Objavte kúzlo POTPOURRI

Objavte kúzlo POTPOURRI

O čuchu sa hovorí, že je z ľudských piatich zmyslov ten najviac spojený s pamäťou. Napríklad levanduľa a vôňa korenia by vás mohli počas chvíle vrátiť späť do domu vašej babičky. Táto nostalgická vôňa by mohla byť tou správnou kombináciou vášho potpourri! Objavte kúzlo voňavých misiek, ktoré vás neprestanú baviť.

Ilustračný obrázok, zdroj

Odkiaľ pochádza naša fascinácia potpourri miskami a prečo sa ich popularita stále zväčšuje? Osviežovače vzduchu s chemickými vlastnosťami a vonné elektrické zásuvky už pre mnoho z nás nie sú tým pravým. Dávno pred tým, než boli tieto moderné výrobky k dispozícii, ľudia naprieč celou históriou milovali čerstvo voňajúce priestory. Počas stredoveku, kedy kúpanie a osobná hygiena boli až na druhom mieste, voňavé suché byliny hrali prím namiesto parfumov či osviežovačov. Boli umiestnené v malých vrecúškach alebo v šperkoch.

Počas 17. storočia bol vytvorený termín potpourri a z voňavých mís sa stala domáca dekorácia. Potpourri misy vznikli samozrejme vo Francúzsku, matke vôní a parfumov. Do dnešného dňa sú potpourri dekorácie láskyplne uctievané a evokujú to pravé kúzlo domova.

Či už chcete naplniť svoj domov prírodnými vôňami alebo si prajete urobiť krok späť v čase a cítiť sa ako francúzsky dvoran, skúste vlastnú výrobu potpourri. Je to ľahké vďaka širokému sortimentu sušených kvetov, bylín a korenia, ktoré môžu byť vzájomne kombinované. Experimentujte s vôňou, ktorá sa vám skutočne páči. Nikdy neviete, aká kombinácia vznikne!

Suché listy a aromatické kvety tvoria základ väčšiny receptov potpourri. Choďte do miestneho kvetinárstva – alebo do záhrady, ak ste záhradné typ – a bavte sa voľbou kvetín, ktoré sa vám najviac páčia. Bylinky nevynímajúc – pridajú zaujímavé akcenty. Medzi populárne byliny patrí rozmarín, mäta a harmanček. Hoci sú úplne voliteľné, prírodné esenciálne oleje spríjemnia vašu zmes. Stačí pridať pár kvapiek akejkoľvek vône podľa vášho výberu, od citrónovej verbeny až po patchouli alebo borovicu. Nakoniec pridajte nastrúhanú citrusovú kôru, ktorá prispeje nielen vôní, ale aj osvieži vzhľad potpourri.

Ilustračný obrázok, zdroj

Existujú dve základné metódy potpourri. Suchá metóda vytvára jemnú vôňu, ktorá trvá mesiace bez nutnej náhrady. My sa zameriame práve na tento variant. Pred začiatkom je nutné, aby všetky ingrediencie boli suché. Stačí zavesiť kvetinovú kyticu, kvety smerom nadol na niekoľko týždňov. Naplňte misu šálkou ružových lístkov a šálkou levandule. Pridajte niekoľko kvapiek ružových a levanduľových esenciálnych olejov alebo ružovej vody a posypte necelou lyžičkou škorice. Zmiešajte a uzavrite po dobu najmenej 24 hodín, aby sa vône zmiešali. Nakoniec stačí umiestniť potpourri do akejkoľvek dekoratívne nádoby alebo misky a vychutnajte si krásu príjemnej prírodnej vône, ktorá vám bude robiť radosť po dlhú dobu.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *