Vyrobte si vlastný adventný veniec

Vyrobte si vlastný adventný veniec

Deň po dni sa stále rýchlejšie približujú Vianoce a s nimi nutkanie vyzdobiť si naše domovy. My ženy to už máme po generácie zakorenené, že sa snažíme zútulniť naše príbytky. Tieto dekorácie však často môžu zasiahnuť hlboko do nášho rodinného rozpočtu a nie vždy sa nám podarí nájsť presne také kúsky, ktoré by sme si predstavovali, alebo ktoré by nám ladili do interiéru. Nie je ale nič jednoduchšie, než si ich vyrobiť sám.

Ilustračný obrázok, zdroj

Zháňame materiál

Teplo sa oblečte a vyrazte na prechádzku. Pre výrobu vianočného venca nemusíte všetok potrebný materiál nakupovať a väčšinu nájdete v prírode. Nazbierajte šišky, sfarbené listy stromov, nastrihajte čečiny či vetvičky šípok. Ďalej budete potrebovať viazací drôt, povrázok alebo pevné nite, taviacu pištoľ, klinčeky alebo podložky pod sviečky a štiepacie nožnice.

Korpus

Je len na vás, koľko chcete výrobe venca venovať. Korpus si môžete buď zakúpiť, polystyrénový či slamový, alebo si ho môžete sami vyrobiť. Na jeho výrobu budete potrebovať len slamu, ktorú budete v celých trsoch prikladať za seba a pevne zväzovať povrázkom či niťou.

Pokiaľ máte veniec hotový či kúpený, začnite zdobiť čečinou. Vetvičky si nastrihajte na podobnú dĺžku, cca 15 cm. V stále rovnakom smere prikladajte na veniec a každú vždy obtočte drôtikom či špagátom. Vetvičky prikladajte v takej blízkosti, aby nepresvital veniec pod nimi a snažte sa prekryť vždy aj celý drôtik.

Ilustračný obrázok, zdroj

Dekorácie

Rozmyslite si umiestnenie sviečok. Tradične sa sviečky umiestňujú vždy do ¼ venca v rovnakých vzdialenostiach od seba. Vy sa však zabehnutého stereotypu nemusíte držať. Sviečky môžete umiestniť napríklad všetky na jednu stranu vedľa seba, môžu byť jednej veľkosti alebo rôznych výšok. K ich upevneniu použite zakúpené podložky alebo veniec prepichnite dlhými klincami.

Pri dekorácií samotného venca sa medze nekladú. Ak chcete, aby váš veniec mal skôr prírodný nádych, použite zväzok škorice, uschnuté plátky pomarančov, jabĺk či iného ovocia, vetvičky šípok, šišky. Pomocou taviacej pištole môžete umiestniť nakúpené ozdôbky. Môžu to byť uviazané mašle, stužky, malé okrúhle ozdoby či hviezdičky. Veniec môžete zladiť do farieb, v ktorých máte zvyšok vianočnej výzdoby.

Alternatívne vence

Ak sa vám klasický adventný veniec omrzel, vyrobte si netradičný. Korpus môžete pozlepovať len zo šišiek alebo gaštanov. Jednoduchšia verzia venca – môžete celý veniec vyrobiť iba z vetvičiek a ten len previazať mašľou.

Ilustračný obrázok, zdroj

Vami vyrobený veniec ale nemusí slúžiť nutne len ako adventný na stôl, vynechajte sviečky, umiestnite pútko a zaveste si ho na dvere. V podobnom duchu potom môžete pokračovať aj pri výrobe ďalších dekorácií.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *