Uvažujete nad kúpou či výmenou plastových okien? Vedeli ste, že dnes už nemusia byť plastové okná zákonite biele? Zamávajte nudným bielym rámom. Farebné dekory na plastových oknách vás dostanú!
Svet neradi vidíme čierno-biely vo všeobecnosti a pri zariaďovaní domácnosti to platí iste dvojnásobne. Nie je žiadnym tajomstvom, že farby dokážu oživiť priestor, majú značný vplyv na našu náladu a dokážu dodať domu či bytu ten správny šmrnc, ak sa použijú na tých správnych miestach.
A pokiaľ teda ide o farby v našich príbytkoch, bola by škoda nevyužiť všetky možnosti, ktoré sa nám v súčasnosti ponúkajú. A to nielen pri výbere ponuky bytových doplnkov, ale aj pri nosných prvkoch priestoru, akými sú napríklad okná. Nebojte sa farieb a doprajte si zmenu.
Povrchová úprava farebných plastových okien
Hoci biela je farbou univerzálnou a pri počiatkoch výroby tohto druhu okien bola biela poznávacím znamením, že máte doma plastové okná, dnes sa už viete s dekorom plastových okien vyhrať podľa vašej chuti. Klasické biele plastové okná sú bez akejkoľvek povrchovej úpravy, dnes vám však výrobcovia plastových okien vedia dodať rôzne farebné varianty.
Dvomi základnými povrchovými úpravami pri farebných variantoch plastových okien je buď laminácia alebo lakovanie. Pri laminácii ide o nalepenie špeciálnej fólie na plastový profil. Jedny z najobľúbenejších fólií sú drevodekory, čiže fólia, ktorá imituje drevo. Druhou možnosťou povrchovej úpravy plastových okien je lakovanie. Pri lakovaní máte ako zákazník tú výhodu, že si môžete zvoliť prakticky akýkoľvek farebný odtieň bez nejakých obmedzení. Pri tejto povrchovej úprave sa na plastový profil nanášajú akrylátové farby a ide o najpoužívanejšiu metódu, čo sa povrchovej úpravy plastových okien týka.
A tak namiesto bielej klasiky, môžete mať oceľovo modré plastové okná, ktoré vám budú evokovať farebné drevené okenné rámy, typické pre severské domy. Úplne nezvyčajný nádych dostane priestor, ak si vyberiete antracitovú šedú či vínovú červeň. Prípadne, ak máte slabosť pre imitáciu dreva, závisí iba na vás, či budú vaše rámy žiariť v odtieni mahagón, zlatý dub či horská borovica.
Typy plastových okien podľa rozmerov
Pokiaľ ide o samotné rozmery plastových okien, bežne máte ako zákazník na výber z týchto typov okien:
Pivničné okná
Obvykle ide o plastové okná najmenších rozmerov. Tento typ okien sa umiestňuje zväčša do pivníc a garáží, častokrát s nepriehľadným mliečnym sklom. Samozrejmosťou je možnosť otvárania týchto okien, keďže pivničné priestory je nutné pravidelne vetrať.
Štandardné plastové okná
Najtypickejší variant plastového okna pre klasickú výstavbu bytov, rodinných domov, rekreačných či komerčných priestorov. Ide o typ okien, ktoré ponúka snáď každý výrobca plastových okien so štandardnými rozmermi v rozmedzí 120 – 180 cm na výšku a 60 – 210 cm na šírku.
Francúzske okná
Sú rozmerovo najväčším typom okien. Ide o okná, ktoré siahajú až po podlahu. Zväčša sa francúzske okná využívajú pri prechode z miestností na balkón či terasu. A hoci do miestnosti vďaka tomuto typu okien prenikne oveľa viac svetla a máte zaručene krajší výhľad z izby, treba myslieť aj na to, že ide o okná, pri ktorých dochádza k najväčšiemu úniku tepla z miestnosti.
Atypom, ktorý u nás bežne nevidíte, ale využíva sa v iných krajinách, napríklad v Spojených štátoch amerických, sú posuvné okná, ktoré sa vysúvajú smerom nahor. Variantom k tomuto typu okna, ktorý je možné dostať aj u nás, je horizontálne posuvné okno.
Všetky vyššie uvedené typy plastových okien, ako aj širokú škálu farebných variácií, pokiaľ ste sa rozhodli pre farebné plastové okná, dostanete napríklad u českého výrobca VEKRA, ktorý má zastúpenie aj na Slovensku a výrobe plastových okien sa venuje viac ako 25 rokov.
Pevne veríme, že sme vás týmto článkom minimálne inšpirovali a pri najbližšej kúpe či výmene plastových okien zvážite nielen všetky dostupné rozmery, ale zároveň si posvietite aj na dostupné farebné varianty, ktoré by mohli vášmu bývaniu dodať nový rozmer.
Tip: Ako mať ligotavé okná?
Autor: Hana Hájovská