Leto, slnko, horúce slnečné lúče. Ak je vonku horúco, telo priamo prahne po schladení. Zmrzlina alebo studený drink nás síce osvieži, ale s potom si poradiť nevie. Čo teda robiť? Nápravu celkom iste zjedná studená sprcha. Čoho sa ale pri sprchovaní vyvarovať? A čím si ho naopak spríjemniť?
Sulfáty? Zlo predovšetkým v lete!
Snáď každý si v lete rád dopraje studenú sprchu, ktorá z neho zmyje pot a dodá mu energiu na ďalšie letné dobrodružstvo. K tomu prispieva aj voňavý sprchový gél s bohatou penou a bublinkami. Viete ale, že práve bohaté bublinky a podmanivá vôňa môžu pre pokožku predstavovať problém? A to predovšetkým v lete, kedy je naše telo navyše vystavené UV lúčom.
Penu v šampónoch, mydlách a sprchových géloch môžu tvoriť tzv. sulfáty. V zložení ich poznáte podľa slovíčka sulfate alebo skratiek ako je SLS ((Sodium Lauryl Sulfate) alebo SLES (Sodium Laureth Sulfate). To sú dva najpoužívanejšie a tiež najhoršie, pretože vysušujú pokožku. Ak teda v sprchovom kúte nedáte bez svojho obľúbeného sprchového gélu so sulfátmi ani ranu, nezabudnite dodať pokožke potrebnú hydratáciu pomocou telových krémov.
Teplota vody
Sprcha v lete osvieži celé telo. Dôležité však je, aby mala správnu teplotu. Veľa ľudí sa chce ochladiť, ale robí tú chybu, že sa osprchujú veľmi studenou vodou. Ak je totiž teplota sprchy nižšia než 18 stupňov, telo musí vynaložiť veľa energie, aby telesnú teplotu uviedlo späť do rovnováhy. Cievy sa stiahnu, telo sa už nemôže ochladzovať a to môže dokonca spôsobiť prehriatie organizmu – čo je pravý opak toho, čo chcel človek studenou sprchou dosiahnuť. Lepšie je sprchovať sa vlažnou vodou, nie ľadovou.
Tip: Chytrou a rýchlo alternatívou je polievanie rúk. Vykonáva sa ľahšie v sprchovom kúte s použitím sprchovej hlavice, ale túto metódu môžete vyskúšať aj vonku na svojej záhrade alebo u bazénu. Vyžaduje to ale krátku prípravu a presnosť.
Ako na jednoduchú údržbu sprchového kúta?
Sprchový kút je našou osobnou oázou pohody v akomkoľvek ročnom období, ale zvlášť v lete
potrebuje dôkladnú údržbu. Sprchujeme sa častejšie a okrem pravidelnej hygieny používame
sprchovacie kúty tiež ako prostriedok ochladenia. Ako to urobiť, aby sme v kúpeľni netrávili
zbytočne moc času, keď sa môžeme vonku radovať zo slnečného počasia?
Použite na sklo čistiace prostriedky, ktoré odpudzujú vodu. Vďaka tomu sa môžete rozlúčiť
so zaschnutými kvapkami po sprchovaní. A čo je v kúpeľni zo všetkého najhoršie? Vlhkosť!
Po použití kúpeľne nechajte aspoň hodinu otvorené okno alebo na 20-30 minút pustite ventilátor. Vlhkosť sa tak zníži a docielime menšej tvorby plesní. Z rovnakého dôvodu nechávajte otvorené tiež dvere sprchového kúta.
Máme tu horúce leto, tak si ho užime a nezabudnime sa osviežiť!