Milujete zeleň v byte i vonku? Vybrať rastlinkám správny kvetináč je základ pestovateľských úspechov. Poďme na to!
Tiež ste v poslednej dobe prepadli pestovaniu izboviek, alebo len chcete skrášliť terasu trochou zelene? A čo také čerstvé bylinky, ktoré si vypestujete na dochucovanie pokrmov? Aby sa rastlinkám darilo, je potrebné im najprv vybrať vhodný kvetináč. Aké sa vyrábajú a aké sa hodí aj von?
Náš tip: Ako doma pestovať vlastné potraviny v kvetináčoch?
Obal nie je kvetináč
Aký je vlastne rozdiel medzi kvetináčom a kvetinovým obalom? Kvetináč slúži priamo na zasadenie rastliny a má preto na dne odtokové otvory. Vďaka tomu sa ku koreňom dostane vzduch, a hlavne môže odtiecť prebytočná voda, ktorá by inak spôsobila hnilobu.
Obaly majú potom najmä estetickú funkciu. Preto sa im tiež hovorí okrasné kvetináče. Vždy musí byť väčší ako samotný kvetináč, aby sa stále mohol dostať ku koreňom vzduch a vy ste mali prehľad o tom, či kvetina nepláva vo vode.
Terakota alebo plast?
Terakotové keramické kvetináče boli niekedy prakticky jedinou voľbou. Časom ich vytlačil lacný plast, ktorý je odolnejší proti rozbitiu. Terakota ale oslavuje v posledných rokoch opäť návrat, používaním totiž získava jedinečnú patinu a je pre rastliny prirodzenejšia.
Ktorý kvetináč je teda lepší? Vhodné sú obaja. Záleží hlavne na rastline, ktorú do nich zasadíte.
Kým sukulenty a suchomilnejšie rastlinky v terakote prosperujú, paprade a iné vlhkomilné rastliny vysychajú zbytočne rýchlo a je im lepšie v plastu.
Klasické, na stenu, alebo na zavesenie?
Pri klasických kvetináčov nie je čo riešiť. Hodia sa k zasadeniu všetkých rastlín a umiestniť ich môžete na akúkoľvek rovnú plochu. Stabilné veľké kvetináče s urastenými rastlinami urobia parádu aj na podlahe.
Popínavé rastliny potom vyzerajú výborne v závesných kvetináčoch, ktoré im dovolia sa voľne popínať.
A potom tu sú ešte nástenné a vertikálne kvetináče, z ktorých si doma pokojne vytvoríte živú kvetinovú stenu. V exteriéri potom slúžia najčastejšie na pestovanie byliniek alebo jahôd – aj na malej ploche vytvoríte pomerne veľkú záhradku.
Samozavlažovacie kvetináče nielen pre zábudlivcov
Pestujete rastliny náročné na závlahu? Siahnite po samozavlažovacom kvetináči, z ktorého si rastlina vezme len toľko vody, koľko potrebuje. Tento druh oceníte tiež pokiaľ bývate často mimo domova alebo ste trošku zábudliví. Podľa zabudovanej kontrolky vody vždy uvidíte, kedy je potrebné doplniť zásoby.
Aký veľký kvetináč zvoliť?
Čím menšia rastlinka, tým menší kvetináč. Ak zvolíte príliš veľký, bude musieť rastlina najskôr vynaložiť silu na tvorenie koreňov a bude trvať dlho, než uvidíte rast aj nad zemou.
Pri veľkom kvetináči tiež hrozí hniloba, pretože mnohokrát pôda nestačia medzi zálievkami dostatočne preschnúť. Radšej si vždy zistite, aké nároky má rastlina, ktorú chcete sádiť, napríklad obľúbený zamiokulkas má rád málo miesta a presádza sa, až keď kvetináč začne praskať.
TIP: Pri presádzaní voľte približne o 1 až 2 cm väčší priemer kvetináča.
Aké materiály sa hoda von?
Zatiaľ čo pri výbere črepníku a obalu do interiéru môžete siahnuť po akomkoľvek materiáli a jediné rozhodujúce kritérium je váš vkus, s vonkajšími je to trochu zložitejšie. Materiál musí odolať poveternostným podmienkam počas celého roka. Je potrebné, aby bol stabilný a neprepadol vo vetre a tiež musí odolať UV žiareniu. Ideálne sú kvetináče a obaly zo sklolaminátu, kameňa, umelého ratanu aj napríklad betónu.
Teraz už zostáva len pravidelne zalievať a prihnojovať, aby ste sa mohli z rastliniek tešiť čo najdlhšie.