Čo by ste mali vedieť o dezinfekcii domácnosti?

Čo by ste mali vedieť o dezinfekcii domácnosti?

Dezinfekcia domácnosti, priestorov a predmetov nabrala v uplynulých mesiacoch radikálne odlišný rozmer v porovnaní s tým, čo predstavovala ešte donedávna. Stalo sa tak predovšetkým v dôsledku celosvetovej pandémie a šírenia ochorenia COVID-19.

Pozrime sa preto spoločne na to, čo hovoria o daných témach uznávané inštitúcie, akými sú napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) či Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Dôležité

  • Povrchy a predmety najprv očistite mydlom a vodou – až potom dezinfekčným prostriedkom.
  • Na dezinfekciu domácnosti a predmetov môžete použiť bielidlo s obsahom chlórnanu sodného.
  • Umývajte si ruky často mydlom a vodou po dobu približne 20 sekúnd.

Prečo dezinfikovať domáce prostredie?

Dodržiavanie správnych dezinfekčných postupov je dôležité na zníženie potenciálnej kontaminácie vírusom COVID-19 nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale aj v domácom prostredí.

Vzhľadom na túto skutočnosť by ste mali venovať zvýšenú pozornosť najmä vysoko dotykovým povrchom, medzi ktoré bezo sporu patria kľučky dverí a okien, kuchynské a kúpeľňové priestory, toalety a vodovodné batérie, koberce, osobné zariadenia s dotykovou obrazovkou či počítačové klávesnice.

Ako má vyzerať dezinfekcia domácnosti

Svetová zdravotnícka organizácia aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb sa zhodujú na tom, že na dezinfekciu domácnosti, resp. domácich povrchov a predmetov, je vhodné použiť napríklad bielidlo obsahujúce 5,25 až 8,25 % chlórnanu sodného.

Zapamätajte si: Roztok na dezinfekciu domácnosti, ktorý bude účinný až na 24 hodín, si pripravíte zmiešaním 4 čajových lyžičiek 5,25 až 8,25-percentného bielidla v jednom litri vody izbovej teploty.

Na povrchovú dezinfekciu môžete použiť aj roztoky s obsahom alkoholu minimálne 70 % – ideálne 70 až 90 %. Povrchy však musíte najskôr vyčistiť vodou a mydlom, resp. saponátom, aby sta odstránili nečistoty. Následne ich môžete dezinfikovať. Čistenie by malo vždy prebiehať od najmenej znečistenej oblasti po najviac znečistenú oblasť, aby nedošlo k rozšíreniu znečistenia na čistejšie miesta.

4 veci, na ktoré si dajte pri dezinfikovaní domácnosti pozor

Pri upratovaní a dezinfikovaní domácnosti sa vždy riaďte pokynmi, ktoré sú uvedené na štítku konkrétneho dezinfekčného prípravku. Vo všeobecnosti by ste si však mali dať pozor na viaceré skutočnosti ohľadom používania dezinfekčných prostriedkov v domácnostiach.

  1. Dezinfekčné prípravky na povrchy by ste nikdy nemali jesť, piť, dýchať, injikovať do tela alebo si ich nanášať priamo na pokožku, pretože by vám mohli vážne ublížiť.
  2. Vo vnútorných priestoroch by ste nemali nanášať dezinfekčné prostriedky na povrch striekaním. Vhodnejším spôsobom je aplikovať ich na handričku alebo utierku.
  3. Špeciálnu pozornosť musíte venovať osobám s astmou, ktoré by nemali byť prítomné pri čistení a dezinfekcii, pretože by to mohlo mať negatívne účinky na ich zdravotný stav.
  4. Všetky dezinfekčné roztoky by ste mali skladovať v nepriehľadných nádobách na dobre vetranom a krytom mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Postup po návrate z vonkajšieho prostredia

V tomto prípade je základom dôkladná hygiena rúk. Ešte predtým, ako sa dotknete povrchov a predmetov v domácnostiach, prípadne domácich miláčikov a ľudí v prostredí domácnosti, by ste si mali umyť ruky mydlom a vodou alebo použiť dezinfekciu na ruky na báze alkoholu.

Zapamätajte si: Ruky by ste si mali vo všeobecnosti umývať často mydlom a vodou po dobu aspoň 20 sekúnd, predovšetkým…

…po odstránení rukavíc a po kontakte s chorým človekom,
…po smrkaní, kašľaní alebo kýchaní,
…po použití toalety,
…pred jedlom alebo prípravou jedla,
…po kontakte so zvieratami alebo domácimi zvieratami,
…pred a po poskytnutí bežnej starostlivosti o inú osobu, ktorá potrebuje pomoc.

Okrem toho, vonku by ste mali brať ohľad na fyzické dištančné opatrenia a zdržiavať sa najmenej jeden meter od inej osoby. Dodržiavajte tiež správnu respiračnú hygienu, nedotýkajte sa očí, nosa a úst a vyhýbajte sa preplneným miestam. To všetko má totižto po vašom návrate z vonkajšieho prostredia vplyv aj na vaše domáce prostredie a následnú dezinfekciu domácnosti.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *