Šišky ako nevšedná dekorácia domácnosti. Ako na to?

Šišky ako nevšedná dekorácia domácnosti. Ako na to?

S jeseňou sa pomaly krátia dni a predlžujú noci. To ale neznamená, že by človek mal sklopiť hlavu, zavŕtať sa do perín a užiť si zimný spánok. Aj keď chápeme, že na to pochmúrne počasie priamo nabáda. V článku vám prinášame inšpiráciu na jesennú zábavu, do ktorej môžete zapojiť aj vaše ratolesti, a ešte si netradične vyzdobíte bývanie.

Veniec so šišiek, zdroj

Čo takto využiť šišky, ktorých je na jeseň v lese všade dosť, a vytvoriť z nich sviatočné i všedné dekorácie do vašich izieb? Symbolom Vianoc je síce nazdobený stromček, ale upletený veniec so šiškami má rovnako svoje čaro.

Prečo zapojiť do hry šišky?

Jedná sa o lacno dostupný materiál, ktorý je navyše prírodný. Ak máte v obľube škandinávsky štýl, tak práve prírodné materiály by vo vašom interiéri rozhodne nemali chýbať. V tomto štýle bývania prevláda jednoduchosť, prírodný materiál a svetlé farby.

Šišiek existuje viacero druhov. Stačí sa pozrieť na jednotlivé ihličnany. Na dekoračné účely budú najlepšie tie z borovice alebo smreku. Jedľa je u nás vzácnejšia. Ale využiť môžete i malých šištiček zo smrekovca alebo cudzokrajného cyprusu a tuje. Práve vďaka rozmanitosti prírody môžete do výsledku zakomponovať viac šišiek.

V neposlednom rade máte aktivitu na nedeľu. Dopoludnia si s rodinou zájdete na prechádzku do lesa, kde pozbierate materiály na vence a dekorácie zo šišiek. Popoludní sa pustíte do práce. Poväčšine nepotrebujete viac vecí než povrázky, lepidlo, stužky a farbu v spreji.

Ideme vyzdobiť bývanie

Prvou úlohou, ktorá pred vami leží, je zamyslenie sa, kde bude dekorácia visieť alebo ležať. Môžete upliesť adventný veniec, ktorý umiestnite na konferenčný stolík v obývacej izbe. Alebo uviažete šišky s mašličkami a zavesíte ich nad vstupné dvere. Aj vo vstupnej hale sa budú dobre vynímať.

Dekoráciu zo šišiek vám neodporúčame mať v kuchyni. Predsa len sa tu pracuje s otvoreným ohňom. Ak predsa len túžite po vyzdobení kuchyne šiškami, potom voľte nazdobený košík. Pripravte si košíček, do ktorého naskladáte prírodniny. Využiť môžete ihličnatých vetvičiek, alebo aj vetvičiek so šípkami. Doprostred položte sezónne ovocie a celý košíček umiestnite na jedálenský stôl.

Ani do spálne to so šiškovými dekoráciami príliš nepreháňajte. Táto miestnosť je určená k odpočinku a mala by byť bez výrazných rušivých elementov. Samozrejme záleží na vašich zvyklostiach a vkusu. Bohato postačí šiška nastriekaná farbou v spreji. Laďte do farebných tónov vašej spálne.

Svietnik zo šišiek, zdroj

Niekoľko tipov záverom

Šišky sa skvelo hodia k drevu, konkrétne kôra stromu alebo priamo peň. Nalakujte drevo, šišky naň naaranžujte alebo pripnite drôtikmi. Ak chcete dekoráciu zo šišiek v byte vešať, myslite dopredu na to, že budete potrebovať drôtik alebo prichytávacie očko.

Využiť môžete aj zvyšky starých látok a handričiek. Nastriháte prúžky, ktorými šišky oviniete a získate “Šiško-snehuliakov”. Handričky imitujú šály a rukavice. Fantázii sa medze nekladú.

Pokiaľ chcete šiškám dodať vianočný mrazivý nádych, nafarbite ich na bielo. K tomu sa najlepšie hodí farba v spreji. Aby ste dosiahli zasneženého efektu, potom si kúpte granulovaný sprej. Oba spreje vrátane rôznych drôtikov a prichytávacích očiek zoženiete v obchodoch s aranžérskymi potrebami.

Šiškový stromček a veniec, zdroj

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *