Ako na jarné upratovanie systematicky a štýlovo

Ako na jarné upratovanie systematicky a štýlovo

S prebúdzajúcou sa prírodou a dlhšími dňami sa aj v našich domácnostiach dostavuje nutkanie urobiť generálne upratovanie. Predsa len na zimnú letargiu sa už nikto vyhovárať nemôže. Je pre vás veľké upratovanie strašiakom, ale zároveň nechcete míňať na gazdinku, ktorá by upratala za vás? V tom prípade sa inšpirujte našimi tipmi, ako z jarného upratovania urobiť činnosť, ktorú nebudete stále len odsúvať, ale ktorá vás bude aj baviť.

Základom je plán

Jarné upratovanie by nemalo byť robené „hurá“ systémom, kedy si naplánujete, že počas nasledujúcej soboty upracete všetko a hotovo. Ideálne je urobiť si plán, čo konkrétne chcete stihnúť a postupovať systematicky od izby do izby. Prípadne to rozmeňte na drobné a namiesto celej izby si stanovte, že upracete najskôr iba prvú zásuvku v komode. Takisto funguje, ak si napíšete to-do list, čo všetko chcete upratať. Niektorým sa možno zdá smiešne spisovať si na papier aktivity, ako napríklad prezliecť obliečky či umyť okná, v konečnom dôsledku však budete systematickejší a aj váš mozog naprogramujete tak, že sa z každej „odfajknutej“ úlohy bude tešiť.

POPISOVATEĽNÁ MAGNETICKÁ FÓLIA - SPECIAL ČIERNA
POPISOVATEĽNÁ MAGNETICKÁ FÓLIA – SPECIAL ČIERNA

Dobrá hudba

Pri upratovaní je ideálne, ak ste dobre naladení, preto si pokojne pri umývaní okien pustite tanečnú hudbu a pri triedení starých vecí zase obľúbenú audio knihu či motivačný podcast.

Dizajnoví pomocníci

Verte alebo nie, pokiaľ si pri upratovaní budete pomáhať štýlovými pomocníkmi, pôjde vám upratovanie oveľa viac od ruky. Odkvapkávače na umytý riad nemusia byť nutne iba nudné plastové obdĺžniky. Čo takto kovaný odkvapkávač v rustikálnom štýle alebo odkvapkávač na riad s imitáciou trávy, ktorý bude evokovať jar aj vo vašej kuchyni? Štýlové vrecia na špinavú bielizeň zase oživia kúpeľňu či detské izby a teleskopický mop na obklady vám zase uľahčí drhnutie obkladačiek . Máte radi retro? Či už pre milovníkov starých čias alebo len na chalupu bez elektriny, mechanické metly z čias našich starých mám poslúžia rovnako dobre ako desaťročia dozadu.

Odkvapkávač Antic Line Rouge Antique
Odkvapkávač Antic Line Rouge Antique

Vyskúšajte ekologické čistiace prostriedky

Viacerých pri upratovaní odrádza aj fakt, že sú po hodine intenzívneho drhnutia kúpeľne priotrávení výparmi z čistiacich prostriedkov a dostávajú alergické reakcie na agresívne čističe. Ako tomu predísť? V dnešnej dobe, keď sa toľko hovorí o potrebe správať sa k planéte ekologickejšie, dostať na trhu viacero eko značiek, vďaka ktorým bude vaša domácnosť čistá, voňavá a zároveň ekologická. Nechce sa vám míňať peniaze na čistiace prostriedky? Skúste rady našich starých mám a vyskúšajte na čistenie ocot, citrón či sódu bikarbónu. Sami budete prekvapení výsledkami.

Systém triedenia

Nie všetci sme odborníci na upratovanie ako známa Marie Kondo, ktorá je milovníčka minimalizmu a ktorá bez problémov vyhodí všetko, čo jej už neprináša radosť a úžitok. Pokiaľ ste ten opačný prípad, že veci skôr zhromažďujte, skúste si zaobstarať dizajnové a štýlovú úložné boxy, ktoré si jednoducho označíte, aby ste sa vyznali, čo v ktorom boxe máte, ale zároveň bude priestor pôsobiť usporiadane. Raz za rok je zároveň dobré prevetrať aj vlastný šatník a podarovať ďalej veci, ktoré ste počas uplynulých 365 dní nemali ani raz na sebe.

Zaslúžený oddych

Okná sa leštia, záclony voňajú, z podlahy by sa dalo jesť, komoda a šatník pretriedený a minimálne dve tašky šiat už smerujú na najbližší bazár alebo swap párty? V tom prípade si zaslúžite na chvíľu vypnúť, vyložiť nohy, uvariť si kávu a pochváliť sa za dobre vykonanú prácu.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *