Vyzdobte si domov na svätého Mikuláša

Vyzdobte si domov na svätého Mikuláša

“Mamička namaľuj mi čerta …” Ak tiež počúvate takéto prosby od svojich ratolestí alebo si len chcete tematicky vyzdobiť svoj domov, máme dnes pre vás pár tipov. Vianoce sú plné komerčných Santa Clausov a sobov, čo sa nie každému pochopiteľne pozdáva. Vyzdobte si preto byt pravým slovenským nefalšovaným Mikulášom. Predsa len je do Štedrého večera ďaleko, vianočná výzdoba môže ešte chvíľu počkať a tou mikulášskou si urobíte takú menšiu generálku.

Mikuláš, čert a anjel – zdroj

Prečo vlastne chodí Mikuláš s čertom?

Svätý Mikuláš z Myry bol biskupom na dnešnom území Turecka. Je preslávený niekoľkými legendami, ale predovšetkým svojimi dobrými skutkami a svoju štedrosťou. Postava čerta však vznikla neskôr. Podľa pôvodnej legendy sprevádzal Mikuláša muž s ušpinenou tvárou. Pekelník je v tomto prípade symbolom zla a pre vyváženosť dobrom ho sprevádzajú anjeli.

Čo čerti s Mikulášom robia?

Tento rok vychádza Mikuláš na stredu 6. decembra. Mikuláš s čertom a samozrejme aj anjelmi chodievajú zvyčajne v predvečer tohto sviatku. Čerti symbolicky trestajú deti tak, že namiesto sladkostí rozdávajú buď uhlie, alebo zemiaky tým, ktorí cez rok hnevali. Tradične mávajú vrecia, v ktorých možno neposlušné deti odniesť do pekla. Anjeli a Mikuláš potom rozdávajú sladkosti. Deti by ich ale mali dostávať zaslúžene. Väčšinou za odriekanú básničku alebo zaspievanú pesničku.

Ako dostať Mikuláša do našich domovov

Spomínate si ešte na materskú škôlku? Poďme sa inšpirovať ich tvorbou. Ako deti sme na začiatku decembra zlepovali papierové reťaze, poďme sa teda vrátiť v čase a vytvoriť z nich mikulášsku výzdobu. Z farieb voľte predovšetkým bielu, červenú a diabolsky čiernu. Vystríhnite z papierov prúžky a začnite z nich zlepovať reťaz. Farby striedajte vždy na preskáčku.

Ilustračný obrázok, zdroj

Najjednoduchšie získate dekoráciu v podobe Mikuláša z domácich perníčkov. Nakreslite si na papier buď len Mikulášsku tvár s jeho tradičnou čiapkou alebo aj celú jeho postavu a vystrihnite ho. Podľa tejto šablóny potom vyrezávajte medovníčky. Na ozdobu po upečení vám poslúži prevažne biela a červená poleva. Vaše deti sa nad zdobením perníčkov isto radi vyhrajú. Ozdobeného Mikuláša môžete samozrejme zjesť, alebo napríklad zavesiť za stužku do okien ako dekoráciu.

Máte doma zaschnutú štetku od farby a neviete čo s ňou? Použite ju na tvorbu Mikuláša. Štetku položte štetinami nadol a tie nafarbite na bielo ako fúzy. Na kovovú časť namaľujte tvár a drevenú úchytu namaľujte ako bielu či červenú čiapku.

Postrašte svoje deti a nainštalujte na rôzne zákutia vášho bytu uhlíky alebo zemiaky. Uhlíky vždy zabaľte do alobalu, mohli by vám po byte urobiť poriadnu neplechu. Toto prekvapenie môžete previazať mašľou, aby doplnilo mikulášske dekorácie.

Vyrobte si anjelov z papiera – zdroj

 

Sharing is caring!



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *