Ako zariadiť izbu pre školáka?

Ako zariadiť izbu pre školáka?

Máte doma budúceho prváčika? S nástupom potomka do školy sa veľa rodičov rozhodne pre veľkú prestavbu detskej izby. Dieťa predsa vstúpi do novej životnej etapy a krabice s hračkami treba nahradiť policami na knihy. Pozor na to, nie je to celkom tak!

Aj malý školáčik je stále ešte len dieťa, ktoré svoj voľný čas najradšej trávi hrou. Nečakajte ani, že sa jeho neustály pohyb náhle vytratí a ono uprednostní sedenie pri písacom stole alebo čítanie knižiek..

Kým dospelý má často na výber pre svoje činnosti niekoľko miestností – na spanie, na varenie, na prácu a oddych, v prípade detí musí detská izbu ponúknuť priestor na všetko – hru, oddych i prípravu do školy. Dajte si teda záležať a radšej popremýšľajte, ako izbu radšej šikovne rozdeliť na jednotlivé zóny.

A na čo konkrétne sa v budúcej izbe pre školáka zamerať?

Výber ideálnej postele

Mala by byť veľká a kvalitná. Deti v čase nástupu do školy často zažívajú rastový špurt a vytiahne ich aj o niekoľko centimetrov. Vymeňte teda stredne veľkú posteľ za štandardnú vo veľkosti 90×200 cm. 

Školáci si potrebujú po náročných dňoch poriadne oddýchnuť. Investujte preto do postele, na ktorej sa poriadne vyspia a nebude ich budiť vrzgot ani príliš mäkký matrac.

Úložného priestoru v detskej izbe nie je nikdy dosť. Posteľ so zásuvkou tento problém rýchlo vyrieši. 

Prespávajú u vás často detské návštevy? 

Kúpte rozkladaciu posteľ, v ktorej sa prístelka šikovne zasúva do spodnej časti.

Posteľ PARVATI
Posteľ PARVATI

Aký písací stôl zvoliť?

Písací stôl je nevyhnutnou súčasťou nového zariadenia. V posledných rokoch sú obľúbené tzv. rastúce stoly, ktoré môžete nastavovať podľa výšky dieťaťa. Pri jeho výbere veľa záleží aj na priestore, ktorý môže stolu padnúť za obeť. 

Stôl môže stáť samostatne, byť súčasťou skrinkovej zostavy alebo stáť v rohu. Vždy však musí disponovať úložnými priestormi alebo mať aspoň dostatok odkladacieho miesta na krabice a stojany na písacie potreby, zošity a školské pomôcky.

Zdravé sedenie vďaka kvalitnej stoličke

K stolu patrí aj dobrá stolička. Aby bola vhodná aj pre vášho školáka, zoberte ho na nákup so sebou. Vyskúša si, či sa mu na nej sedí pohodlne a vy zase skontrolujete optimálne sedenie. 

A ako má vyzerať? 

Ramená by mali s pracovnou plochou tvoriť pravý uhol, podobne ako nohy zohnuté v kolenách. Ideálne nastavenie vám umožnia stoličky s nastaviteľnou výškou pre nohy i opierku na chrbát.

MAXMAX Detská otočná stolička IBIS Paris
MAXMAX Detská otočná stolička IBIS Paris

Dostatok osvetlenia

Centrálne osvetlenie v detskej izbe pre školáka nepostačí, doplňte ho stolnými lampami. Na jeseň sa rýchlo stmieva a treba myslieť na to, aby si deti pri domácich úlohách, učení či kreslení zbytočne neunavovali oči. 

Výber je veľký a zorientovať sa v ňom môže byť zložité. Najvhodnejšie sú úsporné LED lampy so stmievačom a nastaviteľným ramenom, ktoré si nasmerujete presne tam, kam potrebujete. Lampy by mali mať aj vysokú nohu, aby svetlo svietilo vždy zhora.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *