Patina v interiéri má jedinečný pôvab

Patina v interiéri má jedinečný pôvab

Máte slabosť pre starožitnosti a nezameniteľnú krásu skorších čias? V tom prípade by vo vašom bývaní nemal chýbať nábytok a ďalšie vybavenie s patinou. Pozrite sa na niekoľko tipov, vďaka ktorým si jej pôvab môžete užívať bez zdĺhavého čakania.

Patina vzniká na povrchu, ktorý je dlhodobo vystavený vonkajším vplyvom a užívania. Nie je tak veľkým prekvapením, že sa objavuje napríklad na pracovnom stole, kuchynskej linke, záhradnom nábytku či kľučkách. Patinu môžete uvidieť nielen na dreve, ale aj na kove a skle. Jej originálny vzhľad je v móde, a preto sa vytvára tiež umelo tzv. patinovaním. Nemusí sa tak čakať dlhú dobu na to, než vznikne prirodzene.

Patina na nábytku si vás získa

Nábytok upravený patinovaním má jedinečnú schopnosť priniesť do interiéru pohodlie a vrelosť. Vďaka opotrebeniu všetko pôsobí omnoho zabývanejšie. Nábytok s patinou je ideálnou súčasťou bývania v štýle vintage či provence. Jeden pohľad stačí a je vám jasné, že patina naozaj nie je pre každého. Záleží na vkuse, však rozhodne neplatí, že pre patinu nie je v súčasnom bývaní miesto. Práve naopak! V niektorých prípadoch pôsobí kontrast patiny s modernými prvkami vskutku atraktívne. Malý kúsok romantiky u vás doma si vás získa počas krátkej chvíľky.

Konzolový stolík Palermo P 115 cm

Interiérové ​​doplnky s patinou

Niekedy aj úplné maličkosti dokážu interiér úplne premeniť. Kovové rámčeky s patinou sa stanú bydliskom rodinných fotografií, kvetinám darujte drevený stojan a vedľa postele si neváhajte usadiť kovovú lampu, ktorá bude pôsobiť až rozprávkovo. Dekorácie s patinou sú veľmi v kurze a sú dostupnejšie, než si môžete myslieť. Predstavujú múdru alternatívu klasických starožitností. Pokiaľ ide o farebné odtiene, nevyhýbajte sa ani krikľavejším odtieňom a farebným vzorom.

Sklo s tajomnou opotrebovanosťou

Netradične vyzerá patina tiež na skle. Na prvý pohľad starožitná lampička dokáže vykúzliť ojedinelú atmosféru a rozprávkové zrkadlo s patinou zase rozprúdi fantáziu. Skvele vyzerajú aj kávové a čajové sety s patinou. Sklo nemusí byť naleštené a priehľadné, aby v interiéri plnilo službu.

Vyskúšajte si patinovanie dreva

Nábytok a dekorácie s patinou sú ľahko k dostaniu, ak však túžite po niečom naozaj originálnom, môžete si patinu na akomkoľvek kuse dreva ľahko vytvoriť sami.

Ako patinovať starý nábytok?

Pripravili sme si pre vás postup na patinovanie dreva. Základným krokom je nanesenie jednej alebo viacerých vrstiev rôznych farieb. Tieto vrstvy sa následné nerovnomerne obrúsia napríklad brúsnym papierom. Drevo v rôznych farbách vystúpi na povrch len na niekoľkých miestach. Rozhodne nemusíte mať obavy z nedokonalostí. Naopak sú vítané, pretože výsledok potom pôsobí omnoho viac autenticky. Pri patinovaní nesmiete povrch brúsiť rovnomerne. Na niektorých miestach vydržte brúsiť dlhšie a viac pritlačte.

Na patinu nečakajte

Patina je štýlovým zubom času, na ktorý nemusíte dlhé roky čakať. Stačí sa porozhliadnuť, prípadne sa do patinovania vrhnúť svojpomocne. Výsledok vás uchváti a každá návšteva si zaiste všimne, že vášmu bývaniu štýl každopádne nechýba.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *