Na čo sa zamerať pri výbere nehnuteľnosti

Na čo sa zamerať pri výbere nehnuteľnosti

Kúpa vlastného bývania býva vždy veľkým krokom, ak nie jedným z najväčších v našom živote. Je preto logické, že sa každý z nás chce rozhodnúť, ako najlepšie dokáže. Niektoré veci totiž možné ovplyvniť ešte pred samotnou kúpou. Na čo si dať pozor a na aké oblasti sa zamerať, ak si chcete kúpiť nehnuteľnosť?

Buďte na prehliadku pripravení

Vyberáte svoj vysnívaný dom?

Potom ste určite navštívili nespočet realitných stránok i serverov. Ak ste našli svojho favorita a chystáte sa na prehliadku, základné pravidlo č. 1 znie: Buďte pripravení. Nájsť nehnuteľnosť nestačí, postrážte si k tomu aj:

  • občiansku vybavenosť – školy a školy, obchody, reštaurácie, zdravotnícke zariadenia, atď.
  • dopravná dostupnosť – ako ďaleko to budete mať do práce, deti do školy, kde je najbližší autobus, ako často jazdia…

Spíšte si tiež dopredu zoznam otázok, na ktoré sa pri prehliadke budete pýtať. Predídete tomu, že sa zabudnete opýtať na niečo dôležité alebo vám niečo unikne.

“Zvážte, či budete kupovať nehnuteľnosť zrekonštruovanú, prípadne viac vám vyhovuje rekonštrukcia podľa vlastných predstáv. Takisto musíte brať do úvahy fixné a variabilné prevádzkové náklady. Dobrý realitný maklér vám vysvetlí rozdiel medzi nimi a dokáže vám poradiť, ako sa správne rozhodnúť pri výbere nehnuteľnosti,” tvrdí Ing. Lucia Pažičanová Slatinská, RSc., majiteľka a konateľka, Realitná kancelária DO DOMČEKA, s.r.o.

Zoznámte sa s územným plánom

Preštudovať by ste mali aj územný plán obce či mesta, kde plánujete nehnuteľnosť kupovať. Vďaka nemu tak budete vedieť, či sa v okolí neplánuje ďalšia stavba, ktorá by vám významne ovplyvnila výhľad aj ráz lokality.

Čo viete z inzerátu a čo nie?

Väčšina inzerátov popisuje objekt aj lokalitu – aký veľký je dom, koľko má miestností, aká je jeho predajná cena, či sa jedná o tehlu, novostavbu, v akom je objekt technickom aj stavebným stave.

Ak v inzeráte nie je uvedené, zistite si aj informácie o veku nehnuteľnosti, rozvodov elektriny, plynu, vody i odpadu.

Cena nehnuteľnosti nie je finálna

Okrem ceny, za ktorú sa nehnuteľnosti ponúka, je potrebné brať ohľad na prevádzkové náklady, čiže pravidelné platby spojené s prevádzkou nehnuteľnosti.

Zistite si priemerné ročné náklady, čo všetko musíte ešte pred sťahovaním bezpodmienečne opraviť, čo ďalšieho plánujete rekonštruovať.

Zároveň si overte, či sa nehnuteľnosť nenachádza v pamiatkovo chránenej zóne, čo by mohlo stavbu do určitej miery limitovať. Ak kupujete dom, investície do stavebného inšpektora sa vám rozhodne oplatí.

Zamerajte sa predovšetkým na stav:

  • strechy a zateplenia
  • vnútorných rozvodov
  • stôp po vlhkosti
  • fasády
  • podláh
  • okien
  • rozvodov elektriny, plynu, tepla a vody
  • kúpeľňu a toaletu, kuchyňu

Buďte všímaví

Okrem stavu nehnuteľnosti si veľmi starostlivo prezrite aj okolie. Všímajte si susedov, najmä tých v tesnej blízkosti, stav ich záhrady, poriadok, zvieratá, čohokoľvek, čo by vám následne mohlo bývania znepríjemniť.

A to, že si ich máte všímať, nemusí znamenať len ich po očku sledovať. Opýtajte sa ich, aké je v lokalite bývania a určite sa aj sami prejdite po okolí. Budete vedieť, ako sa v mieste cítite a aké ďalšie úskalia či naopak radostné prekvapenie miesto skrýva.

Do plánovanej lokality by ste tiež mali zájsť v rôznu dennú dobu a ideálne za rôzneho počasia, aby ste boli pripravení na všetky situácie.

Buďte kritickí nielen k nehnuteľnosti, ale aj sebe

Nenechajte sa príliš ovplyvniť emóciami. Obstarávate si nehnuteľnosť, ktorá by vám mala slúžiť dlhé roky. Zamerajte sa na všetky možné scenáre a ak máte nejaké pevné zásady, nezľavujte z nich len preto, že máte “taký” pocit. Všetko racionálne zhodnoťte ako pre aj proti a pokojne sa pýtajte aj svojich blízkych, ktorí vám môžu vniesť nový pohľad na vec.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *