Oživte priestor tapetami

Oživte priestor tapetami

Farbou tohto roku je fialová. Ak nechcete hneď premaľovávať steny, oživte ich tapetou. Tá nemusí byť hneď po celej stene. Elegantný pruh na stene ju nielen oživí, ale dodá jej aj iný rozmer.

Než začnete s prácou je dôležité si podklad pripraviť. Dôkladné očistenie od nečistôt je pravidlom číslo jedna. Zbavenie steny všetkých zvyškov pôvodných tapiet a zahladenie dier alebo prasklín je druhým krokom. Tapetu si nastrihajte vždy s presahom 10 cm. U vzorovaných tapiet dbajte na nadväznosť prvkov ako na šírku, tak aj na výšku.

Samotné tapetovanie začínajte vždy od rohu miestnosti. Prvý pruh vyrovnajte vodováhou do roviny. Tapetovacou kefou pritlačte tapetu k stene. Začnite od stredu a pokračujte k stranám. Všetko uhlaďte a vyrežte vzduchové bubliny. Pri vliesových tapetách používajte gumový valček. Prebytočné časti orežte a zvyšok lepidla zotrite.

Tapety sa vyrábajú z mnohých materiálov. Ten určuje ich použitie. Poďme sa na to pozrieť.

Vliesové tapety

Vďaka svojej impregnovanej vrstve sa používajú vo vlhkom prostredí. Vrstva nijako nebráni priepustnosti vodných pár i vzduchu. Ich výhodou je, že sa lepidlo dá nanášať ako na tapetu, tak na stenu.

Vliesové tapety, damašek biely, La Veneziana 3 57924, MARBURG

Textilné tapety

Tieto tapety sú známe už veľmi dlho. Ide o najstarší druh nástennej dekorácie. Vznikajú spojením nití na vliesovom nosiči alebo papieri. V luxusných a štýlových priestoroch môžete naraziť na velúrové tapety. Sú veľmi náročné na spracovanie. Jednoduchšie vznikajú z plste, nití, lyka, alebo prírodných i syntetických vlákien.

Kovové tapety

Tapety z tenkého hliníkového plechu nakašírovaného na ťažkom nosnom papieri alebo vliesu sú ďalšou menej známou a luxusnou variantou tapiet. Vyrábajú sa vo farbách medenej, zlatej či striebornej.

Z prírodných materiálov

Korok, tráva, bambus alebo listy. Poslednou dobou veľmi vyhľadávané tapety vnesú do interiéru krásu a kus prírody.

Pretierateľné tapety

Jedná sa o typ tapety, na ktorú sa v konečnej úprave aplikujú farebné nátery. Daný vzor, ​​ktorým najčastejšie bývajú opakujúce sa geometrické tvary alebo kvety, tak vystúpi na povrch. Vyrábajú sa z papiera, vliesu, plastov, textílí alebo skleného vlákna.

Fototapety

Ponúkajú neobmedzený výber vzorov. Motívy sú buď fotografické, alebo tvorené maľbou. Vďaka nim dnes môžete mať v obývacej izbe kus lesa, alebo v kuchyni podmorský svet.

Vinylové tapety

Majú dobrú kryciu schopnosť. Preto sa skvelé hodia na nerovné a popraskané steny. Dajú sa použiť na všetky typy stien vrátane sadrokartónu alebo umakartu. Ani WC a kúpeľňa tak nemusí prísť o tapety. S vinylovými tapetami oživíte aj tieto miestnosti.

Tapeta na stenu Graham and Brown – 15069

Papierové tapety

Ide o razený a mačkaný papier. Ich kvalita sa hodnotí podľa hmotnosti. Niekedy sa môžete stretnúť s označením duplex. To sú tapety, ktoré majú dvojvrstvové razenie.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *