Renovujete kúpeľňu? Poradíme vám, ako ušetriť ďalšie náklady

Renovujete kúpeľňu? Poradíme vám, ako ušetriť ďalšie náklady

Cez leto prejde rekonštrukciou veľa starých kúpeľní. Ak ste prežili náročné stavebné práce a neporiadok v celom byte, najhoršie máte za sebou. Teraz vás čaká tá príjemnejšia časť – zariaďovanie. Možno už máte predstavu o kúpeľňovom nábytku a doplnkoch, odtieňoch i novom usporiadaní. Kým učiníte posledný krok a nakúpite vybavenie do kúpeľne, prečítajte si naše tipy. Poradíme vám, ako pomocou niekoľkých drobností v budúcnosti ušetriť ďalšie náklady.

Sucho, nedostatok vody a jej neustále rastúca cena sú realitou, ktorá sa len tak nezmení. Je na každom z nás, aby sa začal k prírode chovať zodpovednejšie. Využite súčasné vymoženosti, ktoré znížia platby za vodu a predovšetkým spotrebu tejto drahocennej suroviny. Tu je niekoľko tipov na kúpeľňové výrobky, ktoré túto schopnosť majú.

Umývadlo

Podľa najnovších údajov sa v priemernej domácnosti spotrebuje najviac pitnej vody na splachovanie toaliet. A prečo spomíname splachovanie práve v súvislosti s umývadlom?

U nás je to síce novinka, v zahraničí sa však už niekoľko rokov používa kombinácia umývadla a WC. Hlavným cieľom je využiť na splachovanie použitú vodu. Keď si teda umyjete ruky, odtečená voda sa uchová vo WC nádrži, kde je zbavená väčších nečistôt a následne pripravená na spláchnutie.

Sprchový kút

Pri sprchovaní použijete až o 70 % menej vody než pri kúpaní vo vani. Okrem toho, že vám sprchový kút nezaberie toľko miesta, ušetríte aj náklady za vodu. Ak si však predsa len raz za čas radi doprajete aj príjemný relax vo vani, využite kombináciu vane, sprchoveho kútu a zásteny.

Sprchový kút Ravak Blix štvorec 110 cm, sklo číre, chróm profil BLRV2K110TBR
Sprchový kút Ravak Blix štvorec 110 cm, sklo číre, chróm profil BLRV2K110TBR

Šetriaca sprchová hlavica

Ušetrite za vodu pri sprchovaní ešte viac a zaobstarajte si šetriacu sprchovú hlavicu. Tá mieša vypúšťanú vodu so vzduchom, čím znižuje jej skutočný prietok a spotrebu až o 70 %. Počítajte aj s nižšími výdavkami za energiu, pretože menej teplej vody znamená aj nižšie náklady za ohrev. A verte, že rozdiel pri sprchovaní s touto sprchovacou hlavicou nepoznáte.

Vodovodné batérie

Páková vodovodná batéria

I keď ide v posledných rokoch už o zabehnutý štandard, predsa len ho znovu pripomíname. Vďaka pohodlnému ovládaniu, ktoré šetrí vodu, a univerzálnemu využitiu na všetkých umývadlách pákové vodovodné batérie asi len tak niečo neprekoná. Výrobcovia ich dnes ponúkajú v najrôznejších dizajnoch i materiáloch, takže určite nájdete takú, ktorá sa bude hodiť aj do vašej kúpeľne.

Termostatická vodovodná batéria

Táto batéria vám umožní nastaviť si na nej teplotu, ktorú si prajete udržiavať. Skvelo sa preto hodí napríklad do sprchových kútov, kde tak jedným pohybom vypnete prúd vody vo chvíli, keď sa mydlíte alebo šampónujete. Po opätovnom zapnutí vám potečie voda s rovnakou teplotou. Zmizne tak dlhé čakanie a zároveň zbytočné plytvanie pri odtekaní chladnejšej vody.

Záchod a splachovač

Ak plánujete vymeniť záchod, vyplatí sa zamyslieť aj nad splachovaním, ktoré sa stáva v poslednom čase veľkým ekologickým problémom. Kedysi mala nádržka na splachovanie objem neuveriteľných 12 litrov (pitnej!) vody. To je naozaj luxus, ktorý si dnes už nemôžeme dovoliť. 

Absolútnou nevyhnutnosťou novej toalety by mal byť systém úsporného splachovania.

Medzi šetriace splachovače patria dnes dvojtlačidlové alebo tlakové. Čím sa líšia?

Dvojtlačidlový splachovač

Zo všetkých spôsobov splachovanie sú dvojtlačidlové splachovače najpoužívanejšie. Jedno tlačidlo slúži pre malé spláchnutie 3 litrov vody, druhé na väčšie spláchnutie so 6 litrami vody. Používajú sa na samostatne stojace i závesné WC.

Tlakový splachovač

Takýto splachovač využijete v malých priestoroch, kde sa nezmestí bežná splachovacia nádrž. Ventil sa napojí na vodovodné potrubie. Voda pri spláchnutí tak tečie len kým tlačíte na ventil. Sami teda regulujete čas splachovania, čím sa dá opäť usporiť mnoho zbytočne pretečených litrov.

Bidet

V niektorých ázijských štátoch by ste toaletný papier hľadali zbytočne. Na intímnu hygienu tam používajú bidet, ktorý je veľmi populárny aj na juhu Európy. O pozitívach pri jeho používaní sa rozpráva už dlho. 

Tieto zariadenia sa starajú nielen o našu hygienu, ale aj o zdravie a zníženie spotreby toaletného papiera, ktorý v oblasti hygieny v porovnaní s bidetom podľa odborných štúdií neobstojí.

Počuli ste už o bidetovej sprche? Ak máte v kúpeľni málo miesta, stačí ju pripojiť k umývadlu vedľa toalety, účel splní rovnako.

VidaXL Biely keramický závesný bidet
VidaXL Biely keramický závesný bidet

Led osvetlenie do kúpeľne

O led svietidlách sa hovorí ako o hlavnom svetelnom zdroji budúcnosti. Ledky majú extrémne dlhú životnosť, sú šetrnejšie k životnému prostrediu a veľmi výkonné. Na plný výkon sa rozsvietia za niekoľko milisekúnd a nevadí im ani časté zapínanie a vypínanie. To všetko ich priam predurčuje ako ideálne svetlá do moderných kúpeľní.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *