Ste fyzickou alebo právnickou osobou a nadobudli ste v roku 2021 príjmy v určitej výške? Potom vám vzniká povinnosť v roku 2022 podať daňové priznanie. Spôsobov, ako podať daňové priznanie je hneď niekoľko, my vám však poradíme, ako podať daňové priznanie elektronicky.
Podanie daňového priznania
Daň z príjmov tvorí veľmi dôležitú a podstatnú časť príjmov verejnej správy. Od 1. januára 2022 je známe, akú výšku daní a akým spôsobom musia daňovníci odviesť za predošlý rok daňovému úradu. Všetky tieto informácie sú dané zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).
Ako podať daňové priznanie elektronicky
V nasledujúcich riadkoch vám objasníme, ako podať daňové priznanie online. Tiež vám prezradíme, kto musí daňové priznanie podať a kto je od týchto daní oslobodený. Dôležité je však pri daňovom priznaní dodržať termín a spôsob podania.
Ako podať daňové priznanie elektronicky za rok 2021
Podať daňové priznanie za rok 2021 elektronicky je možné jednoduchým spôsobom cez portál Finančnej správy SR. O elektronickú komunikáciu a elektronické doručenie daňového priznania môžu dobrovoľne požiadať svojho správcu dane aj fyzické osoby, nepodnikatelia.
Formuláre na vyplnenie daňového priznania
Daňové priznanie je potrebné podať na vyplnených tlačivách a formulároch, ktoré si daňovníci môžu nájsť na portáli finančnej správy. Ide o tlačivá a elektronické formuláre pre daň z príjmov právnických osôb alebo fyzických osôb, ktoré patria do kategórie typu A alebo B.
Daňové priznanie fyzickej osoby typ A
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A vypĺňajú daňovníci, ktorí v zdaňovacom období dosahovali príjmy len zo závislej činnosti, teda zamestnania podľa § 5 zákona o dani z príjmov.
Daňové priznanie fyzickej osoby typ B
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu B vypĺňajú daňovníci, ktorí v zdaňovacom období za rok 2021 dosahovali príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov, teda príjmy z podnikania (živnosti), z prenájmu, z umeleckej činnosti, príjmy z kapitálového majetku, príjmy zo závislej činnosti, ostatné príjmy alebo príjmy z inej samostatne zárobkovej činnosti.
Postup, ako podať daňové priznanie elektronicky
Podať daňové priznanie elektronicky je možné cez portál Finančnej správy SR, do ktorej je daňovník povinný sa najskôr zaregistrovať a následne prihlásiť. Na výber má tri spôsoby, a to pomocou eID karty a BOK (občiansky preukaz s elektronickým čipom), pomocou KEP (kvalifikovaný elektronický podpis) alebo pomocou registračného formulára. Pri ďalších prihláseniach bude možné použiť len identifikátor a heslo. Dôležitá je aj autorizácia buď KEP-om alebo eID, ktorá môže trvať od 24 hodín do 10 dní. Autorizácia slúži na to, aby mohli občania zastupovať daňové subjekty. Urobia tak jednoduchým kliknutím na „Žiadosť o autorizáciu“ a vyplnením príslušného formulára. Autorizácia nastane až vtedy, ako bude používateľ upozornený emailom.
Po úspešnej registrácii a autorizácii môže daňovník podať daňové priznanie elektronicky na portáli Finančnej správy SR, a to tak, že:
- klikne na červené tlačidlo „Prihlásenie“, ktoré sa nachádza v pravom hornom rohu,
- vyberie spôsob prihlásenia (eID, KEP-om, identifikátor a heslo),
- dostane sa do časti „Osobná internetová zóna“, kde klikne na „Katalógy“ a „Katalóg formulárov“,
- ďalej rozklikne „Daň z príjmov fyzickej osoby“ a vyberie príslušné tlačivo,
- vyplní samotné polia daňového priznania a pripojí všetky povinné prílohy,
- dôležité je skontrolovať správnosť údajov v daňovom priznaní a následne stlačiť tlačidlo „Kontrolovať“, ktoré sa nachádza v ľavom paneli,
- ak ste sa prihlásili kvalifikovaným elektronickým podpisom, na paneli daňového priznania stlačte tlačidlo „Podpísať KEP-om – Podať podpísané KEP-om“ alebo „Podpísať a podať EZ-OU“, v prípade, že ste sa prihlásili pomocou eID alebo ID a heslom,
- následne je potrebné „Potvrdiť“ za aký daňový subjekt podávate daňové priznanie, a to v sekcii „Oznámenie“,
- potom overte prijatie daňového priznania – v „Osobnej internetovej zóne“ v časti „História komunikácia – Odoslané dokumenty“, a v stĺpci „Stav spracovania“ by sa mala zobraziť informácia „Prijaté a potvrdené“.
Do kedy treba podať daňové priznanie?
Daňové priznanie k daní z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2021 je potrebné podať do 31. 3. 2022 (štvrtok), avšak v tejto lehote je daňovník povinný vyplývajúcu daň z príjmov aj zaplatiť.
TIP: Video, ako podať daňové priznanie elektronicky
Inšpiráciou vám môžu byť aj nasledovné videá, ktoré ukazujú, ako poslať daňové priznanie elektronicky.
Často kladené otázky – FAQ daňové priznanie
Zatiaľ čo v predošlých riadkoch sme vás previedli najmä tým, ako podať daňové priznanie elektronicky (aj za rok 2021), tak v tých nasledujúcich sa zameriame na všeobecne často kladené otázky, ktoré sa týkajú podania daňového priznania.
Kto musí podať daňové priznanie?
Skutočnosť, kto podáva daňové priznanie, sa odvíja od celkovej výšky zdaniteľných príjmov, ktoré fyzické osoby a osoby zapísané v obchodnom registri dosiahli za prechádzajúce zdaňovacie obdobie. Zdaniteľné príjmy predstavujú všetky príjmy, ktoré sú predmetom daní a nie sú oslobodené od dane z príjmov. Medzi tieto dane sa zarátavajú aj príjmy, ktoré fyzická osoba nadobudla zo zdrojov v zahraničí.
Aké FO musia podať daňové priznanie?
Fyzickej osobe vzniká povinnosť podať daňové priznanie k daní z príjmov v roku 2022 v prípade, ak:
- fyzická osoba dosiahla v zdaňovacom období v roku 2021 zdaniteľné príjmy vo výške 2255,72 EUR alebo sumu vyššiu ako je táto,
- fyzickej osobe, ktorej celkové zdaniteľné príjmy v zdaňovacom období v roku 2021 nepresiahli sumu 2255,72 EUR, ale fyzická osoba vykazuje stratu,
- fyzická osoba nadobudla príjmy aj z iných činností, napríklad zo živnosti, z prenájmu nehnuteľností a podobne,
- fyzickú osobu vyzve samotný daňový úrad.
Podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2021 sú povinné aj právnické osoby, ktoré spadajú do týchto dvoch kategórií, a to:
- ak sú obchodnou spoločnosťou, a to bez ohľadu na výšku zdaniteľných príjmov, ktoré v zdaňovacom období dosiahli,
- ak sú obchodnou spoločnosťou, ale v zdaňovacom období v roku 2021 dosiahli príjmy, ktoré sú predmetom dane a podliehajú dani z príjmov. Patria sem napríklad obchodné združenia, neziskové organizácie a organizácie, ktoré nie sú založené za účelom podnikania.
Kedy musím podať daňové priznanie?
Povinnosť podať daňové priznanie vzniká všetkým fyzickým a právnickým osobám, ktoré v predchádzajúcom zdaňovacom období (kalendárnom alebo hospodárskom roku) dosiahli určitú výšku zdaniteľných príjmov.
Ktoré FO sú oslobodené od podania daňového priznania?
V určitých prípadoch fyzickým osobám nevzniká povinnosť podať daňové priznanie. Ide o osoby, ktorých celkový zdaniteľný príjem nepresiahol minimálnu sumu, pri ktorej vzniká povinnosť podania daňového priznania. Môže ísť napríklad o osoby, ktoré sa stali v zdaňovacom období po určitej dobe nezamestnanými, ak boli pracujúcim študentom alebo boli dôchodcom, ktorý má príležitostný príjem. Rovnako ak sa počas minulého roka vrátili z rodičovskej dovolenky alebo na ňu nastúpili. Od podania daňového priznania sú oslobodené aj osoby, ktoré si neuplatňovali daňové bonusy na deti alebo nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Ak však patríte do jednej z týchto kategórií, môže vám vzniknúť nárok na vrátenie daní a ten získate len vtedy, ak podáte daňové priznanie.
Ktoré PO sú oslobodené od podania daňového priznania?
Od podania daňového priznania sú oslobodené aj právnické osoby, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania a v roku 2021 dosiahli len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane. Rovnako ak ste občianske združenie alebo rozpočtová organizácia, ktorá v roku 2021 mala len príjmy oslobodené od dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou. Oslobodené od podania daňového priznania sú aj PO, ktorých príjmy sa skladali len z výnosov z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevkov, ktoré plynuli registrovaným cirkevným a náboženským spoločnostiam.
Kto je povinný podať daňové priznanie elektronicky?
Existuje niekoľko spôsobov, ako podať daňové priznanie, avšak povinnosť komunikovať s finančnou správou a podať daňové priznanie výlučne elektronicky sú povinné:
- právnické osoby zapísané v obchodnom registri,
- fyzické osoby (podnikatelia – živnostníci), ktorí sú registrovaní pre daň z príjmov, platí to aj pre živnostníkov, ktorí svoju živnosť v roku 2021 ukončili alebo pozastavili,
- daňové subjekty, ktoré sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty,
- daňoví poradcovia za daňové subjekty, ktoré zastupujú, prípadne advokáti alebo iní zástupcovia za daňové subjekty, ktorí zastupujú pri správe daní.
Kedy podať daňové priznanie?
Ako sme už vyššie spomínali, daňové priznanie je potrebné podať do 31. 3. 2022 (vrátane). Do tohto dátumu je potrebné daň z príjmov aj zaplatiť.
Ako predlžiť lehotu na podanie daňového priznania?
V prípade, že daňovník nestíha podať daňové priznanie do stanového termínu, môže na základe oznámenia, ktoré má predpísanú formu, požiadať správcu dane o odklad. Požiadať môže najviac o 3 celé mesiace, a teda daňové priznanie musí podať do 30. 6. 2022 (vrátane) alebo ak ide o daňovníka, ktorého súčasťou príjmov sú aj zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Potom môže daňovník požiadať o odklad o celých 6 mesiacov a daňové priznanie musí podať do 30. 9. 2022 (vrátane).
Ako uhradiť daňové priznanie?
Spôsob, akým môžete uhradiť daňové priznanie sa opäť líši v závislosti od toho, či ste fyzická osoba – rezident alebo nie ste rezident, alebo ste právnická osoba.
Ako uhradiť daňové priznanie FO?
V prípade, že ste FO, potom je daň potrebné uhradiť v lehote na podanie daňového priznania, teda do 31. 3. 2022. V prípade, že nie ste rezidentom, tak daň platíte na č. účtu 500216–OUD/8180, pričom variabilný symbol je 1700992021. V prípade, že ste rezindentom a máte príjmy zo zamestnania, podnikania, prenájmu a podobne, platíte daň na č. účtu 500208–OUD/8180, pričom variabilný symbol je opäť 1700992021. Ak vám všakdo lehoty na podanie daňového priznania nebolo oznámené číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka (OUD), potom máte povinnosť daň zaplatiť do 8 dní od doručenia tohto oznámenia. Ak vám však toto oznámenie bolo doručené až po lehote na podanie daňového priznania.
Ako uhradiť daňové priznanie PO?
Ak ste PO, potom je potrebné daň poslať na individuálne číslo účtu daňovníka, ktoré vám správca oznámil. Tuzemská PO je nutná zaplatiť daň z príjmov za rok 2021 na účet v tvare IBAN, ktorý je zložený z predčíslia 500224, základného čísla účtu (OÚD) a kódu štátnej pokladnice 8180 s variabilným symbolom 1700992021. Pri zahraničnej PO sa vyžaduje, aby pri platení dane použila na platbu predčíslie 500232. Ak daň nepresiahne sumu 5 EUR, daňovník ju nie je povinný zaplatiť.
Ako vypočítať daňové priznanie?
Výpočet daňového priznania sa líši v závislosti od toho, či ide o fyzickú alebo právnickú osobu a či si osoba uplatňuje daňový bonus na dieťa a podobne. Avšak informácie, ktoré je potrebné v daňovom priznaní vyplniť zahŕňajú:
- úhrn príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti,
- zaplatené preddavky na zdravotné poistenie,
- zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia,
- zaplatené poistné na sociálne poistenie,
- uplatnenie daňovej straty (suma),
- iné nezdaniteľné časti základu dane,
- čiastkový základ dane,
- zaplatené preddavky na daň počas zdaňovacieho obdobia.
- výpočet základu dane spravidla zistíme, ak od zdaniteľných príjmov odrátame daňové výdavky.
Výpočet daňového priznania FO
Čiastkový základ dane z príjmov podľa § 5 (zo závislej činnosti)
– nezdaniteľné časti základu dane alebo ich časť (§ 11 zákona o dani z príjmov
+ súčet čiastkových základov dane z príjmov podľa: (§ 6 ods. 3 (z prenájmu nehnuteľností) a § 6 ods. 4 (z príjmov z použitia umeleckého diela a použitia umeleckého výkonu) a § 8 (z ostatných príjmov)
= základ dane zistený podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov
x sadzba dane podľa § 15 písm. a) ods. 1, t. j. 15 %, resp. 19 %
+ čiastkový základ dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 (príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti)
– nezdaniteľné časti základu dane alebo ich časť (§ 11 zákona o dani z príjmov)
= základ dane zistený podľa § 4 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov
x sadzba dane podľa § 15 písm. a) ods. 2 a 3, t. j. 15%, 19 %, resp. 25% + 19 % z osobitného základu dane z príjmov podľa § 7 (osobitný základ dane z kapitálového majetku)
= daň (daňová povinnosť) zo základu dane zisteného podľa § 4 ods. 1 písm. a) a b) zákona a z osobitného základu dane podľa § 7 – nárok na daňový bonus podľa § 33 zákona (na jedno dieťa alebo úhrn na viac vyživovaných detí) / nárok na daňový bonus na zaplatené úroky podľa § 33a zákona/ zaplatené, resp. zrazené preddavky na daň z príjmov
= daň na úhradu / daňový preplatok
Sadzba dane za rok 2021
Sadzba dane sa opäť líši od toho, či je daňovník FO alebo PO osoba a akú výšku príjmu v zdaniteľnom období dosiahol. Sadzba dane za rok 2021 je teda:
- 15 % – príjem z podnikania, pričom výška príjmu neprekročí čiastku 49 790 EUR.
- 19 % – príjem zo závislej činnosti (zamestnania, dohody), pričom výška príjmu neprekročí 37 981,94 EUR, iné príjmy, príjem z podnikania vyšší ako 49 790 EUR, pričom 19 % sadzba dane sa použije na príjem do výšky 37 981,94 EUR, zvyšná časť sa bude zdaňovať sadzbou 25 %.
- 25 % -príjem z podnikania (časť príjmu), ktorá je vyššia ako 37 981,94 EUR, príjem zo zamestnania vyšší ako 37 981,94 EUR,
- 19 % z osobitného základu dane zisteného z príjmov z kapitálového majetku (§ 7),
- 7 % z osobitného základu dane zisteného podľa § 51e ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov
- 35 % z osobitného základu dane zisteného podľa § 51e ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov
Čo patrí medzi povinné prílohy daňového priznania?
Okrem vyplneného formulára je potrebné k daňovému priznaniu v prípade FO priložiť aj potvrdenia o zdaniteľných príjmoch zo zamestnania, kópie rodných listov detí alebo potvrdenia o návšteve školy v zahraničí, kópie potvrdení vydané bankou o úveroch na bývanie (pre účely daňového bonusu na zaplatené úroky) alebo pri darovaní 3 % z dane aj písomné potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti. Ak ste PO, potom medzi povinné prílohy patrí príloha k VI. časti daňového priznania (uvádzajú sa v nej ďalší prijímatelia podielovej dane), príloha k § 13a a § 13b zákona o dani z príjmov (uvádza sa v nej výška oslobodenia výnosov, napr. pri použití vynálezu chráneného patentom) a príloha k § 30c zákona o dani z príjmov (uvádza sa v nej počet projektov na výskum a vývoj). Tieto prílohy PO uvádza aj v prípade, že ich nevyplní.
Čo sa stane, ak daňové priznanie nepodám?
V prípade, že daňovník nepodá daňové priznanie alebo ho nepodá a nezaplatí daň včas, potom je správca dane schopný mu uložiť pokutu v rozsahu 30 až 16 000 EUR.
Nezabúdajte, že ak vám vyplýva povinnosť podať daňové priznanie elektronicky, je potrebné tak urobiť do 31. 3. 2022, prípadne môžete podať žiadosť o predĺženie podania daňového priznania. Ak daňové priznanie nepodáte a nezaplatíte daň v danom termíne, môže vám byť udelená sankcia.
ZDROJE:
- https://dennikn.sk/blog/2696064/danove-priznanie-v-roku-2022-cisla-su-uz-zname/
- https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Danove-priznanie-pre-fyzicke-osoby-za-rok-2021-podavane-v-roku-2022-&idc=467
- https://www.srovpraxi.sk/33/formulare-danovych-priznani-dostupne-od-1-januara-2022-uniqueiduchxzASYZNbZPksWr5xNIMAYrBdwuP37PRSh90T9ws8/?uri_view_type=4
- https://www.orsr.sk/about.asp#whos
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/podanie-danoveho-priznania-za-rok-2021
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/kto-musi-podat-danove-priznanie-2021
- https://podpora.financnasprava.sk/944781-Pred%C4%BA%C5%BEenie-lehoty-na-podanie-da%C5%88ov%C3%A9ho-priznania
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/podanie-danoveho-priznania-za-rok-2021
- https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_ako-podat-danove-priznanie-ele/
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/ako-podat-danove-priznanie-2020-elektronicky-online
- https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/zaplatenie-dan-prijem
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danove-priznanie-pravnickej-osoby-2021
- https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/zaplatenie-dan-prijem
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/ako-podat-danove-priznanie-2021-elektronicky-online
- https://www.podnikajte.sk/pausalne-vydavky-kalkulacka
- https://neotax.eu/sk/blog//danove-priznanie-prehlad-dolezitych-cisel-pre-rok-2021?fbclid=IwAR0x0N0Gtf8WcRw3gNLZZ4vj0RpGXQ6NzcWWsXzbMySb9Q7E3FU-kvusyYE
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danove-priznanie-zivnostnika-2021
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danove-priznanie-fyzickej-osoby-2021-typ-a
- https://podpora.financnasprava.sk/424014-Sadzba-dane-za-rok-2021
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zaklad-dane-vypocet-dane-z-prijmov-za-rok-2020
- https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/zaplatenie-dan-prijem#SposobyUhradyDanovejPovinnostiPreddavkov
- https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/danove-priznanie-pravnickej-osoby-2021
- https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/danove-priznanie-dan-prijem#VyplnenieDanovehoPriznania