Prirodzená súčasť života každej zdravej ženy. A práve tak možno nazvať menštruačný cyklus. Ako sa počíta, čím začína a v akom bode končí? Čo sa deje v ženskom tele počas menštruačného cyklu, ako sa môžu telesné zmeny prejaviť na povrchu a ako sa podľa toho v menštruačnom cykle orientovať? Menštruačný cyklus súvisí s možnosťou narodenia nového života. Je preto dôležitou súčasťou života nielen ženy, ale aj jej partnera.
Menštruácia v živote ženy
Prvá menštruácia sa objavuje medzi 10. a 15. rokom. Keďže v súčasnosti máme prístup k dostatku potravín, nie je nezvyčajné, že dievčatá začnú menštruovať okolo 9. roku života. Na druhej strane, menopauza alebo ukončenie menštruácie má oveľa väčší časový rozptyl. U niektorých žien nastáva tesne po štyridsiatke, zatiaľ čo iné menštruujú ešte aj po šesťdesiatke.
Ako dlho trvá menštruačný cyklus
Samotný menštruačný cyklus trvá v priemere 28 dní. Normálna dĺžka menštruačného cyklu? Lekári uvádzajú rozptyl 21 až 35 dní. Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že každá žena je iná, preto sa dĺžka jej cyklu môže líšiť. A okrem toho sa počas života mení.
K zmenám dĺžky menštruačného cyklu dochádza v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom a dojčením, ako aj v závislosti od veku. Najdramatickejšie zmeny sú v období puberty a potom v tzv. klimaktériu, teda v období života, ktoré predchádza menopauze. Väčšina žien zažíva akútnu klimaktérium počas klimaktéria.
Čím začína menštruačný cyklus
Lekári sa dohodli, že posledný deň pred začiatkom krvácania označia ako prvý deň cyklu. Tento deň nazývajú nulovou fázou s názvom “ischemická”. Trvá maximálne jeden deň a pripravuje výstelku maternice, v ktorej chýba oplodnené vajíčko, na oddelenie a následné vypudenie z tela. Tým sa vytvorí priestor pre novú výstelku maternice a prípadné uhniezdenie nového vajíčka.
V každodennom živote je to zvyčajne inak: menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa krvácania.
Čo končí menštruačný cyklus
Cyklus končí zánikom žltého telieska a výrazným poklesom hladiny estrogénu a progesterónu. To vytvára predpoklady pre začiatok nového cyklu a novú šancu na oplodnenie. Pokles hormónov vedie k skorému začiatku menštruačného krvácania.
Menštruačný cyklus sa delí na 4 fázy
Celá menštruácia má 4 fáze, ktoré prebiehajú počas cyklu. Každá z nich je inak dlhá a má v cykle úplne inú úlohu. Ak je žena zdravá, všetky fázy na seba plynule nadväzujú a umožňujú nasledujúcim fázam “odohrať sa”.
V nasledujúcich kapitolách popíšeme jednotlivé fázy a ich spoločný vplyv na telo a psychiku zdravej ženy. Samotný cyklus sa prejavuje v rôznych fázach na vaječníkoch, krčku maternice, maternicovej sliznici, vaginálnej sliznici, mliečnych žľazách. Striedanie hladín hormónov sa následne prejavuje v nervovom systéme, v centrách bolesti a v centrách riadiacich “náladu” ženy.
Fáza 1: menštruácia (pravidelné krvácanie)
Samotná menštruácia trvá 3 až 7 dní. Ak je kratšia alebo dlhšia (v dospelosti), žena by mala situáciu konzultovať so svojím lekárom. V prípade prvej menštruácie v živote dievčaťa platí, že ich dĺžka sa môže líšiť. Dĺžka samotného cyklu, kým sa ” ustáli” do reprodukčnej podoby, je tiež rôzna.
Okrem samotného krvácania je menštruácia spojená s únavou, bolesťou, s poklesom energie a so všeobecným spomalením tempa. Počas menštruácie žena krvou vypudzuje neoplodnené vajíčko aj výstelku maternice, ktorá bola pôvodne určená na uhniezdenie plodu.
Len na okraj, každý mesiac takto žena stratí desiatky mililitrov krvi (50-100 ml), čo je jeden z dôvodov, prečo by ženy mali venovať väčšiu pozornosť príjmu železa.
Fáza 2: regenerácia (príprava nového vajíčka)
Druhá fáza sa nazýva aj dynamická alebo folikulárna fáza. Trvá približne 14 dní, ale začína sa v prvý deň menštruácie. Fáza je riadená folikuly stimulujúcim hormónom. Ten slúži v tele na stimuláciu rastu vajíčok resp. vaječných buniek. Umožňuje bunkám vyvinúť kvalitné a plodné vajíčko. Len zriedkavo dozrie v jednom cykle viac ako jedno.
Po skončení krvácania preberá úlohu folikuly stimulujúci hormón (preto názov folikulárna fáza), takže žena má viac energie, lepšie sa sústredí a cíti sa sebavedomejšie. Tiež sa lepšie zotavuje, lepšie komunikuje, má väčšiu chuť na sex. Celkovo je oveľa produktívnejšia.
Poznámka na okraj: v tomto štádiu je pre ženu výhodné venovať sa náročnejším činnostiam, fyzickým aj psychickým. V týchto dňoch bude najľahšie dosiahnuť očakávané výsledky vrátane vyjednávania.
Fáza 3: Ovulácia
Vrcholom účinku folikuly stimulujúceho hormónu je dozrievanie vajíčka a oslabenie steny folikulu vo vaječníku. Ovulačná fáza začína v priemere na 12. deň cyklu, počítané od prvého dňa menštruácie. Trvá 1 – 2 dni. Zvyčajne sa prejavuje zmenou zloženia hlienu (výtoku), telesnou teplotou a niekedy bolesťou v oblasti vaječníkov. Cervikálny hlien sa stáva dôležitým sprievodcom spermií na ich ceste k oplodneniu vajíčka. Ak vajíčko nebolo oplodnené, rozpadne sa.
Ovulačná fáza je jedným z plodných dní. V tomto období je žena citlivejšia, empatickejšia, viac sa v nej prebúdzajú samaritánske a starostlivé sklony. Je to obdobie tvorivé, šťastné a zvyčajne s pocitom naplnenia. Chuť na sex zostáva zvýšená.
Na okraj: fáza ovulácie nie je vhodným obdobím na vyjednávanie v situáciách, keď žena potrebuje získať “protivníka” na svoju stranu. Práve v týchto dňoch je najviac vnímavá k postojom a potrebám iných, a preto je najviac ochotná vyhovieť iným.
Fáza 4: Predmenštruačná fáza (PMS)
Posledná fáza, odborne nazývaná luteálna fáza, je fáza, ktorá bezprostredne predchádza menštruácii. Je to obdobie, v ktorom sa stretáva koniec a začiatok menštruačného cyklu. V dôsledku výrazných hormonálnych zmien má posledná fáza nepriaznivý vplyv na fyzický stav a “nálady” ženy. Pre tieto prejavy sa v spoločnosti a medzi odborníkmi ujal pojem “predmenštruačný syndróm” alebo PMS.
Predmenštruačné obdobie trvá približne 14 dní. Vyznačuje sa stúpajúcou hladinou estrogénu a progesterónu, ktoré produkuje žlté teliesko. Progesterón zvyšuje telesnú teplotu ženy a zabezpečuje hladký priebeh uhniezdenia vajíčka – prvé fázy možného tehotenstva.
Keď dôjde k oplodneniu vajíčka a jeho usadeniu v maternici, začne produkovať ľudský choriový gonadotropín (hCG), ktorý sa následne zisťuje pomocou tehotenských testov. Ak nedošlo k oplodneniu, vajíčko sa rozpadne, žlté teliesko zanikne, hladina progesterónu a estrogénu klesne a začne sa mesačné krvácanie.
Poznámka na okraj: ak ste dočítali až sem, možno ste z opisov jednotlivých fáz nadobudli dojem, že žena má približne týždeň v mesiaci, keď je sama sebou, keď sa cíti dobre, sebavedomo a plná energie. Z fyziologického hľadiska je to nesporný fakt. Psychický tréning môže minimalizovať vplyv jednotlivých fáz. Aj napriek tomu je predmenštruačné obdobie najmenej vhodné na nové začiatky, a to tak pracovné, ako aj osobné.
Ako vypočítať plodné dni
Plodné dni sú približne šesťdňovým obdobím v mesiaci. Začínajú približne 5 dní pred ovuláciou a trvajú 1 až 2 dni po ovulácii. V menštruačnom cykle sa plodné dni nachádzajú v druhom a na začiatku tretieho týždňa cyklu. Konkrétne ide o 8. – 14. deň cyklu, ktorý zvyčajne trvá 28 dní. Ako sa mení dĺžka cyklu, mení sa aj pozícia plodných dní v rámci neho.
Životnosť spermií v tele ženy je 3 – 5 dní.
Na určenie plodných dní sa odporúča kombinovať niekoľko metód. A tých je viacero:
- počítanie dní menštruačného cyklu
- meranie bazálnej teploty
- sledovanie kvality cervikálneho hlienu
- zmena polohy a konzistencie krčka maternice
- ovulačné testy, ktoré ukazujú prítomnosť luteinizačného hormónu (LH) v moči. Ak je prítomný, pravdepodobnosť otehotnenia je vyššia.
Čo znamená anovulačný menštruačný cyklus
Nie každý menštruačný cyklus je spojený s uvoľnením vajíčka. Preto nie počas každého cyklu je možné otehotnieť. V niektorých mesiacoch sa vývoj vajíčka môže začať, ale nie dokončiť. Ale aj tak estrogény spúšťajú menštruáciu. Anovulačné menštruačné cykly sú pravdepodobnejšie v puberte, pred menopauzou alebo u žien s polycystickými vaječníkmi.
Ako funguje hormonálna antikoncepcia
Antikoncepcia vo forme tabletiek alebo iných spôsobov zavádzania hormónov do tela ženy prináša stabilnú hladinu hormónov. Ako vidíte vyššie, množstvo hormónov v tele ženy sa počas menštruačného cyklu prirodzene mení. A práve zmeny hormónov určujú rytmus celého cyklu. Aplikovaná hormonálna antikoncepcia v skutočnosti neumožňuje uskutočniť všetky 4 fázy cyklu.
Vďaka pôsobeniu antikoncepcie vajíčko nedozrieva a neuvoľňuje sa, preto nie je čo oplodniť. Telo si pod vplyvom hormonálnej antikoncepcie v podstate “myslí”, že je tehotné. Okrem toho sa zahusťuje hlien krčka maternice, a to sťažuje spermiám cestu k oplodneniu.
Spoľahlivosť antikoncepčných tabliet, ak sa užívajú správne a pravidelne, je 99 %.
Výhodou je pravidelná menštruácia, ktorá je zvyčajne bezbolestná. Okrem toho je možné menštruáciu vynechať. Antikoncepcia znižuje riziko zápalových ochorení maternice a vajíčkovodov, ako aj endometriózy. Prináša komfort “nemenných” nálad a životnej energie, pretože nedovoľuje hormonálne výkyvy v tele.
Medzi nevýhody patrí zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín, citlivejšie reakcie na antikoncepčné hormóny, celkový diskomfort zo zvýšenej hladiny hormónov, nevoľnosť, priberanie na váhe, zavodnenie tela alebo následné problémy s počatím (po vysadení).
V súčasnosti je k dispozícii niekoľko typov hormonálnej antikoncepcie. A lekár je ten, kto môže dievčaťu, žene pomôcť nájsť správnu kombináciu hormónov. Samozrejme, za predpokladu, že si žena želá ísť cestou hormonálnej antikoncepcie. Pretože okrem hormónov možno siahnuť aj po iných a často prirodzenejších zábranách otehotnenia.
Pozor na endometriózu!
Ak žena trpí endometriózou (rozšírenie buniek sliznice dutiny maternice aj mimo maternice – kdekoľvek v brušnej dutine, dokonca aj do pľúc alebo mozgu), zmeny spôsobené menštruačným cyklom sa prejavia aj mimo maternice. To so sebou prináša závažné komplikácie prejavujúce sa nielen bolesťou, ale aj skrytým krvácaním na miestach, kde sa bunky sliznice maternice rozrástli, hoci by sa rozrásť nemali. Endometrióza je najčastejšie gynekologické ochorenie žien v reprodukčnom veku.