Uspávanie bábätka môže byť niekedy náročné a zdĺhavé. Našťastie však existujú spôsoby, ako zlepšiť spánok dieťaťa a podporiť zdravé spánkové návyky. Najdôležitejšie je ukladať vaše bábätko do postieľky každý deň v rovnakom čase, aby si dieťa udržiavalo zdravý cirkadiánny rytmus. Pomôže aj pravidelná spánková rutina, zavinovanie bábätka alebo pohodlnejšie oblečenie. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o našich tipoch, ako uspať dieťa.
Zaveďte spánkovú rutinu
Prvým účinným spôsobom, ako uspať bábätko, je vytvorenie spánkovej rutiny. Mozog si spája svetlo s bdelosťou a tmu so spánkom. Preto by ste mali aspoň 1 hodinu pred uspávaním bábätka stlmiť svetlo. Pomôže aj stíšenie hluku v byte.
Ďalšie upokojujúce rituály zahŕňajú tieto aktivity:
- obliekanie dieťaťa do nočného oblečenia,
- teplý kúpeľ vo vani,
- masáž dieťaťa,
- čistenie zubov,
- hojdanie alebo kolísanie,
- čítanie rozprávky,
- spievanie uspávanky,
- prehrávanie jemnej hudby,
- objatie a bozk,
- zavinovanie.
Odborníci odporúčajú zaviesť spánkový rituál čo najskôr po narodení. Po zavedení rituálu ho dôsledne dodržujte. Každý večer vykonávajte činnosti v rovnakom poradí a v rovnakom čase. Deti totiž nemajú radi neustále zmeny. A okrem toho, zbytočne by ste im narúšali a rozbíjali nastolený režim.
Ukladajte dieťa do postele v rovnakom čase
Ak budete vaše dieťa ukladať do detskej postieľky každý deň v rovnakom čase, vytvorí si pravidelnú rutinu a zaspí rýchlejšie. Stanovte si určitú hodinu, ktorá vyhovuje vám a vášmu bábätku. Skúste si vyhradiť čas na predspánkovú rutinu približne 45 minút predtým, ako dieťa vložíte do postieľky a pustíte sa do uspávania.
Pred spánkom dieťa nekŕmte
Ak vaše bábätko počas kŕmenia často zaspáva, spojí si túto činnosť s navodením spánku. Bude si tak myslieť, že potrebuje jesť, aby zaspalo. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, postupne začínajte kŕmiť dieťa v skorších hodinách.
Po nakŕmení ukončite večernú rutinu a uložte vaše dieťa do postieľky. No rátajte s tým, že možno budete musieť vstať na nočné kŕmenie. Vtedy je však dieťa skutočne hladné a nejde iba o upokojenie.
Skúste zavinovanie bábätka
Ak chcete rýchlejšie uspať vaše bábätko, skúste metódu zavinovania. Pri zavinovaní mnoho novorodencov a dojčiat zaspí rýchlejšie a spí dlhšie. Keďže sa telíčko bábätka ešte len vyvíja, novorodenci majú nedostatočnú motorickú kontrolu.
Počas spánku v postieľke často mimovoľne šklbú, mávajú a pohybujú rukami či nohami. Keďže v brušku neboli na to zvyknuté, tieto pohyby ich môžu náhodne zobudiť. Zavinutie je však dobrým riešením, ktoré nadmernému pohybu rúk a nôh zabraňuje. Poskytuje tak dieťaťu pocit pohodlia a bezpečia.
Ako správne zavinúť vaše bábätko?
Pri zavinovaní používajte bavlnené materiály, ktoré sú priedušné a zabránia prehrievaniu. Dbajte na to, aby ste pri zavinovaní nechali dieťaťu dostatok priestoru pre pohyb bokov a nôh.
Príliš tesné zavinutie by totiž mohlo viesť k problémom s bedrami. Keď sa dieťa začne samo prevracať, mali by ste so zavinovaním prestať. Zvyčajne sa to deje približne vo veku 2 mesiacov.
Venujte dieťaťu pozornosť počas dňa
Dieťa sa vo večerných hodinách cíti pokojnejšie a bezpečnejšie, ak mu počas dňa poskytnete dostatok pozornosti a stimulácie. Pokojne noste vaše dieťa na rukách, pritúľte sa k nemu a rozprávajte sa s ním. Počas dňa pre neho vymýšľajte zábavné aktivity, ktoré ho unavia.
Vaše dieťa má väčšiu šancu sa večer upokojiť, ak dostane dostatok lásky a pozornosti počas dňa. Pri večernom kŕmení a výmene plienok ho však nezasypávajte pozornosťou. Interakcie by mali byť večer tiché a nudné, aby sa vaše bábätko naučilo spájať si noc so spánkom a deň s aktivitou.
Strategické používanie svetla
Svetlo je silný biologický signál, ktorý ovplyvňuje hormóny v tele. Denné svetlo nás prebúdza a tma spúšťa v mozgu uvoľňovanie melatonínu, ktorý je pre spánok kľúčový. Aby ste pomohli dieťaťu lepšie spať, udržujte dni svetlé a noci tmavé.
Svetlé dni a tmavé noci
Počas dňa vpúšťajte do domu dostatok prirodzeného svetla alebo trávte s vašim dieťaťom čas vonku. Ak vaše bábätko nemá problémy so zaspávaním pri svetle, ukladajte ho na denný spánok do dobre osvetlenej miestnosti. Prípadne ho môžete uložiť na denný spánok do kočíka. Je veľmi prospešné, ak dieťa spí počas dňa v kočíku na čerstvom vzduchu.
Večerné svetlo udržujte tlmené. Zvážte inštaláciu stmievačov na svetlá v izbe vášho dieťaťa a v iných miestnostiach, kde vo večerných hodinách trávite veľa času. Večer svetlá stlmte, aby ste dieťatko pomaly pripravili na spánok.
Ak sa vaše dieťa v noci zobudí, neberte ho do jasne osvetlenej miestnosti a snažte sa nerozsvecovať svetlo. Jasné svetlo by do mozgu dieťaťa vyslalo signál, že je čas vstávať. Preto sa ho snažte po prebudení uspať a upokojiť v tmavej miestnosti.
V prípade, že vaše dieťa vstáva príliš skoro a budí ho ranné slnko, zvážte použitie zatemňovacích závesov.
Vyčistite bábätku nos
Ak sa vášmu bábätku nedarí zaspať, problémom môže byť aj upchatý nos. V prvých mesiacoch života potrebujú bábätká na dýchanie čisté nosové dierky. Neskôr dokážu dýchať ústami v prípade, že je ich nos upchatý.
Pozor, príčinou upchatého nosa a nočného budenia sa môže byť aj prach v spálni!
Pokiaľ je to možné, pokúste sa pravidelne utierať prach v spálni, resp. detskej izbe. Nezabúdajte ani na menej dostupné miesta, ako je priestor pod posteľou alebo za skriňou. Ak je vaše dieťa obzvlášť náchylné na alergie, môže vám pomôcť vzduchový filter.
Výmena plienok
Väčšine bábätkám nevadia v noci mokré plienky, no môže sa stať, že práve to vaše sa kvôli znečisteným plienkam prebudí. V tom prípade je potrebné ich v noci vymeniť. Ak však dieťatko pokojne spí, nie je potrebné plienku meniť.
Ak liečite pretrvávajúce zapareniny, mali by ste pokračovať vo výmene plienok, kým postihnuté miesta úplne nevyliečite.
Ak je to možné, vymieňajte plienky tesne pred kŕmením, aby ste dieťa po jedení nevyrušovali. Niektoré bábätká však majú stolicu počas kŕmenia alebo hneď po ňom. V tomto prípade je potrebné prebaľovať bábätko po kŕmení.
Náš tip: Ak používate látkové plienky, nasaďte bábätku pred spaním dve plienky. Týmto znížite pocit vlhkosti počas noci.
Pohodlné oblečenie
Vaše bábätko môže mať problém zaspať v pyžame zo syntetického materiálu. Vyberajte pre neho radšej nočné oblečenie zo 100-percentnej bavlny, ktorá je priedušná, pohodlná a nedráždi detskú pokožku.
Dajte si taktiež záležať na pracích prostriedkoch. Vyberajte si pracie prostriedky vyrobené z prírodných zložiek a vyhýbajte sa dráždivým zmäkčovadlám a výraznej aviváži.
Ako by malo spať vaše bábätko?
Ideálne je umiestniť vaše dieťatko na spánok do postieľky vo vašej spálni. Dieťa tak zostane nablízku a budete ho môcť počas noci jednoducho nakŕmiť alebo upokojiť. Zatiaľ čo používanie spoločnej miestnosti na spánok je odporúčané, ukladanie dieťaťa na spánok do postele s vami nie je bezpečné.
Toto sú odporúčania pre zdravý a bezpečný spánok vášho bábätka:
Ukladajte dieťa do postieľky s pevným a rovným matracom. Na matrac navlečte priliehavú plachtu.
Do postieľky alebo kolísky nevkladajte plyšové hračky alebo vankúše. Vyhnite sa aj neupraveným prestieradlám.
Prispôsobte oblečenie dieťaťa teplote v miestnosti. Počas spánku nezakrývajte dieťaťu hlavu. Sledujte príznaky prehriatia, ako je napríklad potenie sa.
Ak sa vaše bábätko v noci prebudí, ponúknite mu cumlík, ale nenúťte ho. Ak cumlík počas spánku vypadne, nemusíte ho bábätku vracať do úst.
Skontrolujte veci, ktoré sa nachádzajú v blízkosti postieľky vášho dieťaťa. Odložte všetky nebezpečné predmety, ako napríklad nástenné závesy, obrázky alebo šnúry od okenných žalúzií. Jednoducho, všetko, čo by sa mohlo podariť bábätku strhnúť do postele a spôsobiť tak prípadne problémy, napríklad s dýchaním.