Deka z Alize puffy alebo merino vlny je praktická vec, ktorá sa zíde v každej jednej domácnosti. Dokáže vám spríjemniť chladné nočné večery pri filme alebo letné pikniky v prírode. V tomto článku vám poradíme, ako upliesť deku ručne bez ihlíc. Dúfame, že si pletenie rukami zamilujete a možno vďaka tomuto návodu objavíte skrytú lásku k ručným prácam.
Kde si kúpiť puffy a merino vlnu?
Ak máte problém nájsť deku, ktorá sa vám bude hodiť k sedacej súprave, stačí zájsť do najbližšieho obchodu s domácimi potrebami a upliesť si ju svojpomocne. Najvhodnejšie sú však obchody špecializované na tento druh tovaru, pretože ponúkajú väčší výber.
Ako si správne vybrať vlnu na pletenie?
Výborný druh vlny na pletenie deky je merino alebo Alize puffy vlna. Na jednu deku spotrebujete 3-5 klbiek. Záleží to, samozrejme, od veľkosti deky. Podľa vašich osobných preferencií si môžete zvoliť farbu a pustiť sa do pletenia.
Ako upliesť deku z puffy vlny?
Už podľa nadpisu si môžete všimnúť, že pri pletení deky vám postačia šikovné ruky a vlna, ktorú ste si vybrali. Ak by sa vám deka nepodarila, nemajte obavy. Môžete ju bezproblémovo rozpliesť a začať odznova. Pletenie rukami nie je nič zložité. Poďme si vysvetliť, ako na to.
Budete potrebovať:
- puffy vlnu,
- pevnú plochu,
- nožnice,
- šikovné ruky.
Postup:
Na pletenie rukami je ideálna pevná a veľká plochu. Vhodným miestom je napríklad kuchynský stôl, na ktorý si môžete puffy vlnu pohodlne rozložiť, aby vám išla práca od ruky. Keďže Alize puffy vlna už obsahuje očká, vďaka tomu je pletenie deky z nej veľmi jednoduché.
Začnite s pletením
Klbko si rozmotajte a očká preložte smerom od seba. Do jedného radu si napočítajte približne od 30 do 50 očiek. Ak ich máte spočítané, urobte si ďalší rad s tým istým počtom očiek. Deka sa začína pliesť od záhybu medzi prvou a druhou radou.
Použite hladký vzor
Prvé rady majú vždy hladký vzor. Pod pojmom hladký je myslené to, že si očká, ktoré máte oproti sebe, začnete prevliekať do seba. Očko z prvej rady prevlečiete do očka z druhej rady. Tento vzor tvorí základ deky a udržuje ju pevnú. Hladký vzor musíte použiť nielen na začiatku pletenia, ale aj po okrajoch deky.
Pokračujte cikcakovým vzorom
Ak chcete mať o niečo „pestrejšiu“ deku, cikcakový vzor je na to ako stvorený. Začnite ho používať potom, ako si vytvoríte základ z hladkého vzoru.
Prvé očko si od kraja prepleťte na hladko. Druhé a tretie očko prekrížte a prepleťte ich s očkami v nasledujúcom rade. Očká krížte tým istým smerom. Štvrté a piate očko prekrížte a znova ich prevlečte s očkami z nasledujúcej rady. Takto pokračujte, až pokiaľ nedokončíte radu.
Pri začínaní s novou radou urobte iba jednu vec inak na to, aby ste dosiahli cikcakový vzor. Očká prekrížte opačne. Ak ste ich v predchádzajúcej rade krížili tak, že prvé očko ste dali nad druhé, teraz len vymeníte postupnosť. Znamená to, že prvé očko prekrížite, aby bolo pod druhým.
Pred dokončením deky vám na konci vzniknú neupletené očká, ktoré bude treba do deky zapracovať. Prvé očko prepleťte cez druhé, druhé cez tretie a pokračujte až do konca riadka.
Na konci vám zostane jedno očko. Čo s ním? Jednoducho ho zaviažte s predposledným očkom. Koniec deky môžete odstrihnúť, ale aj nechať a využívať ho na zavesenie.
Na čo si dať pri pletení puffy deky pozor?
Ak patríte medzi začiatočníkov v platení, môže byť pre vás ťažšie odsledovať, či ste náhodou nejaké očko nevynechali. Poznáme jednoduchý trik, ako to zistiť. Stačí si deku pozrieť z druhej strany.
Vašu prácu však nezabúdajte kontrolovať priebežne. Ak zistíte príliš neskoro, že ste na začiatku pletenia vynechali očko, bude vás stáť viac času a námahy vrátiť sa k tejto chybe a opraviť ju. Naopak, keď dôjdete na chybičku krásy skôr, rýchlo ju odstránite a napravíte.