Japonská kokedama pripomínajúca na prvý pohľad machovú guľu vyvoláva zvedavosť a má jedinečnú schopnosť na seba upútať pozornosť. Je originálnou prezentáciou prírodnej krásy. Chcete mať túto netradičnú dekoráciu tiež u vás doma?
Japonsko je krajinou, ktoré si dokáže vážiť pokojnú prírodu a harmonické zákutia. Dôkazom sú nielen japonské záhrady, bonsaje a sakurové háje, ale tiež tzv. kokedamy. Názov možno preložiť ako “machová guľa” a treba podotknúť, že skvele sedí. Kokedama je skutočne guľa vytvorená z prírodnej zmesi, ktorá slúži pre pestovanie rôznych druhov okrasných rastliniek. Viete, ako kokedamu v interiéri využiť?
Kvety bez kvetináča
Japonská kokedama je na pohľad veľmi atraktívna, a preto by mala byť umiestnená niekde, kde bude na očiach. Je to veľmi originálna dekorácia, ktorá sa bude páčiť všetkým milovníkom prírody. Vďaka tvaru gule je veľmi jednoduché kokedamu omotať povrázkom a ten potom pripevniť tam, kam potrebujete. Kokedama bude zavesená v priestore, čo je samo o sebe veľmi príjemné oživenie v porovnaní s bežnými kvetináčmi. Ak nechcete kokedamu zavesiť, môžete ju tiež položiť na ozdobný tanierik a ten následne umiestniť napríklad na parapet.
Výroba kokedamy
Hotovú kokedamu možno zakúpiť v obchode, avšak pri dostatku voľného času by bola veľká škoda nevyskúšať si kokedamu vyrobiť doma. Nie je to vôbec zložité. Základná zmes by mala byť vytvorená z čierneho japonského ílu ketotsuchi, substrátu na izbové rastliny, akadama a zeolitu. Na substráte sa určite neoplatí šetriť. Íl je lepivý a plastický, teda maximálne vhodný pre vytvarovanie gule. Tú následne obaľte machom. Nebojte sa postupovať po menších kusoch. Výslednú guľu obviažte pevným špagátom, ktorý zabezpečí, aby všetko držalo v požadovanom tvare.
Aké kvety do kokedamy?
Určite preferujte nenáročné a vlhkomilné rastliny, ktorým sa bude v guli predsa len lepšie dariť. Námatkovo možno spomenúť slezinník, asparagus či syngonium. Výhodou kokedam je fakt, že ich väčšinou nemusíte tak často zalievať. Substrát dokáže zostať dlho vlhký. Kokedamu by ste vždy mali zalievať tak, že ju umiestnite na mištičku s troškou vody a počkáte, než sa voda absorbuje dovnútra. Vždy je lepšie mať trpezlivosť a kokedamu zbytočne neprelievať.
Japonská kokedama na dosah
Postup výroby kokedamy si môžete prispôsobiť. Neexistujú žiadne presne stanovené pravidlá a zloženie substrátu sa môže líšiť podľa toho, aké kvety chcete pestovať. Cieľom je vytvoriť machovú guľu, ktorá bude predovšetkým dobre vyzerať. Taká malá záhradka na šnúrke sa hodí do kuchyne, čitateľského kútika či na terasu. Keď sa budete o kokedamu správne starať, vydrží prakticky rovnako dlho, ako keby sa jednalo o bežné rastliny v kvetináči. Stačí raz za vegetačné obdobie prihnojiť a je hotovo.