Keď sa vám podarí terasu pripraviť na zimu správne a naozaj starostlivo, predídete možným škodám aj zbytočnej práci na jar. Inšpirujte sa niekoľkými praktickými tipmi a nenechajte nič na náhodu.
Príchod prvých mrazíkov a škaredého počasia by pre vás mal byť jasným signálom. Je čas zazimovať terasu tak, aby ste ju po zimnom spánku prebudili v plnej kondícii. Ak chcete predísť škodám, počítajte s tým, že zazimovanie terasy vám zaberie niekoľko hodín. Takáto investícia sa však bez diskusie vráti. Možnosť začať s prvými jarnými slnečnými lúčmi opäť využívať terasu bez obmedzenia je totiž na nezaplatenie.
Čo možno odsťahovať, určite odsťahujte
Pri zazimovanie terasy platí jedno pravidlo. Pokiaľ možno niečo ľahko odsťahovať, urobte to. Nemusíte veci nutne presúvať na nejaké vyhrievané miesto, bohato stačí nájsť priestor ukrytý pred najväčším mrazom, snehom a ďalšími rozmarmi počasia. Dobrým sluhom sa stane záhradný domček, garáž, pôda či pivnica. Väčšina druhov záhradného nábytku má pomerne veľkú odolnosť a postupná zmena teploty niekde v suchu mu neuškodí. Určite sa oplatí zložený nábytok zakryť špeciálnou fóliou. Pre ochranu nábytku ich nájdete na trhu celý rad.
Náš tip: Ako zazimovať záhradu?
Špeciálne pravidlá platia pre sťahovanie kvetov v kvetináčoch. Každý z nich bude vyžadovať iné prostredie. Zistite si tak dopredu, čo bude vašim kvetinám svedčiť. Pre mnoho druhov je vhodným miestom pre prečkanie zimných mesiacov napríklad chodba v byte. So skracovaním môžete počkať až na jar. Skôr sa snažte minimalizovať zálievku, strážte teplotu a pravidelne sledujte, ako sa kvetinkám darí.
Kovové vybavenie nie je nezničiteľné
Kov predsa niečo vydrží. Aspoň to tvrdí výrobca. Vy však môžete byť o krok napred a vyvarovať sa nemilému prekvapeniu. Aj keď má nábytok ochrannú vrstvu proti korózii, je vhodnejšie pokúsiť sa ho ukryť. Rovnako tak ukryte pred mrazom hliníkové vybavenie. Teoreticky mu pod plachtou v mraze nič nehrozí, ale lepšie bude, keď nebudete nič riskovať. Nezabudnite z terasy a záhrady upratať doplnky v podobe rôznych plechových lampičiek a drobností. Tie by sa korózii pravdepodobne nevyhli.
Samostatnou kapitolou je gril. Než ho niekam schováte, poriadne ho po sezóne umyte. Možno sa vám do toho úplne nechce, ale drhnúť po niekoľkých mesiacoch naozaj veľmi dobre usadené nečistoty naozaj nie je hračka. Oveľa menej času s čistením strávite teraz. Neváhajte k tomu použiť prípravok pre rozpustenie mastnoty.
Pekne od podlahy
Asi vôbec najzložitejšie prípravy pred zimou čaká podlaha terasy. U nej je potrebné riadiť sa materiálom, z ktorého je vyrobená. Drevenú podlahu poriadne očistite a následne použite impregnačný olej. Ten sa do terasy vsiakne a ochráni ju. Drevoplastovú stačí vo väčšine prípadov iba vyčistiť. Ak nie sú pokyny výrobcu iné, nemusíte sa o nič ďalšie starať. Rovnaký prístup môžete aplikovať aj pri betóne a kameni. Len u dlaždíc si dajte pozor. Ak vidíte v nejakej dlaždici prasklinu, je lepšie opraviť ju ešte pred zimou.
Zima terasu nezaskočí
Ak dodržíte všetky vyššie spomenuté rady, prežije vaša terasa aj tie najväčšie mrazy bez akejkoľvek ujmy. To, čo môžete urobiť dnes, neodkladajte na zajtra. A ani na jar. Je veľmi nepríjemné sa s prvým pekným počasím nútiť do veľkého upratovania, čistenia a ďalších nepríliš zábavných aktivít. Keď zazimujete terasu starostlivo, stačí vám len vybrať veci, zložiť fóliu a je hotovo.