Ako sa vyznať v markízach

Ako sa vyznať v markízach

V horúcich letných dňoch vám markíza dovedie spríjemniť posedenie na balkóne aj terase. Nie každá však vie dobre ochrániť pred silným dažďom. Klasická markíza pred dažďom neochráni. Látka nasaje vodu a pod jej ťarchou by sa celá nosná konštrukcia mohla poškodiť. Existujú ale aj markízy, ktoré vás pred dažďom spoľahlivo ochránia. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé typy:

 1. Pevné a sklopné markízy – pre lodžie, balkón alebo do veľkých okien.
 2. Samostojné markízy – nemusí sa kotviť do steny, zatienia plochu až o 36 m².
 3. Výsuvné markízy – k rodinnému domu, terase.
 4. Kazetové markízy – látka zachádza do kazety.
 5. Bočné markízy – kotvia sa na fasádu domu.

Aké markízy sa hodia pre terasu či balkón?

V prípade, že terasa nie je krytá, voľte kazetový typ. S klasickou markízou si vystačíte v prípade, že sa terasa nachádza pod strechou. To isté platí aj pre balkón. Ak nad sebou nemá druhý balkón alebo strechu, vyberte kazetový typ.

Aby splnila markíza vaše očakávania je dobré pri výbere zvážiť nasledujúce otázky:

 • Odpudzuje vodu?
 • Zabraňuje usadzovaniu nečistôt?
 • Čistí sa sama?
 • Akú má ochranu proti plesniam?
 • Má ochranu proti UV žiareniu? Aký vysoký má filter UV žiarenie?
 • Je stálofarebná?

Máte vybrané? Tak už stačí len zvážiť veľkosť. Oplatí sa kúpiť markízu, ktorá je asi o meter dlhšia ako terasa. Jedine tak vás bude schopná ochrániť pred bočným dažďom a slnkom.

Diaľkové ovládanie a čidlá pomôžu s manipuláciou

Markízy sa vyrábajú s možnosti náklonu od 5° do 45°. Balkónové typy musia kryť nižšie slnko, a preto majú sklon až do 135°. Je preto dobré zvážiť miesto, kde bude markíza pripevnená s ohľadom na polohu slnka počas dňa. Na výber sú tie ručne ovládané alebo s elektrickým motorom. U niektorých je možné zaobstarať aj diaľkové ovládanie.

Nemusíte mať strach, že sa vám markíza počas silného vetra pokazí. Pre takéto prípady si ju môžete nechať doplniť o motor a snímač proti vetru. To akonáhle detekuje silnejší vietor, okamžite ju stiahne, aby nedošlo k poškodeniu konštrukcie.

Ďalšie čidlo proti slnku má za úlohu chrániť vašu terasu pred prehriatím. Vyhodnocuje teploty a v prípade prekročenia určitej hodnoty, markízu vytiahne. Rovnako tak pomáha znížiť aj teplotu v interiéri, aby priame slnko nesvietilo priamo do okien.

Kĺbová markíza AVENBERG CELESTE – Béžová

Ochrana pred silným dažďom

Ak hľadáte ochranu aj pred výdatnejším dažďom, vyberte pergolovou markízu. Ochráni vás nielen pred slnkom, ale aj poriadnou prietržou. Ide o alternatívu ku klasickej drevenej pergole, vonkajšej markíze i zimným záhradám. Strechu pokrýva PVC látka alebo akrylová textília.

Pergolová markíza dokáže skĺbiť funkčnosť, elegantný dizajn a dlhú životnosť s jednoduchým ovládaním pomocou motora. Vďaka svojej konštrukcii sú výrazne odolnejšie oproti tým klasickým, ktoré sa montujú na stenu.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *