6 pravidiel pri zariaďovaní kúpeľne

6 pravidiel pri zariaďovaní kúpeľne

Po boku kuchyne je kúpeľňa najvyťaženejšou miestnosťou. Mali by ste sa v nej cítiť naozaj dobre pri každodennej hygiene, ale aj na relaxácii. Intímny priestor kúpeľne nie je jednoduché zariadiť. Aké sú základné pravidlá pri zariaďovaní kúpeľne? Podľa čoho by sme mali interiér kúpeľne navrhovať?

Kúpeľňa – RULES architekti, zdroj

Plánujte a premýšľajte

Ešte pred zariaďovaním kúpeľne je potrebné zohľadniť niekoľko aspektov. Kúpeľňu plánujte podľa priestorových možností a podľa počtu osôb, ktoré ju budú využívať. Tiež je nutné vziať do úvahy, čo všetko sa vo vašej kúpeľni bude nachádzať, napríklad práčka. Ak je miestnosť príliš malá, potom voľte svetlé farby, ktoré priestor opticky zväčšia. Kúpeľňu si navrhnite v niekoľkých variantoch s ohľadom na potreby vás i vašich blízkych.

Obklady vyberte správne

V žiadnej kúpeľni nesmú chýbať ani obklady, ktoré chránia steny pred vlhkosťou. Určite siahnite po veľkoformátových obkladoch, ktoré nielenže vyzerajú luxusne, no ich údržba je skutočne nenáročná. Tiež sú ideálnym riešením najmä do malých kúpeľní, pretože opticky zväčšujú priestor.

Vaňa alebo sprcha?

Sprcha je praktická, vaňa je komfortná. Čomu dať prednosť? Vyberať by ste mali podľa veľkosti miestnosti aj podľa vlastných preferencií. Ak chcete oboje, môžete zvážiť vaňu so sprchovou zástenou. Toto riešenie umožňuje vychutnať si kedykoľvek rýchlu sprchu alebo dokonalú kúpeľ. Vyhovuje aj v prípadoch, že každý z členov domácnosti preferuje inú možnosť – v podstate ide o kompromis.

Toaleta, áno alebo nie?

Toaleta ako súčasť kúpeľne, to je samo o sebe často diskutovaná téma. V menších bytoch vďaka prepojeniu toalety a kúpeľne vznikne väčší a komfortnejší priestor, čo môže byť veľkým plusom. Nevýhodou však býva práve toto spojenie, ktoré je pre niektorých z nás naopak diskomfort. Ak žijete v domácnosti s viacerými členmi, potom túto kombináciu neodporúčame. Vhodná však môže byť pre jedinca či pár.

Viac kúpeľní

Populárnym trendom bývania je využitie viac kúpeľní. Toto riešenie je vhodné práve pre viacpočetné rodiny. Nie každý priestor to ale umožňuje. Za zváženie stojí vo veľkých bytoch a samozrejme v rodinných domoch. Takto môžu mať napríklad rodičia, deti či hostia svoj súkromný priestor.

Umývadlo

Umývadlo by malo vyhovovať všetkým členom domácnosti. Vyberáme podľa materiálu, výšky, umiestnenia a samozrejme dizajnu. Do menších kúpeľní sa hodia rohové závesné umývadla. Niektoré z nich sú dokonca posuvné a v tých najmenších kúpeľniach je možné ich umiestniť priamo nad vaňu. Tiež umývadlo vyberajte s ohľadom na priestorové možnosti. K umývadlu často neodmysliteľne patrí tiež umývadlová skrinka – úložný priestor je v kúpeľni skvelým pomocníkom.

Osvetlenie

Kúpeľňa je intímny priestor. Mala by teda disponovať príjemným a harmonickým osvetlením. Zvolené svetlá by mali byť odolné proti vlhkosti, vode i pare. Najvhodnejšou farbou svietivosti do kúpeľne je teplá biela. Svetlo by malo podporiť tlmenú a útulnú atmosféru. Do kúpeľne môžete zvoliť aj LED osvetlenie. Vyberáme tiež podľa dizajnu. Nakoniec by nemalo chýbať ani nevyhnutné zrkadlo. 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *