Cítite sa pokojní, vyrovnaní a máločo vás rozhodí? Nie? Pozvite do svojho života meditáciu. Pár minút praktizovanie denne vám pomôže výrazne zlepšiť život. Je to vedecky potvrdené.
Čo je to meditácia a čo počas nej deje v našom tele?
Meditácia je cielene zmenený stav vedomia, ktorý nám pomáha liečiť telo i dušu. A nie je to žiadna šarlatánske praktika, účinky meditácie skúmala aj rad vedeckých štúdií. S jednoznačným záverom: funguje to!
Počas meditácie vypnete mozog od vonkajších ruchov a uvoľníte nervové dráhy. Spomaľuje sa aktivita mozgu, dych aj pulz. Telo spotrebováva menej kyslíka, a dokonca nastávajú aj hormonálne zmeny.
Zmenený stav vedomia má na svedomí odbúravanie stresu a navodzuje pocit hlbokej spokojnosti. Pravidelným meditovaním sa upokojíte natoľko, že budete lepšie zvládať každodenný stres aj nečakané vypäté situácie.
Ako s meditáciou začať
S lektorom alebo sám?
Záleží na vás, ako sa budete cítiť. Pokojne si len v kľude osamote dýchajte a sústreďte sa na dych, alebo si nájdite audio nahrávku, ktorá vás meditáciou prevedie krok za krokom.
Pokiaľ ale nemáte s meditáciou žiadne skúsenosti, začnite rozhodne pozvoľna. Dve minúty denne sú úplne dostačujúce. Verte, že pre myseľ, ktorá je zvyknutá byť v záprahu, to bude až až.
Pokiaľ po týždni pravidelnej meditácie ucítite, že ste sústredenejší, pokojne pridajte ďalšiu minútu alebo dve. Časom sa dopracujete k dlhšej meditácii, nebojte.
Hlavne na seba netlačte, až vám budú myšlienky lietať všade možne. Je to normálne. Prax robí majstra. Tak ako na to?
- Zvoľte si čas, kedy viete, že budete mať pokoj. A na ktorý nebudete zabúdať. Pokojne si môžete urobiť ranný meditačný rituál, ktorý vás pripraví na nadchádzajúci deň. Alebo si dajte meditačnú chvíľku pred spaním.
- Nájdite si miesto, kde vás nikto nebude rušiť. Časom sa naučíte oddeliť aj rôzne podnety zvonku, pre začiatok je ale pokoj naozaj potrebný.
- Nebuďte hladní ani prejedení. Prázdny žalúdok bude brať vašu pozornosť, plný zase vašu bdelosť.
- Natiahnite sa. Zlepšíte si krvný obeh a odstránite napätie, takže vydržíte ľahšie sedieť v pokoji aj dlhšiu dobu.
- Pohodlne sa usaďte. Na stoličku, na kreslo, na koberec. Nezáleží, na čom budete sedieť, hlavné je, aby sa vám sedelo pohodlne.
- Usmievajte sa. Stačí len náznak úsmevu a budete sa cítiť výrazne lepšie. Len to skúste.
- Buďte k sebe láskaví a trpezliví. Nejde všetko podľa predstáv? Meditácia nie je závod, naopak, času máte koľko potrebujete.
Meditujete správne?
Bojíte sa, že niečo robíte zle? Že dýchate inak, než by ste mali, alebo nesedíte dostatočne rovno? Vôbec sa nestrachujte, nie je len jedna správna možnosť. Len jednoducho sledujte svoje telo a myseľ, ako reaguje. Svoj najlepší spôsob si nájdete vzápätí sami.
Napriek tomu pre vás máme ešte niekoľko tipov, vďaka ktorým sa do toho dostanete lepšie:
- Počítajte. Keď budete nádychy a výdychy počítať, zafixujete si myseľ, ktorá bude mať menej tendenciou sa túlať po tom, čo treba budete dneska variť. Zbytočne to nekomplikujte – počítajte do desať a potom zase znova od jednotky.
- Vracajte myseľ späť s láskou a toleranciou. Nebojte, ona sa tá myseľ rovnako zatúla. Nehnevajte sa na ňu, veď s meditáciou ešte len začína. Proste ju vráťte naspäť a začnite zase počítať.
- Nevenujte myšlienkam tak veľkú pozornosť. Pristihli ste sa, že namiesto počítanie dychu rozvíjate zachytenú myšlienku? To sa jednoducho stáva. Nebuďte na seba nahnevaní. Nechajte myšlienku myšlienkou a vráťte sa zase späť.