Ako vyčistiť koberec, aby bol ako nový

Ako vyčistiť koberec, aby bol ako nový

Okrem pravidelného vysávania je potrebné vziať raz za čas čistenie kobercov pekne z gruntu. Aké druhy čistenia sú a aký zvoliť pre váš koberec? Všetko sa dozviete v článku.

Koberce sa dajú čistiť troma spôsobmi – tvz. mokrou cestou, suchou cestou alebo strojovo. Zvolený spôsob závisí od viacerých faktorov. Odvíja sa nielen od miery znečistenia, ale hlavne od materiálu koberca.

Aby ste nemuseli koberec čistiť každú chvíľu, pravidelne ho vysávajte, aby sa do neho špina nezašliapala. Znečisteniu možno predchádzať aj rohožkou, ktorá bude pred miestnosťou a ktorú budete pravidelne vyklepávať.

Mokré, suché alebo strojové?

Aký spôsob čistenia je pre váš koberec vhodný, nájdete na jeho štítku – popíšeme si tri spôsoby.

Mokré čistenie

Pri mokrého čistenia sa najčastejšie používa zriedený čistiaci prostriedok s vodou. Práve kvôli vode sa toto čistenie nehodí, ak máte koberec položený na drevenej podlahe, ktorá by mohla zvýšenou vlhkosťou začať plesnivieť. Tento spôsob sa nehodí ani pre prírodné koberce z vlny, hodvábu alebo perzské koberce, ktorým by sa mohli poničiť vlákna. 

Ak nemáte prírodný koberec, ani nie je položený na drevenom podklade, môžete sa pustiť do mokrého čistenia.

Dôležité tiež je, aby bol koberec stálofarebný (nebol ručne farbený), inak by sa na ňom mohli urobiť škvrny.

Aby ste predišli premočeniu koberca, ktoré vedie k zatuchnutiu a horšiemu odstráneniu nečistôt, voľte čistiaci prostriedok, ktorý tvorí hustú penu. Tú potom na koberec nanášajte rovnomerne špongiou, nechajte pôsobiť podľa návodu a po zaschnutí ju aj so špinou jednoducho povysávajte.

Keď je koberec velmi zašpinený, opatrne ho vydrhnite kefou a penu stierajte handrou, ktorú je vhodné priebežne mávať v čistej vode.

Suché čistenie

Suché čistenie je drahšie, ale vhodnejšie aj pre náchylnejšie materiály. Jeho výhoda spočíva v tom, že koberec je hneď po čistení použiteľný a nemusíte čakať, až vyschne.

Suché čistenie funguje na báze suchej peny, ktorá absorbuje mastnotu a nečistoty z koberca.

Suchý spôsob čistenia je šetrnejší, neničí vlákna a je tak vhodný aj pre koberce z prírodných materiálov. Tým, že sa koberec nenamáča, nehrozí, že sa zrazí.

Povysávajte koberec a suchú penu nastriekajte po celej ploche v dostatočnom množstve.

Pokiaľ má koberec vysoký vlas, je treba penu zapracovať do povrchu kefou a nechať pôsobiť podľa návodu. Potom stačí koberec povysávať.

Suchá varianta je prašnejšia, preto sa pripravte, že bude treba zotrieť prach aj z nábytku.

Strojové čistenie kobercov

Ak si chcete ušetriť starosti s čistením, pozvite si na to firmu, ktorá vám koberec vyčistí strojovo.

Nevýhodou takéhoto čistenia býva cena, ktorá je vyššia ako u predchádzajúcich dvoch spôsobov.

Ako čistiť koberec s dlhým vlasom?

Aký spôsob čistenia zvolíte, záleží predovšetkým na materiáli. Koberce s vysokým vlasom sú náročnejšie na údržbu najmä preto, že sa v nich neporiadok dobre drží.

Je vhodné ich vysávať častejšie, ako koberce s nízkym vlasom a ak máte doma aj domáceho maznáčika, bude lepšie vysávanie zahrnúť do každodennej rutiny.

K vysávaniu je treba vysoký výkon, nikdy ale nepoužívajte vysávaciu hlavu s rotačnou kefou, tá by mohla jednotlivé vlákna potrhať.

Rýchla pomoc na škvrny

Aj keď nemáte čistič na koberce po ruke, neprepadajte panike, na škvrny možno použiť i to, čo bežne doma máte.

  • Na vlnené a polyesterové koberce zaberá obyčajná šťava z citróna či ocot.
  • Na bavlnu, nylon a hodváb použite zásadité prípravky ako napríklad jedlú sódu.

Škvrny sa odporúčajú čistiť od vonkajška smerom k stredu. Určite ale všetko vyskúšajte najskôr na kúsku koberca, aby ste zistili, či naozaj nepúšťa farbu

svetly_koebrec_vysavac

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *