Že je voda základ všetkého živého, nemusíme ani spomíať. Však aj naše telo je zo 60% tvorené práve vodou. Pokiaľ málo pijete, budete pociťovať okrem smädu aj ďalšie nepríjemnosti. S dehydratáciou sa spája bolesť hlavy, únava, problémy s koncentráciou, závraty aj podráždenosť. Po dlhšej dobe sa nedostatočný pitný režim prejaví aj na pokožke, ktorá býva suchá, objavujú sa zápchy a hrozí infekcia močových ciest aj obličkové a močové kamene. Lenže koľko vody je tak akurát? A ako si pitný režim ustrážiť?
Dostatočným pitím k lepšej pamäti aj väčšej sile
Dostatočnou hydratáciou sa bunkové membrány stávajú priepustnejšie a lepšie prijímajú hormóny, živiny, a tiež sa zbavujú odpadových látok. Pri dehydratácii je to presne naopak, čo potom vedie k únave.
Ak sa chcete cítiť energickejšie, je dostatočný pitný režim úplný základ. Pomôže ale nielen s telesnou výkonnosťou, zlepší aj tú duševnú.
V prípade, že sa nedokážete sústrediť, skúste namiesto kávy vypiť najprv pohár vody. Ale pozor, aby ste to s pitím neprehnali. Príliš veľa tekutín škodí obličkám a odvádza potrebné minerály z tela.
Náš tip: K duševnej pohode pomáha aj meditácia. Ako začať meditovať?
Čo a kedy najlepšie piť počas dňa?
Počas dňa vypijete pár dúškov a dobiehate to niekoľkými pohármi tekutín večer? Tým začnete stimulovať obličky, ktoré by večer mali byť menej aktívne než počas dňa. V noci potom telo nemôže tak dobre regenerovať, pretože je zamestnané filtrovaním tekutín. Začnite piť ideálne už po prebudení, aby ste sa naštartovali hneď ráno.
TIP: Majte po ruke vždy fľašu na vodu. Vďaka nej budete mať prehľad, koľko ste toho už vypili a tiež ju úplne ekologicky doplníte vždy, keď bude prázdna.
Koľko tekutín je tak akurát?
Ak nevypijete 2,5 litra vody denne, ako by ste neboli. Tento údaj je tak zakorenený, že ho berieme ako normu. Ale nie je to tak úplne pravda. Každý sme iný a máme aj iné nároky. Záleží na veku, váhe, zdravotnom stave, teplote okolia, na tom, ako veľmi sa potíme aj na vynaloženej námahe.
Ako pomôcku môžete použiť výpočet, pri ktorom na každých 15 kg telesnej hmotnosti potrebujete prijať 0,5 l tekutín. Vydeľte svoju váhu číslom 15 a číslo, ktoré vám vyjde vynásobte číslom 0,5. Výsledok potom zodpovedá približnému dennému množstvo tekutín, ktoré by ste mali vypiť, aj keď nevykonávate žiadnu náročnú činnosť.
Čo piť pri zvýšenej fyzickej námahe a športe?
So zvýšenou fyzickou námahou z tela odchádza viac tekutín a s nimi aj dôležité minerály. K obyčajnej vode v takom prípade zaraďte minerálky alebo iontové nápoje, v ktorých ich prijmete hneď späť. Minerály do tela dostanete tiež ovocnými alebo zeleninovými šťavami či smoothie (návod, ako si vybrať toho pravého pomocníka na smoothie nájdete tu). Vhodné je piť zelené aj rôzne bylinkové čaje. Naopak čierny vynechajte, pretože odvodňuje.
Čo (ne) piť, keď chcete schudnúť?
Sýtené a sladené nápoje sú pri chudnutí pasé. Rovnako tak džúsy z koncentrátu, nektáre a podobne. Ideálna je samozrejme voda, ktorú si môžete ochutiť plátkom citróna, uhorkou, mätou, zázvorom a podobne. Nápoj bude stále bez cukru, ale bude chutiť príjemne a piť ho budete s väčšou chuťou než iba čistú vodu.
Tipy k ľahšiemu dodržiavaniu pitného režimu
- Stanovte si denný cieľ a postupne si zapisujte, koľko ste toho vypili. Stiahnuť si k tomu môžete aj mobilnú aplikáciu, ktorú máte stále pri sebe. (Tipy na appky: https://www.healthline.com/health/hydration-top-iphone-android-apps-drinking-water)
- Jedzte jedlá bohaté na vodu. Uhorky, melóny, polievky, to všetko sa do pitného režimu počíta tiež.
- Akonáhle dopijete, pripravte si ďalšie pitie, nech ho máte po ruke. Časom si zvyknete popíjať počas dňa, bez toho aby ste mali pocit, že sa do toho nútite.