Akné je rozšíreným problémom, ktorý môže postihnúť každého v akomkoľvek veku. Acne vulgaris vzniká, keď koža produkuje a vylučuje príliš veľa prirodzeného kožného mazu. Maz spolu s odumretými kožnými bunkami upcháva póry, čím vznikajú pupienky. Ak vyrážkami a ďalšími s nimi súvisiami problémami trpíte aj vy, poradíme vám ako sa zbaviť akné.
Čo je to akné
Akné je kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď sa vlasové folikuly upchajú mastnotou a odumretými kožnými bunkami. Na pleti tak vznikajú biele alebo čierne bodky, či pupienky. Akné je najčastejšie medzi tínedžermi, hoci postihuje ľudí všetkých vekových skupín. Niekedy môže mať aj bakteriálny pôvod – spôsobený baktériou Cutibacterium acnes (C. acnes), ktorá sa dostáva do pórov a spôsobujú zapálené akné.
Ďalším možným pôvodcom akné je aj psychiky emociálny stres.
Začneme úprimne, pre niekoho možno zhurta, ale predídeme tým akémukoľvek závádzaniu.
Zapamätajte si: Pri akné nie je nič dôležitejšie ako trpezlivosť, konzistenia a integrita. Vyrážok sa nezbavíte za deň, dokonca možno ani za rok. Ide o beh na dlhú trať, počas ktorej stratíte nielen motiváciu, ale aj vieru. Pupienky a hrbolčeky sa pomaly hoja, nehovoriac o prípadných jazvách, keď jeden začne miznúť, hneď sa objavia ďalšie. Nevzdávajte sa, naozaj to zvládnete, ako sa zbavili už mnohí pred vami. Vytvorte si rutinu a držte sa jej.
Typy akné
The National Institutes of Health and New York University Langone Health uvádzajú, že existuje 6 druhov akné:
- Uzavreté komedóny alebo biele bodky, ktoré vznikajú v dôsleduku uzavretých upchatých pórov hnisom, väčšinou ide o malé pupienky, z ktorých pri čistení pleti vychádza “biela žížalka”. Nebývyajú zapálené.
- Otvorené komedóny alebo čierne bodky sú vlastne otvorené upchaté póry mazom, ktorý na vzduchu oxiduje, a preto je otvor komedónu čierny. Nejde o zápalové ochorenie.
- Papuly sú malé červené, jemné hrbolčeky, spôsobuje ich baktéria v póroch a jedná sa o zápal, ktorý však hneď neznamená ťažkú formu akné.
- Pustuly či pupienky sú papuly s hnisom na koncoch, ktoré radíme k zápalovému ochoreniu.
- Uzlíky alebo veľké, pevné, bolestivé hrčky pod kožou, možno poznáte pod názvom lézie.
- Cysty či bolestivé, hnisom vyplnené hrčky pod kožou sú ťažkou formou akné, ktoré sa lieči ťažko a vyžaduje si návštevu dermatológa. Cystické akné často spôsobuje jazvy po akné.
Prejavy akné
Určité oblasti pokožky majú viac mazových žliaz a vlasových folikul, ktoré sú spojené s mazovými a akné sa v týchto oblastiach prejavuje častejšie:
- akné na tvári a čele
- akné na krku
- akné na hrudníku
- akné na chrbte, najmä v hornej časti
- akné na ramenách
Mierne akné sa väčšinou prejavuje bielymi a čiernymi bodkami a pár papulami alebo postulami. Väčšinou ich nebýva viac než 10.
Biele bodky a čierne bodky, hoci ide o menej závažné typy, sa stále môžu stať miernym problémom. “Ľudia so stredne ťažkým akné majú veľa čiernych bodiek a bielych bodiek plus viac než 10 zapálených pupinenkov po akné. Nezvykne ich však byť viac než 30.
Ťažké akné sa prejavuje prítomnosťou uzlín a cýst alebo sieti vyrážok na rôznych častiach tela ako akné tvári, chrbte, krku a hrudníku. Väčšinou ide o viac ako 30 červených, zapálených pupienkov kedykoľvek v čase. Liečba je náročná a často po nej ostávajú jazvy.
Ľuďom s ťažšími formami akné, určite odporúčame navštíviť lekára. Niektoré zápalové formy akné je nutné liečiť antibiotika alebo inými silnejšími liekmi. Vyhľadajte lekársku pomoc dermatológa, ktorý sa špecializuje na kožu.
U dospelých môže vznik akné a náhly nástup ťažkého akné signalizovať zápalové ochorenie vyžadujúce lekársku pomoc. Takisto si vždy dávajte pozor aj na rôzne pleťové vody na akné, čistiace prostriedky a iné produkty na pleť, ktoré môžu spôsobiť vážnu reakciu. Pohotovostnú lekársku pomoc vyhľadajte, ak po použití kožného produktu pocítite:
- Slabosť
- Ťažké dýchanie
- Opuch očí, tváre, pier alebo jazyka
- Tesnosť hrdla
Čo spôsobuje akné?
Veľmi často akné spôsobuje rastúca hladiny hormónov počas puberty, no často je tento problém dedičný. Príčiny vzniku akné môžete rozdeliť na primárne a sekundárne (tie ktoré spôsobujú primárne):
- Nadmerná produkcia kožného mazu = mastná pleť
- Upchaté póry
- Baktéria a zápal
Sekundárne príčiny akné, alebo faktory, ktoré akné zhoršujú sú:
- Hormálne zmeny: Androgény sú hormóny, ktoré sa zvyšujú u chlapcov a dievčat počas puberty a spôsobujú zväčšenie mazových žliaz a tvorbu väčšieho množstva mazu. Ďalej sú typické aj zmeny hladiny hormónov a hormonálne výkyvy u žien počas menštruačného cyklu alebo v období menopauzy a počas tehotenstva a menštruačného cyklu. Na hormóny má vplyv užívanie antikoncepčných piluliek
- Rodinná história. Pri akné hrá rolu genetika. Ak mali akné obaja vaši rodičia, pravdepodobne sa rozvinie aj u vás.
- Stres zvyšuje hladinu kortizolu v krvi, hormónu ktorý ma okrem iného vplyv aj na produkciu mazu. Stres nemá vplyv na vznik akné, ale ak už akné máte, môže zhoršiť.
- Strava a alergie: všeobecne nezdravá strava a životný štýl, prípadne rôzne špecifické alergue na lepok, laktózy, histamín a podobne, môžu vyvolať alebo minimálne ovplyvniť stav akné.
- Niektoré lieky (ako sú kortikosteroidy, lítium, testosterón a barbituráty)
- Nečistá pleť a nesprávna starostlivosti o pleť a používanie kozmetických prípravkov, ktoré pleť zmastňujú a upchávajú póry.
- Mechanické zhoršovanie akné, ktoré spôsobuje trenie pokožky, napríklad nosenie rúška, čiapky, prilby, telefón, ruksak, golier.
Liečba akné: Ako sa zbaviť akné
Trvanie akné je veľmi individuálne a líši a od človeka k človeku. Keď sa akné vyvinie v tínedžerskom veku, môže pretrvať do skorých rokov po dvadsiatke. Žiaľ, niekto bojuje s akné aj po 25tke, alebo aj neskôr.
Akné je možné liečiť viacerými spôsobmi, no pri každej liečbe a riešení otázky ako sa zbaviť akné, platí jedno rovnaké pravidlo, ktoré sme už spomenuli. TRPEZLIVOSŤ A KONZISTENCIA.
Liečba akné závisí od závažnosti vášho akné, pričom na svete neexistuje žiadny univerzálny liek, nakoľko stav akné ovplyvňuje príliš veľa faktorov. Liečba vám pomôže brániť novým výskytom.
Lieky a produkty na predpis
Liekov na akné a možnosti liečby je niekoľko.
Liečivá sa môžu aplikovať lokálne vo forme gélov s obsahom účinných zložiek alebo antibiotík. Lieky predpisuje lekár a medzi najznámejšie lokálnych látok patrí: tretinoín, adapalén, benzoylperoxid.
Druhou možnosťou je perorálne podávanie antibiotík. Medzi najčastejšie zložky patrí doxycyklín a minocyklín, alebo lokálne antibiotika: erytromycín a klindamycín).
Ďalšou možnosťouliečby najmä ťažkej formy akné je vnútorné podávanie izotretinoínu. Liek sa podáva pod prísnym dohľadom lekára, je účinný, pretože znižuje percentov vzniku jaziev a poskytuje psychickú úľavu.
Hormálna liečba akné je ďalšou z možností ako sa zbaviť akné. Používa sa najmä pri dospeláckom akné, ide o klasickú hormonálnu antikoncepciu, ktorá znižuje hladinu androgénov a aj tvorbu mazu.
Dermatologické postupy
Akné na tvári je možné liečiť aj dermatologickými postupmi.
Chemický peeling na aknóznu pleť
Chemický peeling je v posledných rokoch pri liečbe akné veľmi obľúbený. Do povrchu pokožky nezasahuje mechanicky – trením zrniečok, ale využíva silu hydrokyselín, ktoré prenikajú hlbšie do pokožky. Chemický peeling pozitívne pôsobí na:
- liečbu hyperpigmentácie a iných sfarbení kože
- omladenie tváre
- čistenie pleti s upchatými pórmi
- liečbu a pomoc ako zbaviť akné
- zníženie hĺbky vrások alebo jaziev po akné
- rozjasnenie tónu pleti
- zvýšenie absorpcie iných produktov starostlivosti o pleť
Aký chemický peeling si vybrať? Pokiaľ ide o silu, na trhu existujú tri skupiny:
1. Povrchové peelingy
Tieto peelingy prenikajúdo kože minimálne, jemne odlupujú iba vrchnú vrstvu, sú ideálne na mierne kožné problémy, ako je malá hyperpigmentácia. Ide o peeling s nízkou koncentráciou kyseliny mandľovej, mliečnej (AHA Alfa-hydroxykyseliny – vhodná pre suchú pleť, vstrebáva a udržiava vodu v pokožke) a kyseliny salicylovej (BHA betahydroxykyselina preniká dovnútra pórov, otvára uzavreté komedóny).
2. Stredné silné peelingy
Dokáže preniknúť hlbšie a zameriavajú sa na poškodené kožné bunky a sú vhodné pri stredne závažných kožných problémoch, ako sú povrchové jazvy, jemné vrásky a hyperpigmentácia a starecké škvrny. Patria sem peelingy s vysokým percentom kyseliny glykolovej (AHA Alfa-hydroxykyseliny – vhodná pre suchú pleť, vstrebáva a udržiava vodu v pokožke) a kyselina trichlóroctová.
3. Hlbkový peeling
Ako už názov napovedá, táto skupina peelingov preniká hlboko do strednej vrstvy kože veľmi hlboko. Zameriavajú sa na poškodené kožné bunky, stredné až ťažké jazvy, hlboké vrásky a zmenu farby pokožky. Patrí sem vysokopercentné kyselina trichlóroctová a fenolové chemické peelingy. Hĺbkový peeling by ste si však nikdy nemali robiť doma.
Väčšina chemických peelingov na doma bude spadá do kategórie povrchových. Pri stredne silných peelingoch treba postupovať mimoriadne opatrne.
Fototerapia po akné
Fototerapia alebo liečba svetlom niči Propionibacterium acnes a je vhodná skôr pri miernej forme akné, používa sa pri nej viditeľné svetlo so spektrom vlnovej dĺžky 400 (modré svetlo) až 750 nm (červené svetlo). Viditeľné svetlo ničí Propionibacterium acnes. Účinné sú ale aj modré svetlo (420 – 490 nm) a červené svetlo (650 – 750 nm).
Laserová liečba na akné
Laserové svetlo dokáže obmedziť funkciu mazových žliazok. Táto liečbu akné je ideálne vykonávať počas jesene. Pokožku je po ošetrení nutné chráni krémom s vysokým UV faktorom. Ošetrenie akné trvá asi 30 minút. Výsledky sú vidieť už po treťom opakovaní liečby. Laser je vhodné kombinovať s liekmi na akné, správnou starostlivosťou o problematickú pleť, zdravým životným štýlom.
Laser je účinný, aj keď máte jazvy po akné.
Laserová resurfacingová terapia na akné aj na jazvy po akné
Ďalšou metódou liečby pleti po akné je frakčný resurfacing alebo inak moderná laserová dermabrázia. Ide o brúsenie kožného povrchu, po ktorom je pokožka omladená, pevnejšia, zdravšia, má zjednotený farebný tón a textúru. Okrem toho slúži ošetrenie na odstránenie jaziev po akné, hyperpigmentácie, pórovitej pokožky, kruhov pod očami a jemných povrchových vrások.
Liečba akné prírodnou cestou: bylinky, vitamíny homeopatiká
Hoci sa tradičné terapie akné ukázali ako účinné, možno budete chcieť experimentovať s domácimi prostriedkami, ktoré doplnia váš plán, alebo jednoducho preferujete alternatívnu liečbu. Medzi potraviny, ktoré môžu pomôcť v boji proti akné, patria:
- uhorky
- med
- jogurt
- ovsené vločky
- kurkuma
Bylinky proti akné
Aj sila prírody dokáže pomôcť s bojom proti akné. Bylinky využite ako podpornú liečbu v podobe tonika alebo zmesi do kúpeľa.
Hojenie a regenerácia zapálenej pokožky:
- nechtík lekársky
- harmanček lekársky
Hojenie hlbokých rán:
- ľubovník bodkovaný
Dezinfekcia a čistenie:
- materina dúška
- šalvia lekárska
Upokojenie pokožky:
- aloe vera
- listy zeleného čaju
Prírodné antibiotikum:
- cesnak proti akné
Tea tree oil alebo čajovníkový olej je tiež účinný, buď ako súčasť čistiacich gélov a pleťových vôd, alebo vo forme esenciálneho kvalitného olejíčka, ktorý si budete aplikovať priamo na postihnuté miesta vyrážkami. Pri tea tree si dajte pozor na vysušovanie.
Náš tip: Kurkumová maska! Kúpte si BIO korenie kurkumy vo vysokej kvalite a zmiešajte ju s medom. Konzistencia masky by mala byť “termixová”, nie príliš hustá, aby ste ju pohodlne rozotreli a rovnako ani nie riedka, aby vám z tváre nekvapkala. Pripravte sa na to, že žlté budete mať naozaj všetko, preto buďte extra opatrný/á.
Na domácu masku na akné budete potrebovať:
– med (2 lyžice)
– kurkumy (1 lyžička)
– olej podľa potrieb pleti (hroznový olej je vhodný aj na mastnú a problematickú pleť, šípkový olej je zasa skvelý na jazvy, argánový olej je zázrakom medzi olejmi, tea tree pôsobí protizápalovo)
– pár kvapiek gélu Aloe vera alebo prírodnej vody (levanduľová na upokojenie, harmančeková protizápalová)
Zmes nanášajte na čistú pleť každý druhý deň na 30 minúť a opláchnite vlažnou vodou.
Vitamíny proti akné
Vitamíny by ste mali telu dodávať v rámci jedla a výživových doplnkov:
- zinok
- selén
- vitamín B6
- vitamín C
- vitamín E
- chróm
Homeopatiká proti akné
Čo pomáha proti akné z homeopatickej liečby? Homeopatické preparáty sú určite podpornou liečbou akné a môžu uľahčiť zhojenie rán.
Aké homeopatiká proti akné a vyrážkam?
- Antimonium crudum 9CH – je liek na akné na tvári
- Calcarea sulfurica 15CH – zaberá na hnisajúce akné a mierni bolesť
- Hepar sulfur 15CH – pomáha pri zapálených vyrážkach, pre ktoré je typická bolesť
- Kálium bromatum 15CH – pomáha na akné na tvári, na ramenách a hrudníku, najmä v podobe veľkých, tvrdých, červených pupienkov, ktoré môžu svrbieť a často zanechávajú jazvy
- Natrum muriaticum 15CH – prípravok vhodný pre dievčatá s akné na tvári alebo pri vlasoch, pre ktoré je typicky mastná a lesklá pokožka
- Sulfur 30CH – preparát pre zápalovú akné, ktoré svrbí a zhoršuje sa teplom
- Silicea 30CH – hodí sa na vyrážky na čele s tendenciou k hnisaniu
- Nux vomica 15CH – prípravok na akné, ktoré je spojená s poruchami spojenými so stravou a zápchou
- Pulsatilla 15CH – ideálne pre akné vyvolané nepravidelnou menštruáciou u žien, ktoré zhoršuje nezdravé jedlo
- Thuya occidentalis 15CH – pomáha pri akné, ktorá sa objavuje na mastnej a lesklej koži s veľkou tendenciou k poteniu
Jazvy po akné
Ak ste už s akné dobojovali a ostali vám jazvy po akné, nezúfajte. Väčšinou na koži ostávajú jemné jazvičky a fliačky, ktoré časom zmiznú. Hlbších jaziev – koleidov sa budete zbavovať očosi dlhšie. Niekedy môže po vymiznutí akné ostať časť pleti tmavšia – hyperpigmentovaná alebo naopak svetlejšia – hypopigmentovaná. U ľudí s tmavším typom pleti je väčšia pravdepodobnosť týchto komplikácii.
- laser
- niacimide
- alpha arbutin
- šípkový olej
- kyselina mandľová
Starostlivosť o pleť: Ako na problematickú pleť
Čistá pleť je veľmi dôležitým krokom pre zdravé telo bez ohľadu na to, či akné máte alebo nie. Je dôležité, aby ste čistenie nepreháňali a pokožku nedrhli. Jemnosť je základ, inak môžete stav svojej pleti uškodiť. Vyhnite sa akýmkoľvek prípravkom s obsahom alkoholu, alebo iných látok, ktoré pleť vysušujú.
Vhodné zložky kozmetiky na akné
Pleťové produkty obsahujú zložky, ktoré bojujú proti akné a zabraňujú upchávaniu vlasových folikulov, chránia pleť pred baktériámi, znižujú produkciu mazu alebo odlupujú vrchnú vrstvu pokožky. Medzi najčastejšie patria:
- benzoylperoxid
- kyselina glykolová
- kyselina salicylová
- kyselina azelaová
- niacínamid
- lokálne retinoidy
Náš tip: Na vyliečenie akné na chrbte – je zvyčajne potrebné silnejšia zložka, ako je benzoylperoxid, ktorý je najúčinnejší na akné.
Čistenie pleti ráno a večer: Správna skincare routine pre aknóznu pleť
Dobrý režim starostlivosti o pleť je často prvou obrannou reakciou pre mierne akné alebo pri občasných pupienkov. Niekedy je však potrebná liečba, aby pokožka sa preliečila a ostala zdravá.
Starostlivosť o problematickú pleť by mala obsahovať produkty na dôkladné vyčistenie, hydratáciu, vyživenie a liečenie akné. Každému vyhovuje niečo iné, svoju rutinu si teda vyskladáte podľa seba časom, ale základ vyzerá nasledovne:
- čistite 2x denne – ráno a aj večer – nezabudnite si pred svojou rutinou poriadne umyť ruky
- pleť najprv navlhčite a vyčistite nedráždivým čisticim gélom, ktorý môžete používať na akné na tvári aj akné na chrbte
- na dočistenie je ideálna tonizačná pleťová voda – tonikum
- ako pleťové produkty vrstvite vždy začínajte sérami na vodnej báze a pokračujte až k tým olejovým (oleje na mastnú pleť používajte veľmi opatrne, nie všetky sú totiž vhodné)
- na séra aplikujte nemastný pleťový krém, ktorý pleť dostatočne hydratuje a ochráni
- SPF – faktor používajte vždy ráno
Doplnkovými prvkami vašej rutiny môžu byť očné krémy/séra. Pri ľahších formách akné aj pleťové masky.
Účinné krémy na akné
Do kozmetiky pre problematickú a aknóznu pleť budete musieť trocha investovať. A ani kvalitný krém nebýva vždy zárukou. Dajte mu čas, pretože liečba určite zaberie týždne. Medzi overené značky krémov na tvár s akné patria:
- La Roche-Posay
- Bioderma
- Eucerin
- Avéne
- Clinique
Ako regulovať tvorbu kožného mazu
Nadprodukcia mazových žliaz sa prejavuje mastnou pleťou. Maz je pre udržanie zdravej pokožky potrebný a veľmi dôležitý. Príliš veľa mazu vedia často k problematickej pleti, upchatým pórom a akné. Poradíme vám ako zvládnuť mastnú a problematickú pleť.
1. Pravidelné čistenie a umývanie
Postačí vám teplá voda a šetrný gél, ktorý reguluje množstvo mazu na pokožke. Vyhýbajte sa:
- produktom, ktoré pleť vysušia, napríklad mydlá
- produktom s výraznou vôňou a zbytočnými chemikáliami
- lufám, žinkám, textilným tampónom a treniu pokožky
2. Do svojej rutiny pridajte aj toner
Adstringentné tonery, ktoré obsahujú alkohol, majú tendenciu vysušovať pokožku. Avšak prírodné adstringenty môžu mať upokojujúce vlastnosti, dokážu minimalizovať rozšírené póry a pomáhajú zbaviť sa prebytočného mazu, navodzujú mladý a zdravší vzhľad kože, odstraňujú baktérie z kože, sťahujú kožu.
Prípadne vyberte klasický jemný toner. Dajte si však pozor na to a predom ho otestujte na malom kúsku pokožky.
Tonerom môžete pleť buď dočisťovať, alebo prípadne používať ho aj tak, že ho necháte do pokožky vsiaknuť.
3. Sušenie tváre
Pri osušení tváre po umytí a použití tonera si pokožku jemne osušiť mäkkým uterákom. Ak používate uterák, majte sadu špeciálnu na tvár a po 2-3 dňoch používania uterák určite vymeňte. Tvár si utierajte do jednorázovych utierok.
4. Používajte pleťovú masku
Pri liečbe mastnej pleti pravidelne používajte pleťové masky z :
- kurkumy a medu,
- ovsených vločiek,
- bentonitového ílu zelenavo – šedej farby má skvelé absorpčné vlastnosti a čistí pleť do hĺbky, ide o zázračnú aztécku hlinu, ktorá reguluje tvorbu kožného mazu a nastavuje rovnováhu pleti, má antiseptické účinky a pomáha eliminovať akné a prejavy kožných ochorení,
- kaolínu alebo bieleho ílu obsahuje ílový minerál kaolinit a má skvelé čistiace, upokojujúce a zmatňujúce účinky, absorbuje z pokožky nadbytočný maz, odstraňuje odumreté kožné bunky, vie pomôcť s akné, ekzémami či lupienkou,
- modrého ílu je jeden z najvzácnejších kozmetických ílov, pôsobí ako tonikum nadupané živinami a má omladzujúce účinky,
- aloe vera,
- bahna z mŕtveho mora,
- tea tree,
- kvasníc,
- čierneho uhlia,
- zinku,
- damašskej ruže.
5. Hydratujte
Zvlhčovače môžu byť prospešné pre pokožku, ak sa používajú správne. Krém na mastnú pleť je základom a nedajte sa zmýliť tým, že krém na mastnú pleť nepatrí. Používajte bezolejový krém na hydratáciu mastnej pleti, ktorý ju bude chrániť.
Najlepšou prevenciou pre mastnú pleť je, keď si nájdete konzistentnú rutinu starostlivosti o pleť, ktorá funguje a budete sa jej držať.
Akné na suchej pleti: Čím je spôsobené?
Akné je niekedy na príťaž aj pre ľudí so suchou pleťou. Tu môže byť jeho liečba ešte náročnejšia. Kľúčové je používanie jemnej a účinnej kozmetiky, ktoré rieši príčiny akné, hydratuje a zároveň obnovuje kožu.
Postup je podobn´ý ako pri mastnej pleti. Dôkladne čistite dvakrát do dňa: ráno aj večer, alebo napríklad aj po cvičení. Vyhnite sa nadmernému čisteniu a drsným adstringentom alebo tonerom. Naozaj a dôsledne sa vyhýbajte produktom, ktoré vysušujú. Po očistení použite hydratačný krém alebo olej, ktorý nebude upchávať póry.
Príčiny akné na suchej pleti
Suchosť podnecuje pokožku produkovať viac mazu, čo môže viesť k upchatiu pórov a akné. To, prečo je pleť suchá je spôsobené: genetikou, vekom alebo nevhodnou kozmetikou. Akné na suchej pleti môže zhoršovať teplotné výkyvy – chladný vzduch a suché teplo. Tiež možno používate príliš drsné pleťové produkty, ktoré narúšajú funkciu vašej pokožky ako je udržiavanie vlhkosti a ochrana pred baktériami. Dajte si pozor aj na hydratačný krém, ktorý môže upchávať póry. V zime môže byť krém na pleť intezívnejší a výživnejší.
Mnohé prípravky na liečbu akné môžu mať prvky, ktoré pleť mierne vysušia, alebo skôr zregulujú tvorbu mazu. Pri suchej pleti by ste mali používať čo najjemnejšie produkty, možno prírodné, ktoré pleť nepodráždia. Skvelou hydratačnou zložkou je kyselina hyalurónová a upokojujúci niacínamid.
Prípadne môžete používať produkty s Moroccan Lava Clay alebo marockým lávovým ílom, ktorý obsahuje minerály, vracia elasticitu pokožky a hydratuje.
Alternatívna medicína ponúka mnoho nápadov, ako akné na chrbte a tvári zlepšiť. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, čo vám môže pri liečbe akné pomôcť.
Vždy sa vyhýbajte dráždivým látkam
Akné zhoršuje mastná kozmetika, ale aj nesprávne používanie kozmetiky určenej konkrétne na problematickú pleť, tiež aj opaľovacie krémy, prípravky na úpravu vlasov alebo make-upy a korektory na akné. Ideálne sú preto produkty hydratačné, na vodnej báze alebo nekomedogénne, čo znamená, že je menej pravdepodobné, že nebudú upchávať póry.
Chráňte svoju pokožku pred slnkom
Niektorým ľuďom slnko zhoršuje jazvy alebo fľaky, ktoré niekedy ostávajú po odstránení akné. Mnoho liekov takisto spôsobuje vyššiu náchylnosť na spálenie od slnka. Svoju tvár vždy čo najviac chráňte pred slnkom. Pravidelne používajte nemastný (nekomedogénny) krém s SPF ochranou.
Vyhnite sa treniu alebo tlaku na pokožku
Chráňte svoju aknóznu pokožku pred kontaktom s predmetmi, ako sú telefóny, prilby, tesné goliere alebo popruhy, rúška a batohy. Akné sa môže zhrošiť jednak kvôli treniu, ale tiež aj zanesením infekcie na postihnuté miesto.
Čistota a sviežosť
Na svoju tvár používajte ideálne jednorázové utierky, prípadne majte uteráky vyhradené len na tvár a meňte ich každé 2-3 dni. Nezabudnite ani na častú výmenu alebo pranie vašich vankúšových obliečok. V posteľnej bielizni a lôžkovinách sa drží mnoho baktérií. Vždy sa po namáhavej aktivite osprchuje. Mastnota a pot na pokožke môžu viesť k vyrážkam.
1. Neskúšajte novú liečbu/kozmetiku na akné každý týždeň
Tento prístup môže podráždiť vašu pokožku, čo môže spôsobiť vyrážky.
Namiesto toho: doprajte každej kúre alebo skincare rutine doprajte aspoň 6-8 týždňov. Trvá tak dlho, kým uvidíte nejaké zlepšenie. Ak dovtedy nezaznamenáte žiadne zlepšenie, môžete vyskúšať iný produkt.
2. Nanášajte lieky proti akné rovnomerne na celú časť pokožky posiatou vyrážkami
Nanášanie liečív len na miesta s akné má zmysel, lebo liečite to, čo vidíte. Na druhej strane myslite na to, že tento prístup nezabráni vyhádzaniu pleti na iných miestach.
Namiesto toho: Aby ste predišli vzniku nového akné, naneste tenkú vrstvu lieku na akné rovnomerne na pokožku náchylnú na akné.
3. Používajte správny make-up, produkty na pleť a vlasy
Môžu spôsobiť akné. Vynechajte olejové alebo iné zložky, ktoré môžu spôsobiť akné.
Namiesto toho: Používajte iba mejkap, opaľovací krém, pleťovú a vlasovú kozmetiku, ktoré neupcháva póry, nevysušuje, hydratuje a chráni. Tieto produkty u väčšiny ľudí nespôsobujú vyrážky.
4. Nečisté štetce na make-up, rôzne aplikátory make-upu
Sú plné baktérií a odumretých kožných buniek. Spôsobujú akné, pretože upchávajú póry a jednoducho neudržiavajú čistú pleť.
Namiesto toho: Všetky aplikátory a štetce používajte len vy sama a pravidelne ich čistite, dezinfinkujte a meňte.
5. Nikde nespite v mejkape, ale nepreháňajte to ani s umývaním
S umývaním tváre to nepreháňajte. Umývanie tváre niekoľkokrát denne môže pokožku viac podráždiť, čo vedie k viacerým vyrážkam.
Namiesto toho: Umývajte si tvár dvakrát denne – keď sa zobudíte a predtým, ako idete spať. Budete si tiež chcieť umyť tvár, keď skončíte činnosť, pri ktorej sa potíte. Namiesto toho: Hneď ako prídete domov, alebo aspoň pred spaním odstráňte make-up. Bez výnimky.
6. Nevysušujte si pokožku
Pokožka s akné je mastná, takže môže byť lákavé používať prípavky, ktoré vysušujú. Nerobte to a vyhnite sa používaniu adstringentov, liehu a všetkému, čo môže pleť vysušiť. Suchá pokožka je podráždená pokožka, a tým viac riskujete, že sa na nej objaví viac akné.
Namiesto toho: Používajte jemné tonikum, ktoré pleť zmatní. Príjemné môžu byť prírodné toniká. nezabudnite na hydratačný krém určený na aknóznu pleť. Umytú tvár nikdy nenechávajte bez použitia krému.
7. Počas tréningu a športu neotierajte pot do uteráka
Uterák na cvičenie väčšinou používate na iné spotené miesta na tele, prípadne nimi utierate stroje, na ktorých cvičíte. Nikdy ich nepoužívajte aj na utieranie potu z tváre, sú plné baktérií a nečistôt.
Namiesto toho: Pri cvičení používajte jednorázove utierky.
8. Vytláčanie vyrážok
Keď si vytláčate akné je veľká pravdepodobnosť, že si časť z toho, čo je vo vnútri (napríklad hnis, odumreté kožné bunky alebo baktérie), zatlačíte hlbšie do pokožky. Keď sa to stane, vyrážka sa môže zapáliť. To môže viesť k výraznejšiemu akné, k jazvám a bolesti.
Namiesto toho: Odolajte pokušeniu praskať alebo vytláčať akné. Prípadne nechajte čistenie pleti na odborníka. Ak si už pupienok predsa len potrebujete vytlačiť, nikdy nepoužívajte nechty. Ruky si poriadne umyte a vyrážku chytajte len papierovou vreckovkou alebo vatovým tamponónom. Ak máte hlboké alebo bolestivé akné, návšteva dermatológa je nevyhnutná.
9. Potraviny môžu zhoršovať stav akné
Či už na akné trpíte, alebo nie, potravinny s vysokým glykemickým indexom a rafinový cukor by sme sa zo stravy mali snažiť vynechávať všetci. Na akné však má vplyv aj iné jedlo, na ktoré ste možno citlivý, prípadne trpíte intolerenciou. Ide najmä o:
- rafinovaný cukor
- mliečne výrobky
- fast food
- omega 6-mastné kyseliny
- čokoláda
- srvátkový proteín
Namiesto toho: Jedzte viac potravín s nízkym glykemickým indexom, ako napríklad: ananás, avokádo, čučoriedky, brokolica, broskyňa, cibuľa, citrón, cuketa, cesnak, grep, hrášok, hrozno, hruška, špargľa, jablko, jahody, karfiol, maliny, mandarínky, marhuľa, uhorka, olivy, pomaranč, listová zelenina, špenát, slivka, čerešne, kapusta. Zamerajne sa na dostatočný príjem bielkovín.
FAQ
Čo spôsobuje akné?
Akné vzniká, keď kožný maz, odumreté kožné bunky a baktérie upchávajú póry na tvári, na chrbte a ramenách, na krku, hrudníku. To môže spôsobiť biele bodky, čierne bodky, papuly, pupienky, uzléky alebo cysty. Medzi faktory, ktoré môžu zhoršiť akné, patria hormóny, mechanické trenie, strava, stres, lieky a genetika.
Prečo mám zrazu akné?
Výskyt akné môže súvisieť s hormonálnymi zmenami, novou rutinou starostlivosti o pleť, novými liekmi, konzumáciou príliš veľkého množstva nezdravého jedla alebo stresom. Náhly nástup akné môže tiež naznačovať základný zdravotný problém. Ak akné pretrváva, navštívte dermatológa.
Dá sa akné vyliečiť?
Neexistuje univerzálny spôsob, ako vyliečiť akné. Akné môžete liečiť zmenami životného štýlu a voľne predajnými liekmi a liekmi na predpis, ktoré obsahujú zložky bojujúce proti akné, ako je benzoylperoxid alebo kyselina salicylová. Základom pri liečbe akné je aj psychická pohoda a sebaláska.
Čo spôsobuje akné na lícach?
Akné sa môže objaviť častejšie na lícach, pretože na tvári je viac mazových žliaz. Časté dotýkanie sa tváre môže tiež spôsobiť akné na lícach. To môže preniesť baktérie a maz z rúk na vašu tvár.
Sú akné a pupienky rovnaké?
Akné je široký pojem na opis rôznych typov kožných hrbolčekov. Tieto hrbole zahŕňajú biele bodky, čierne bodky, pupienky (čo sú malé pustuly a papuly), uzliny a cysty.
ZDROJE:
- https://www.aad.org/public/diseases/acne/skin-care/habits-stop
- https://www.ulekare.cz/clanek/trapi-vas-akne-plet-vycisti-homeopatika-21940
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/diagnosis-treatment/drc-20368048
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/107146