedy je potrebné vyprázdniť nádobu na prach – alebo vám nevadí, ak budete musieť nádobu pravidelne kontrolovať sami.
Kvalita konštrukcie a materiál tela vysávača
Myslím, že nie je čo dodať – uprednostňujete hliník alebo plast? A ak je plastový, aký druh plastu atď.
Kvalita a konštrukcia nárazníkov
Nárazníky sú mimoriadne dôležité, ak máte v byte tmavé čierne veci, ktoré vysávač pravdepodobne neuvidí. Alebo keď si potrpíte na veľké dekorácie, napríklad vázy. S kvalitným nárazníkom a veľkou zónou, do ktorej sa nárazník môže ľahko zasunúť, sa nestane, že robot niečo prevráti. Ak však máte len bežný nábytok, nárazníky nie je potrebné študovať do hĺbky. Väčšina robotických vysávačov je dokonale prispôsobená na prácu medzi nábytkom.
Výška prekážky, ktorú dokáže prekonať
Parameter dôležitý najmä v domácnostiach s vyššími prahmi.
Bude vám stačiť len základná, alebo si radšej priplatíte za pokročilú a inteligentnú so všetkými funkciami na programovanie upratovania? Mal by sa robot po nabití vrátiť na miesto, kde skončil?
U niektorých modelov sa môžete spoľahnúť, že sa nabijú, kedy bude treba, a po skončení vysávania sa vrátia do dokovacej stanice. Tie lacnejšie to však nedokážu. Keď im dôjde energia, jednoducho sa zastavia – a vy ich musíte dopraviť na stanicu. Keď sa zapnú, začnú čistiť od začiatku – a je im jedno, že tam už je čisto.
Snímanie okolia
Dávate prednosť optickému alebo laserovému? Laserové skenovanie funguje v tme, v šere, pod nábytkom. Optický musí mať vždy dostatok svetla, inak sa robot stratí. Najlepšie robotické vysávače sú však kombináciou oboch. Potom vysávač rozpozná aj tmavé čierne veci, napríklad nohy kancelárskej stoličky.
Počet funkčných máp v aplikácii
Koľko oddelených oblastí treba vysávať – napríklad podlahy v dome alebo miestnosti oddelené príliš vysokým prahom. Alebo si vezmete robotický vysávač na chatu?
Šikovné riešenia pre alergikov
Ak máte doma alergika, je vhodné zaradiť do výberu modely s UV lampou. Kvalitné filtre sú vždy nevyhnutné (samozrejme, to platí pre všetkých, nielen pre alergikov. Drobné čiastočky rozptýleného prachu nie sú vhodné pre dýchacie cesty).
Hlučnosť
Nielen úroveň hluku, ale aj schopnosť ovplyvniť ho. Budete doma, keď bude robotický vysávač v prevádzke? Alebo je vám jedno, aký je hlučný? Možno budete chcieť kompromis – hlučný vysávač na najvyššej úrovni vysávania a vytierania, ale možnosť znížiť jeho hluk, keď potrebujete len niečo rýchlo povysávať a ste doma.
Systém Antiangle
Príjemná funkcia, vďaka ktorej sa robotický vysávač nebude tak často zamotávať do strapcov koberca alebo rôznych typov káblov. Ak máte na podlahe veľa vecí, do ktorých sa dá zamotať, určite oceníte tento systém.
Keď budete mať doma vysávač, mali by ste myslieť na nasledujúce zásady jeho správneho používania
Jednou vecou je výber robotického vysávača, druhou je jeho domáce nasadenie a následné správne používanie, aby vám nielen dobre slúžil, ale aj vydržal čo najdlhšie. Okrem toho vám tieto tipy pomôžu vyhnúť sa neúmyselným chybám alebo komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť pri obsluhe neskúseným používateľom.
Samozrejme, to neznamená, že by ste sa mali obávať robotického vysávača! To určite nie. Robotické vysávače sú skvelí domáci pomocníci! Naše tipy považujte za malé vylepšenia, ktoré vám pomôžu vyťažiť z nich čo najviac.
Prvé dobitie musí byť do plnej kapacity
Pred prvým použitím vysávača ho nechajte úplne nabiť. Môžete ho nechať v stanici celý deň – nebude sa prebíjať, pretože robot žije v stanici, takže si dokáže riadiť nabíjanie presne podľa svojich potrieb. Prečo by sa mala batéria prvýkrát nabiť na plnú kapacitu? Aby vydržal dlho. Robotické vysávače si dokážu udržať plnú kapacitu batérie približne prvé tri roky. Približne po piatich rokoch je zvyčajne potrebné batériu vymeniť.
Máte robota s virtuálnymi stenami? Pri prvom vysávaní odstráňte z miestnosti všetky nebezpečné prekážky.
Roboty, ktorým nastavíte hranice v mobilnej aplikácii na mape bytu, ktorú si robot sám vytvorí počas prvého vysávania, musia najprv prehľadávať celý byt. Potom vytvoria mapu – a vy nastavíte požadované obmedzenia vstupu. Ak máte v byte miesta, kam nechcete, aby robot chodil, a nemôžete ho tam pustiť na prvýkrát, zabráňte mu v ceste na tieto miesta pomocou prekážky. Potom vytvorte virtuálnu stenu na mape priamo na hranici, ktorú robot zistil.
Máte robota, ktorému označujete zóny so zákazom vstupu páskami alebo vežami? Urobte to pred prvým vysávaním.
Tu asi nie je čo dodať – stačí ukázať robotovi, kam nesmie.
Prvé vysávanie pozorujte
Pri prvej práci robota vo vašom byte by ste si ho mali „oťukať“ a zistiť, či naozaj dokáže prejsť všetko v byte, či sa niekde nezasekne, či sa niekam nedostane len preto, že stolička je príliš blízko nohy stola atď. Robotický vysávač zaznamenáva úseky, ktorými prechádza, na mapu, takže ich možno neskôr skontrolovať. Mali by ste však byť prítomní pri prvom vysávaní, aby ste zistili prípadné problémy, ktoré môžete robotickému vysávaču pomôcť odstrániť nabudúce.
Mimochodom, robotické vysávače sú skvelými učiteľmi pri udržiavaní poriadku na podlahe. Predtým, ako ich spustíte, prinúti vás pozbierať porozhadzované ponožky, spadnuté vreckovky, hračky a iné predmety, ktoré by robota zmiatli alebo by ho zasekli natoľko, že by sa musel vypnúť a nepokračoval by vo vysávaní. Dôkladne si premyslite, či robot nemôže poškodiť niektoré predmety na podlahe. To platí najmä pre dekorácie.
Počas vysávania sa vyhýbajte manipulácii s vysávačom
S robotickým vysávačom sa musí zaobchádzať inak ako s bežným vysávačom. Keď už funguje, nesmiete (alebo by ste nemali) s ním hýbať. Keď ho počas prevádzky niekam presuniete, zbytočne ho zmätiete a zdržíte. Čo však robiť, ak chcete, aby robot išiel trochu inak, ako je bežne naprogramovaný? Je to jednoduché: použite diaľkové ovládanie alebo ho jednoducho nastavte na čistenie konkrétneho miesta v aplikácii.
Pri programovaní zohľadnite, či robot vidí v tme
Robota s optickou navigáciou môžete naprogramovať tak, aby vysával len v čase, keď je v byte svetlo. Večer alebo v noci nemôže vysávať. Ak má však váš robot laserové snímanie alebo kombináciu laserového snímania a optiky, môže vysávať aj o polnoci a pri zhasnutých svetlách.
Ak ste majiteľom domáceho zvieraťa, dôkladne zvážte, či ho necháte v rovnakej miestnosti ako vysávač
Problematika robotických vysávačov a domácich zvierat je pomerne zložitá. Niektoré zvieratá si na vysávač rýchlo zvyknú, iné sa ho boja a ďalšie ho môžu počas prevádzky dokonca „otravovať“. Výrobcovia vo všeobecnosti odporúčajú, aby ste v oblasti, kde robot vysáva, nenechávali voľne pobehovať psa, mačku alebo iné zvieratá. Starostlivo vyskúšajte, ako bude váš domáci miláčik reagovať na robotický vysávač, a podľa toho sa zariadte.
Ako udržiavať robotický vysávač, koľko času si vyžaduje údržba a čistenie?
Aj ten najlepší robotický vysávač potrebuje vašu starostlivosť a pomoc. Najsamostatnejšie vysávače sú tie s väčšou nabíjacou stanicou, kde sa prachové nádoby vyprázdňujú úplne samé – obsah sa presúva do jednorazového vrecka umiestneného v stanici. Do vrecka sa zmestí niekoľko nádob.
Ak teda nikto z vás nemá doma dlhé vlasy a vyberiete si vysávač s jednorazovými vreckami v stanici, bude stačiť približne raz za mesiac:
- vybrať vrecko a vložiť nové do stanice
- vyčistiť filter a umyť nádobu na prach
- skontrolovať, či sa kefy vysávača nezapchávajú, vyčistiť ich, vystrihnúť zamotané vlákna a vlasy, vyčistiť pastorky pod rotačnými kefami (dajú sa ľahko vybrať)
- skontrolovať všetky kolesá, či nemajú namotané vlákna, ktoré by mohli brániť ich ľahkému ovládaniu, predné koleso sa dá zvyčajne odmontovať, aby ste mohli skontrolovať jeho ložisko
- vyčistiť nabíjacie kontakty, utrieť samotný vysávač atď.
- ak si vyberiete variantu s mopom, budete musieť vykonať servis v čase, keď chcete, aby robot mopoval (mop a voda na začiatok a údržba po mopovaní).
Najhoršie na tom z hľadiska údržby budete s niektorými modelmi s najzákladnejším vybavením a malým zberným košom – najmä ak máte domáceho miláčika s dlhšími chlpmi alebo člena rodiny, ktorý má dlhé vlasy. V takom prípade budete nádobu vyberať pri každom vysávaní, možno aj dvakrát. A často kontrolujte rotačnú kefu, či nie je obalená dlhými vlasmi a žmolkami. Navyše, ak vysávač nemá ani indikátor plného zásobníka na prach, núti vás pravidelne kontrolovať zásobník na prach, a to aj počas vysávania.
Čo to znamená? Ak chcete minimálnu údržbu, oplatí sa vám vyššia investícia do vysávača. Ak vám však vyhovuje, že robot vysáva za vás, a nemáte problém sa oň pravidelne starať, bude vám stačiť lacnejší model.
Stále váhate, či si vôbec kúpiť robotický vysávač?
Možno ešte stále váhate, či máte s výberom robotického vysávača otáľať. Pozrime sa na to, prečo vlastne chcete robotický vysávač, čo vám môže ponúknuť, s čím vám môže pomôcť, skrátka, na čo môže byť dobrý.
Pravidelné vysávanie vás nebude stáť žiadny čas
Robot bude jednoducho vysávať za vás. Stále udrží veci pekne upratané, na chodbe sa nebude povaľovať prach a vlasy alebo chlpy domácich zvierat, pod nohami vám nebude vŕzgať piesok a mopovací robot vytrie aj zablatené stopy a šmuhy.
Zostane vám však občasné hĺbkové vysávanie pod nábytkom, kam sa robot nedostane, za skriňami, v knižnici, v priestoroch s obmedzeným prístupom, na schodoch a samozrejme na nábytku, ak dnes vysávate niektoré jeho časti. Nebude to však príliš často, pretože pravidelný zdroj prachu bude vo vašej domácnosti už minimálny.
Nižšia spotreba energie vďaka účinnejšiemu vysávaniu
Robotický vysávač dokáže naplánovať svoju trasu tak, aby prešiel len čo najkratšiu vzdialenosť a pokryl celú vysávanú plochu. Vysávanie teda trvá kratšie a vysávač nemusí vynakladať toľko energie na sanie ako bežný vysávač. Nemusí prechádzať cez celú dlhú hadicu.
Menej alergénov vo vzduchu
Príjemným vedľajším účinkom používania robotického vysávača je menej alergénov vo vašej domácnosti. Ak ste vyslovene alergik, oplatí sa siahnuť po modeli s UV lampou, ktorá zničí väčšinu baktérií, roztočov a vírusov, s ktorými sa stretne. Filtre síce nie sú rovnaké ako v bežných vysávačoch, ale skutočnosť, že robot dokáže vysávať, aj keď nie ste doma, vás zachráni pred najhorším prachom.
Koľko vás bude stáť prevádzka robotického vysávača
Na záver sa pozrime na to, čo budete musieť pravidelne kupovať, ak chcete svoj robotický vysávač udržiavať v dobrej kondícii. Už sme spomenuli, že spotreba energie zvyčajne klesá – v porovnaní s bežnými vysávačmi. Tak ako bežné vysávače, aj robotické vysávače budú občas potrebovať nový filter, novú rotačnú kefu alebo nové kolieska. Jediné, čo je potrebné urobiť navyše, je každých pár rokov hľadať novú batériu.