Vonkajšie dekorácie pre príjemné chvíle na záhrade

Vonkajšie dekorácie pre príjemné chvíle na záhrade

Trávite radi čas na čerstvom vzduchu? Posedávanie na záhrade či balkóne je pre mnohých relaxom, kde čerpajú silu po náročnom dni. Aj tento priestor je súčasťou vášho domova a mali by ste mu venovať pozornosť. Okrem stromov, kvetín a ostatnej zelene ho zútulnia aj dekorácie, na ktoré sa budete radi dívať. 

Poďme sa pozrieť, čím všetkým vonkajší priestor skrášlite.

Aké dekorácie použiť na záhradu?

Zabudnite na kedysi obľúbených sadrových trpaslíkov. I keď sa táto „retro“ ozdoba znovu začína objavovať, veľa vkusu záhrade nepridá. Ak chcete oslniť každú návštevu i susedov, poohliadnite sa radšej po originálnejších kúskoch. 

Vyberajte také, ktoré ozdobia vašu záhradu cez deň i v noci. Zaujímavý prvok nájdete pre každý kút. Či už to bude priestor pri jazierku, bylinkový záhon alebo posedenie pod jabloňou. Niektoré vonkajšie dekorácie majú okrem estetickej aj praktickú funkciu.

Búdka, kŕmidlo a vtáčia kúpeľ

Lepšie než sledovať televíziu! Verte tomu, že pozorovať vtáky, ktoré sa prídu napiť a niečo si zobnúť, je zaujímavejšie než čokoľvek iné. Ak túžite mať na záhrade aj nových operených susedov, zaobstarajte si vtáčiu búdku a sledujte, čo nové sa deje na strome. Aby sa do príbytku nejaká vtáčia rodinka aj nasťahovala, nevešajte ju na výslnie a nasmerujte vchod tak, aby do neho nepršalo.

IB LAURSEN Vtáčia búdka Bird Camping
IB LAURSEN Vtáčia búdka Bird Camping

Socha na záhradu

Tu sa fantázií medze nekladú. Socha na záhrade môže byť impozantným solitérnym prvkom, ktorý bude okamžite stredobodom pozornosti. Rovnako dobre podtrhne zákutie so skalkou. Nenápadná, ale vtipná socha zvieraťa schovaná v jazierku alebo medzi kvetinami zase vyčarí úsmev pozornému návštevníkovi. Niektoré sochy majú aj praktickú funkciu – fungujú ako svetlo na solárny pohon alebo ako odpudzovač hlodavcov.

Zvonkohra

Jemné nepravidelné cinkanie tejto závesnej dekorácie vás dozaista upokojí. Hovorí sa, že zvonkohra odháňa zlých duchov a blokuje negatívnu energiu. Či je to pravda, už posúďte sami. Isté však je, že pomáha odohnať napätie a zlú náladu. Pri jej výbere myslite na materiál, z akého je vyrobená. Je vám príjemnejší cengavý zvuk kovu, alebo ťukanie bambusových trubičiek? Zvonkohru zaveste ideálne blízko vstupu do vášho domu.

Záhradné svietidlá

Veľkú parádu vonku spraví osvetlenie. Rýchlym riešením sú svetlá na solárny pohon, ktoré sa automaticky zapnú po zotmení a dokážu svietiť až 8 hodín. Osvetlenie dodá vonkajšiemu priestoru nový rozmer a zároveň v tme oceníte jeho praktickú stránku. 

Weltbild Solární koule Samira
Weltbild Solární koule Samira

Výrobcovia prichádzajú na trh so stále zaujímavejšími podobami svetiel, takže výber je obrovský a záleží len na vás, či sa rozhodnete pre závesný lampášik, solárnu kamennú guľu alebo klasické zapichovacie svetlá okolo chodníkov.

Teplomer

Veľmi praktická záležitosť v mrazivých zimných i horúcich letných dňoch. Nemusíte zisťovať aktuálnu teplotu z verejne dostupných dát najbližšej meteostanice – teplomer vám ukáže presné hodnoty priamo u vás na záhrade. 

Zvoľte teplomer so zaujímavého materiálu a v štýlovom prevedení a získate aj peknú dekoráciu. Pozor len, kam ho zavesíte. Ideálne umiestnenie je vo výške dvoch metrov, ďalej od domu a bez priameho dopadu slnečných lúčov.

Záhradný oblúk na popínavé rastliny

Oblúky obrastené ružami alebo inými popínavými rastlinami sú krásnym doplnkom. Využite ich ako impozantný vstup do záhrady alebo jedného z jej zákutí. Oblúky sa dajú jednoducho zostaviť a zapichnúť do zeme. 

Vyrábajú sa z odolných materiálov, takže skrášlia vašu záhradu po celý rok. Podobne fungujú aj kovové pergoly, ktoré sa stanú oporou rastlín a zároveň vytvoria tieň na príjemné posedenie.

Blumfeldt Puerta del Sol, oblúk na ruže, záhradný oblúk, pergola, mriežky pre úponky
Blumfeldt Puerta del Sol, oblúk na ruže, záhradný oblúk, pergola, mriežky pre úponky

Veterník

Už nemusíte nastavovať navlhčený prst, aby ste zistili, odkiaľ vietor vanie. Veterník vám ukáže jeho smer i intenzitu. Farebná vrtuľka poteší na záhrade najmä deti. Dospelých zas budú fascinovať jeho farby meniace sa podľa sily vetra. Alebo prideľte funkciu veterníka kohútovi, ktorý sa otáča okolo svojej osi a vďaka solárnej energii v noci svieti.

Fontána

Nekonečný pohyb vody, jej trblietavé odlesky v svetle a upokojujúce šumenie – to všetko prispeje k uvoľneniu mysle po náročnom dni. Fontánu umiestnite kamkoľvek do vonkajšieho priestoru. Na terasu, do skalky alebo ako solitérny prvok uprostred záhrady. Záleží, aký typ si zvolíte. Na výber je v najrôznejších prevedeniach a materiáloch. 

V tomto článku nájdete super inšpiráciu od krajinnej a záhradnej architektky, Lenky Hlubinovej Vargovej, ako pekne zakomponovať vodné prvky do záhrady. Presvedčí vás, že naozaj nejde o finančne náročnú záležitosť.

A ak sa rozhodnete pre fontánu so solárnym osvetlením, záhrada získa originálny prvok aj po zotmení.

Ubbink Záhradná fontána z drevených sudov 3ks set
Ubbink Záhradná fontána z drevených sudov 3ks set

Drevené záhradné doplnky

Tento typ doplnkov skvelo vynikne predovšetkým v rustikálne ladených záhradách. Drevené kolesá, mlyny, studne alebo drevené mostíky podtrhnú ráz vidieckych priestorov. Mostíky sa dajú využiť aj na premostenie jazierka alebo potôčika pretekajúceho cez pozemok. Studne zas vytvoria v záhrade romantickú náladu.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *