Ako premeniť bývania do koloniálneho štýlu?

Ako premeniť bývania do koloniálneho štýlu?

Bývanie v koloniálnom štýle musí okamžite nadchnúť všetkých milovníkov exotiky a cestovania. Ak sa medzi nich radíte a túžite do vášho domova dostať prvky zo života iných kultúr, pozrite sa na nasledujúce praktické tipy!

Koloniálny štýl bývania, zdroj

Obdobie kolonizácie je síce už dávno za nami, však to neznamená, že sa v ňom nemôžeme inšpirovať. Koloniálny štýl je v posledných rokoch veľmi populárny a nie je sa čomu diviť. Pôsobí originálne a hlavne je v našich končinách stále dosť neopozeraný. Štýl sa inšpiruje v obydliach európskych kolonizátorov, ktorí vyrážali na objavné cesty do Ameriky, juhovýchodnej Ázie či korením prevoňanej Indie. Späť z týchto ciest privážali nielen zážitky, ale aj nábytok spoločne s rôznymi dekoráciami a ozdobnými predmetmi. A tak vznikol koloniálny štýl!

Exotické dreviny majú hlavné slovo

Moderné materiály a plasty nemajú v koloniálnom štýle miesto. Hlavné slovo majú exotické dreviny. Za všetky možno menovať ázijský orech, palisander, eben, kokosovú palmu, mahagón, indický céder či gumovník. Nábytok vyrobený z týchto vzácnych drevín je krásny na pohľad a nechýba mu odolnosť. Kvalitný tmavé drevo s výraznou kresbou sa však hodí aj pre podlahu. Určite sa vyhnite laminu a klasickým kobercom. Možnou alternatívou sú ešte dlaždice s prírodným vzhľadom, na ktoré položíte rozmerný perzský koberec.

PLAIN SHEESHAM konferenčný stolík olejovaný indický palisander

Vyrezávané motívy

S koloniálnym štýlom sú bez diskusie spojené prírodné motívy, sošky zvierat a vyrezávané vzory. Viac ako inokedy platí, že menej je viac. Exotika v interiéri dokáže byť veľmi výrazná. Keď je množstvo predmetov a nábytku zbytočne veľké, mení sa priestor v gýč na úrovni obchodíku so suvenírmi. Stavte radšej na jednu vyrezávanú skriňu, dominantné zrkadlo v ťažkom ráme, jednu výraznú sošku na polici či farebnú masku umiestnenú uprostred múru v obývacej izbe. Možností je naozaj veľa a každá exotická oblasť ponúka iné skvosty.

Látky v koloniálnom štýle

Zvýšenú pozornosť venujte výberu všetkých látok a textílií, ktoré chcete u vás doma mať. Okrem už spomínaného perzského koberca sa ku koloniálnemu štýlu skvele hodia výrazne farebné závesy, vankúše so vzormi a bavlnené koberčeky. Krokom správnym smerom sú tiež vzdušné závesy, ktoré celému priestoru dodajú ľahkosť. Zložitý býva výber sedacej súpravy a postele. Preferujte jednoduchosť v prírodných farbách. V rámci koloniálneho štýlu letia príjemne zaoblené tvary a zdobenie kovovými cvokmi. Nad posteľ môžete zavesiť dekoratívnu moskytiéru.

Ilustračný obrázok, zdroj

Bývanie s vôňou diaľok

Koloniálny štýl určite nie je pre každého a vyžaduje kompletnú zmenu interiéru od podlahy až k stropu. Výsledok však môže pôsobiť naozaj úchvatne. Nechajte sa vôňou diaľok a exotiky tiež očariť. Vaše bývanie získa úplne novú tvár a vy si v ňom budete chvíľky odpočinku užívať na maximum.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *