Pozvite na vašu záhradu hmyz

Pozvite na vašu záhradu hmyz

Podľa posledných vedeckých štúdií  na našej planéte dramaticky ubúda hmyz. Niektoré prognózy dokonca predpokladajú jeho vyhynutie už do konca storočia.

Príčinou klesajúceho množstva hmyzu je nielen intenzívne hospodárenie na veľkých plochách, ale aj naše moderné záhrady. Anglický trávnik, ktorý každý týždeň posekáme, neposkytne malým obyvateľom dostatok potravy ani miesto na úkryt.

Kvitnúce rastliny, z ktorých máme najväčší úžitok, tvoria až 80 % rastlinných druhov. A práve včely, motýle či čmeliaky tieto rastliny opeľujú. Hmyz je zároveň potravou pre ďalšie živočíchy. Ak toto dôležité koliesko potravinového reťazca vyhynie, strhne so sebou všetky ostatné. Pre ľudstvo by to malo fatálne následky.

Ako do záhrady prilákať hmyz?

Pestrofarebné motýle a bzučiace čmeliaky premenia „mŕtvu“ nudnú záhradu na živú lúku, kde sa bude neustále niečo diať a čo pozorovať. Na jar opelia mnohé rastliny, ovocné stromy, čo vám prinesie lepšiu úrodu. A napokon, niektoré druhy hmyzu rastliny aj ochránia pred škodcami.

Existuje niekoľko spôsobov, ako hmyz na záhradu prilákať.

Vysaďte kvety

Rastliny, ktoré na záhrade vysadíte, poskytnú drobným článkonožcom potravu. Kvety vyberajte tak, aby v priebehu roka stále niektoré kvitli. Obľúbenou potravou hmyzu, ktorý sa živí nektárom, sú napríklad cibuľoviny alebo bylinky.

Náš tip: Pod ovocnými stromami zasaďte poľné kvietky, ktoré prilákajú lienky. Tie vám za odmenu zlikvidujú vošky na strome a vďaka nim nebudete musieť používať chemický postrek.

Trávnik ako lúka

Monotónny trávnik na záhrade je už „out“. Je totiž veľmi náročný na starostlivosť. V moderných záhradách sa čoraz viac presadzuje trend záhradných lúk s poľnými kvetmi. 

Údržba takejto pestrofarebnej plochy je minimálna, každý týždeň sa môžete kochať pohľadom na kvety, ktoré aktuálne kvitnú, a najmä – pre hmyz je takéto miesto hotovým rajom.

Ak sa však trávnika predsa len nechcete vzdať, nechajte vždy aspoň jednu jeho časť neposekanú. Malí nájomníci budú mať priestor, kam sa zatiaľ presťahovať a schovať pred predátormi.

Postavte si hmyzí hotel

Skvelým spôsobom, ako pozvať na záhradu hmyz, je postaviť mu hmyzí hotel. Ten zhotovíte z rôznych druhov prírodného materiálu. Je dobré, keď je výplň rôznorodá, aby prilákala čo najviac druhov nájomníkov, ktorí majú rôzne nároky na bývanie a množenie.

Výborným materiálom je drevo, slama, šišky, bambus alebo mech. Použite aj navŕtaný sadrokartón alebo voštinovú tehlu. Prizvite k tvorbe hmyzieho hotela aj deti a užite si rodinnú zábavu, ktorá bude neskôr pokračovať pozorovaním nových nájomníkov.

A kto sa necíti na budovanie vlastného hotela pre hmyz, iste si vyberie z množstva hotových modelov, ktoré sa dajú kúpiť cez internet. 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *