Jednou z možností, ako esteticky oddeliť záhradu od okolia a dopriať si príjemné súkromie pred susedmi, je živý plot. Takýto plot však vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby stále vyzeral dobre a plnil svoju funkciu. Aby záhrada pôsobila upravene, je potrebné sa o plot správne starať. Prinášame niekoľko tipov, ktoré sú v pravidelnej starostlivosti o živý plot absolútne nevyhnutné.
Tvarovanie
Ak chcete mať naozaj krásny živý plot, ktorý sa stane vašou pýchou, je dobré ho pravidelne tvarovať. Tvarovanie a zastrihávanie môžete vykonávať dvakrát do roka, u ihličnanov stačí aj raz ročne. Prvé zastrihnutie do požadovaného tvaru môžete vykonať na jar, ideálne v júni. Druhý zásah môžete uskutočniť na prelome augusta a septembra, aby ste rastlinám dali dostatok času pripraviť sa na zimné obdobie. K zastrihávaniu živého plota si vyberte vhodný nástroj, ktorý vám bude vyhovovať. Mechanické nožnice sú skvelým pomocníkom, avšak ich použitie môže byť pre rozľahlejší plot namáhavé a príliš zdĺhavé. Pre rýchlu a bežnú úpravu plota sa hodia elektrické nožnice, s ktorými to hravo zvládne každý. Pre vysoké ploty potom okrem rebríka pomôže napríklad aj teleskopický zastrihávač, s ktorým sa dostanete až do výšky troch metrov.
Zálievka je základ
Pravidelne zalievame záhradnú zeleň, ktorej súčasťou je aj živé oplotenie. Preto je dobré kríky pravidelne zalievať a občas tiež prihnojovať. Vďaka zálievkám a hnojivu budú kríky prospievať a ich vzhľad poteší nielen nás, ale aj okoloidúcich. Zdravé rastliny rovnajú sa krásny a hustý živý plot. Hnojenie dospelého živého plota vykonávame dvakrát ročne. Prvé hnojenie pomocou hnojivá uvoľňujúceho dusík aplikujeme v marci až apríli. Prihnojiť môžeme ešte v júli, ale nie neskôr.
Psom vstup zakázaný
Nepekne na kríky pôsobí psie značkovanie. Univerzálny návod, ako psíkov odohnať, však bohužiaľ neexistuje. Je možné skúšať babské rady, kúpiť špeciálne prípravky alebo psa ustrážiť.
Úprava okolia
Aby živý plot podporil dojem upravenej záhrady, je dobré dbať aj na jeho okolie. Burina nie je práve najvhodnejšia ozdoba. Okolie kríkov je teda dobré podložiť špeciálnou textíliou, ktorú je možné navyše podsypať jemným pieskom alebo štrkom. Na textíliu potom umiestnite podklad, ktorý vám bude vyhovovať. Obľúbená je mulčovacia kôra alebo dubové štiepky, príjemný na pohľad môže byť tiež obsyp štrkom. Zvýrazníte tak krásu živého plotu a burine nedáte najmenšiu šancu.
Chystáte sa plot vysadiť?
Ak patríte medzi tých, ktorí chcú nový plot vysádzať, máte z čoho vyberať. Vyberte si opadavé alebo stálozelené rastliny. Asi najznámejšie u nás sú tuja, rychlerastúcí cypruštek alebo napríklad hrab. Pôda pre živý plot musí ponúkať dostatok vlahy aj slnečného svetla. Rastlinkám dajte priestor, nemá zmysel ich vsádzať príliš blízko pri sebe, kým sú malé. Odmenou vám nakoniec bude zelený plot, ktorý ohraničí vašu záhradu.