Zariaďte si domov v industriálnom štýle

Zariaďte si domov v industriálnom štýle

Pokukujete po všetkých priestoroch, ktoré sú na prvý pohľad zariadené nedbalo, surovo, akoby nikto neprihliadal na dôležitosť dotiahnuť detaily na 100 %? Tehlová stena bez akejkoľvek stierky, namiesto lustra iba žiarovka s káblom, priestor, ktorému dominuje šedá farba? Hoci sa všetkým milovníkom perfekcionizmu a detailov na prvý pohľad môže zdať, že tento interiér nie je dokončený, milovníci industriálneho štýlu sú v ňom cítia ako v raji.

Aký je to vlastne industriálny štýl bývania?

Industriálny štýl interiérov vznikol ako odpoveď nato, keď sa priemyselné objekty a továrne začali rekonštruovať a využívať ako obytné priestory. Tak sa do interiérových prvkov dostala surovosť, akou sa klasické priemyselné budovy vyznačujú.

Vďaka správne zvoleným bytovým doplnkom a celkovému ladeniu jednotlivých prvkov má však tento štýl nezameniteľné čaro. Pokiaľ ste milovníkom industriálneho štýlu bývania, s dnešnými tipmi bude pre vás premena súčasného bývania hračka.

Prvky industriálneho štýlu

Nie ste si istý tým, čo je vlastne industriálny štýl? Pozrite sa na jeho základné prvky.

  • priestoru dominujú prvky ako kov, sklo a drevo
  • typické sú “nedokončené”, surové steny, napr. tehlová stena bez omietky, nedbalo nahodené betónové stierky bez pravidelnej štruktúry
  • oceľové potrubia či rozvody, ktoré sa nesnažíme skryť s vidinou dokonalého priestoru, ale práve z ich nedokonalosti urobíme ich prednosť
  • plechové doplnky, lampy s kovovým vzhľadom
  • typické sú farby ako šedá, biela, čierna

Industriálu holdujú najmä mladí ľudia či umelci.  Stretnete sa s ním v hipsterských kaviarňach či umeleckých priestoroch, v starých zrekonštruovaných priemyselných budovách.

Aké bytové doplnky zvoliť?

Luster

Pri voľbe lustra ani nemusíte veľmi premýšľať. To, čo je pre niektorých bežné svietidlo iba pri rekonštrukciách, čiže žiarovka s káblom trčiaca zo stropu, môže byť pre iných pri zariaďovaní v

industriálnom  štýle konečnou stanicou. Ide o rýchle, jednoduché a efektné riešenie lámp či lustrov. Výborným alternatívou je kovový luster, prípadne lampa  v kombinácii sklo a kov.

Čierne závesné svietidlo News Industrial
Čierne závesné svietidlo News Industrial

Nábytok

Pýtate sa, aký nábytok sa hodí pri zariaďovaní v industriálnom štýle? Pri plánovaní nezabúdajte na to, že ide predovšetkým o kombináciu skla, kovu, betónu a dreva. Prípadne ich imitácií.

Ideálnym nábytkom do takéhoto priestoru sú kovové skrine, nedbalo natreté drevené police či masívna drevená komoda na kolieskach alebo vysokých nožičkách. Veľmi vhodným bytovým doplnkom sú aj police alebo komody bielej či čiernej farby kombinované s imitáciou betónu. V obývačke sa nebráňte ani masívnej koženej sedačke.

Pri zariaďovaní priestoru v industriálnom štýle  je vhodné myslieť na to, že drevo nám zútulní veľký priestor, kde dominujú “neosobné” prvky typu tehlová stena či kovové rúry, ktoré trčia zo steny.

vidaXL Komoda s 2 zásuvkami a 1 skrinkou z mangového dreva
vidaXL Komoda s 2 zásuvkami a 1 skrinkou z mangového dreva

Steny

Ako sme spomínali, dominantným prvkom industriálneho štýlu býva neopracovaná stena, či už tehlové murivo alebo nedbanlivo nahodená betónová stierka.

Pokiaľ však nerekonštruujete priemyselné priestory a takú stenu nemáte k dispozícii, rýchlym a efektným riešením môže byť fototapeta s motívom tehlovej steny alebo betónovej stierky. Všetky milovníčky industriálneho štýlu sa určite potešia motívu tehlovej steny za kuchynskou linkou.  

Či sa už rozhodnete pre industriálny štýl vo svojom príbytku alebo si v tomto štýle zariadite bar, reštauráciu či iné priestory, veríme, že aj vďaka našim dnešným tipom vytvoríte unikátny nadčasový priestor, na ktorý bude radosť sa pozerať.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *