Tornáda dokážu spôsobiť obrovskú katastrofu. Ak má tornádo dostatočnú rýchlosť, môže so sebou zmiasť všetko, čo mu stojí v ceste. Dokáže zničiť pevné budovy, autá alebo dokonca vykoľajiť vlak. Prečítajte si, ako táto špirálová pohroma vzniká a ako sa pred ňou chrániť.
Čo je tornádo?
Priemerné tornádo je väčšinou neškodná cyklóna vzduchu, ktorá trvá iba niekoľko minút. Keď však naberie rýchlosť, považuje sa za jeden z najničivejších veterných javov na svete. tornádo je prudko rotujúci stĺp vzduchu, ktorý sa šíri z búrky, resp. z oblohy, k zemi.
Prvé znaky blížiaceho sa tornáda
Pred jeho výskytom môžeme často spozorovať tmavú, zelenkavú oblohu. Lievik tornáda sa najskôr objaví vo vzduchu a postupne sa dotkne zemského povrchu. Tornáda môžu byť sprevádzané krúpami vo veľkosti baseballovej loptičky.
Najdivokejšie tornáda trvajú hodiny a dosahujú priemer niekoľko kilometrov. Ich rýchlosť sa dokáže vyšplhať až na 480 km h.
Príčiny vzniku tornáda
Meteorológovia strávili desaťročia skúmaním toho, ako vznikajú tornáda. Skúmali najmä príčiny ich vzniku, ktoré nám pomáhajú pripraviť sa na tieto víchrice. Hoci presné príčiny závisia od konkrétneho tornáda, ak chceme pochopiť jeho vznik, musíme najskôr pochopiť búrku. Búrka je príčinou vzniku supercelárnej búrky, ktorá je takpovediac rodičom tornáda.
Čo je supercelárna búrka?
Vznik tornáda súvisí s vývojom intenzívnych búrok. Tieto búrky sa v meteorológii označujú ako supercelárne búrky. Ide o špecifický typ búrok, ktoré sa odlišujú od tých klasických.
Vznik supercelárnej búrky
Supercely vznikajú v podmienkach, kedy sa veľká časť búrkového oblaku roztočí okolo vertikálnej osi v spodných a stredných hladinách troposféry (najspodnejšia vrstva atmosféry). Do tejto polohy sa búrkový oblak dostáva v dôsledku silného bočného prúdenia vzduchu.
Ďalšou dôležitou podmienkou vzniku týchto búrok je veľmi výrazná zmena smeru a rýchlosti horizontálneho prúdenia vzduchu vo vertikálnom smere.
Ako vzniká tornádo?
Tornáda vznikajú zo supercely. Keď sa supercela zväčší, vír v jej strede sa začne nakláňať. Zároveň začne nasávať teplý vzduch a vlhkosť smerom nahor a chrliť studený vzduch smerom k zemi.
Oblak v tvare lievika
Keď teplý vzduch stúpa, spôsobuje to, že vír sa pomocou vodnej pary zväčšuje a v jeho strede sa vytvára oblak v tvare lievika. Okrem sfarbenej oblohy je to prvé viditeľné znamenie blížiaceho sa tornáda.
Ako tornádo zvyšuje svoju rýchlosť?
Studený vzduch, ktorý prúdi smerom nadol, potom bojuje s lievikovitým oblakom. Sústreďuje ho do menšej oblasti a týmto spôsobom zvyšuje jeho rýchlosť. S dostačujúcim tlakom a hmotnosťou chladného zostupného vzduchu je lievikový mrak, ktorý sa neustále zrýchľuje o desiatky km h, nútený dotknúť sa zeme. Práve v tomto bode je tornádo oficiálne na svete.
Čo robiť pri blížiacom sa tornáde?
Ak sa nachádzate doma
Ak ste doma a blíži sa k vám ničivé tornádo, prvú vec, ktorú by ste mali urobiť, je vzdialiť sa čo najviac od okien a ukryť sa na najnižšom poschodí. Ak máte tú možnosť, schovajte sa do pivnice.
Nájdite na najnižšom poschodí stabilný kus nábytku, napríklad pevný jedálenský stôl, pod ktorý sa budete môcť posadiť. Ideálne je premiestniť ho do stredu miestnosti. Posaďte sa pod nábytok a zakryte si hlavu rukami.
Pozor!
Potrebujete sa chrániť pred sklom z okien, ktoré môže vystreľovať do vzduchu. Ak bývate v mobilnom dome, čo najskôr ho opustite a vyhľadajte útočisko na inom mieste.
Ak ste vonku
Ak sa počas tornáda a silnej supercelárnej búrky nachádzate vonku, snažte sa čo najskôr ukryť v dome alebo v nejakej budove. Určite sa ale neschovávajte v mobilnom dome. Ak sa nemôžete dostať do úkrytu, postavte sa z vonkajšej strany k budove do skrčenej polohy a buďte v strehu.
Ak sa nachádzate v budove
Ak sa nachádzate v škole, v kancelárskej budove alebo v inej verejnej budove, držte sa čo najďalej od okien a otvorených priestorov. Nájdite pevný stôl alebo iný kus nábytku, pod ktorý si dokážete sadnúť. Nezabudnite si chrániť rukami hlavu. Ideálny úkryt je v suteréne alebo na chodbe.
Ak sa nachádzate v aute
Ak sedíte v aute, nesnažte sa jazdiť rýchlejšie ako tornádo. Tornáda sú nepredvídateľné a môžu kedykoľvek zmeniť svoj smer. Namiesto toho, aby ste sa snažili predbehnúť tornádo, vystúpte z auta a pokúste sa nájsť úkryt v budove.
Ak nie je k dispozícii žiadny úkryt, ľahnite si do priekopy ďaleko od auta. Dávajte si pozor na záplavy spôsobené lejakmi a pripravte sa na presun.
Vo všetkých prípadoch
- Pri tornáde je vždy potrebné priblížiť sa čo najnižšie k zemi a chrániť si hlavu.
- Udržujte sa v strehu a dávajte si pozor na lietajúce úlomky a predmety.
- Nesnažte sa pred tornádom utekať. Tornáda sú totiž veľmi nepredvídateľné a dokážu náhle zmeniť smer.
Mohlo by vás zaujímať!
Tornáda sú veľmi klamlivé. Môže sa zdať, že stoja na mieste, ale v skutočnosti sa pohybujú smerom k vám.
Potenciál vzniku tornáda na Slovensku a v Česku
V klimatických a prírodných podmienkach strednej Európy, teda aj na území Slovenska a Česka, je najväčší potenciál vzniku tornáda v letných mesiacoch.
Prechod studených frontov
Deje sa to najmä pri prechode studených frontov. Tieto fronty značne oddeľujú vlhkostne a teplotne vzduchové hmoty. Ďalším faktorom vzniku supercelárnych búrok je aj veľmi výrazná zmena smeru a rýchlosti prúdenia vzduchu, ktorú sme si vysvetlili o čosi vyššie.
Tornádo sa môže vyskytovať aj na Slovensku
Tieto zistenia naznačujú, že tornáda sa na Slovensku môžu vyskytovať. Ani zďaleka tu však nie je potenciál vzniku taký vysoký ako napríklad v stredozápadnej Amerike.
Prečo je na Slovensku nižší potenciál vzniku tornáda?
Pred vznikom tornád nás čiastočne chránia hory (Karpaty, Alpy). Horské masívy zabraňujú tomu, aby sa v krátkom čase ocitli vo veľkej blízkosti vzduchové hmoty s výrazne odlišnou teplotou a vlhkosťou.
V prípade, že sa dve odlišné vzduchové hmoty predsa len stretnú, môže to viesť k vzniku veľmi silných supercelárnych búrok, z ktorých následne vznikajú tornáda.