Zariaďte si spálňu v provensálskom štýle

Zariaďte si spálňu v provensálskom štýle

Spálňa je jedným z najintímnejších domácich priestorov. Návštevy si do nej zvyčajne nevodíte. Je to miesto na romantiku, oddych a načerpanie novej energie. Celé jej zariadenie – od farby na stenách cez nábytok až po osvetlenie má k tejto atmosfére smerovať. 

Provensálsky štýl je sám osebe romantický a upokojujúci a do spálne priam ideálny. Pripomína francúzsky vidiek s jeho príjemným farebným ladením, dobre sa pri ňom sníva i zaspáva.

Oslovil tento štýl aj vás a túžite po spálni v provensálskom štýle? 

Prečítajte si, aké farby, nábytok a doplnky vybrať.

Jemné pastelové farby pôsobia upokojujúco

Provensálsky štýl je typický jemnými a svetlými odtieňmi na nábytku, doplnkoch, textíliách a na stenách. Spálňu si zariaďte vje bielej, šedej, krémovej, pastelových odtieňoch žltej, zelenej či modrej. Úžasný akcent vždy dodajú odtiene fialovej, ktoré pripomínajú typické provensálske levanduľové polia.

Provensálsky štýl zvýrazníte, ak steny nenecháte len v jednom odtieni. Použiť môžete vzorovanú tapetou s jemnými vzormi, ktorá priestor nielen zútulní, ale aj čiastočne odhluční.

A pozor na jedno dôležité pravidlo. V provensálskej spálni použite vždy maximálne tri farby. 

Kvalitný masívny nábytok je nevyhnutný

Nábytok v provensálskom štýle má pripomínať staré časy, k čomu pomôže jeho zdanlivo popraskaný povrch či patina. Zabudnite na materiály, ako je napríklad drevotrieska a jednoznačne vyberajte nábytok z masívneho dreva, prípadne kovu.

Posteľ v provensálskom štýle

Dominantou spálne je posteľ, ktorá je naozajstným stelesnením provensálskeho štýlu. Posteľ musí pôsobiť masívne, prívetivo a zároveň dodávať pocit bezpečia. Tento efekt vyvolá vysoké čelo, ale aj umiestnenie – z postele by mal byť výhľad na dvere i okno. Ak ju doplníte ešte aj závesom, rozhodne nesiahnete vedľa.

Široký výber postelí aj v provensálskom štýle nájdete tu.

[en.casa]® Florenz HTMB-200W
[en.casa]® Florenz HTMB-200W

Nábytok ako v Provence

Veľkou výhodou provensálskeho štýlu je i to, že sa dá dobre realizovať aj v malej spálni. Ak väčšinu plochy zabrala posteľ, doplňte zariadenie už len o praktickú komodu, nočné stolíky a štýlový toaletný stolík, ktoré nezaberú veľa miesta. 

Do väčšej spálne umiestnite ešte masívne skrine a samostatne stojace zrkadlo.

Doplnky do provensálskej spálne

Drobné doplnky, textílie a rámiky sú v provensálskej spálni nevyhnutnosťou. Pomáhajú  v nej vytvárať efekt romantických príbehov, histórie a dedičstva minulých generácií.

Závesy a obliečky z prírodných materiálov

Na oknách nesmú chýbať dlhé závesy až po zem z prírodných materiálov, ako bavlna či ľan. Zamerajte sa aj na posteľné obliečky s kvetinovými vzormi, ktoré evokujú rozkvitnuté lúky.

Na posteľ položte niekoľko väčších dekoračných vankúšov. Každý môže mať inú farbu i veľkosť. Na zem pred posteľ umiestnite menší koberček s nízkym chlpom. Úžasný efekt spravia aj háčkované výrobky – dečky, vankúše alebo prehozy na posteli.

Nočné lampy a lustre 

Nezabúdajte ani na romantické lampičky na nočnom stolíku. Ako centrálne osvetlenie zvoľte výrazne zdobený závesný luster napríklad z krištáľu. Ako doplnok zasa napríklad hviezdne nebo, ktoré bude pôsobiť krásnym romantickým dojmom.

Eglo VINTAGE 49293 Stolné svietidlo SUDBURY biela patina 1X60W
Eglo VINTAGE 49293 Stolné svietidlo SUDBURY biela patina 1X60W

Tip na záver

Vôňa levandule nesmie v provensálskej spálni chýbať. Jej pôsobenie zlepšuje spánok, odstraňuje poruchy pri zaspávaní, znižuje nervozitu i svalové napätie. A navyše – neodmysliteľne patrí k Provence. 

 

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *