Orchidea patrí v našich končinách k veľmi obľúbeným kvetom. Potrebuje však špecifickú starostlivosť. Keďže si dokáže rýchlo vybudovať rozsiahly koreňový systém, je zvyčajne potrebné presádzať ju častejšie ako bežné kvety. Prečítajte si náš návod, ako presadiť orchideu a ako sa o ňu starať po presadení.
O orchidei
Orchidea je jedna z najstarších kvitnúcich rastlín. Zaujímavosťou je, že dokáže prežiť vo voľnej prírode aj bez opeľovania.
Bežným spôsobom jej rozmnožovania je delenie. Orchidey patria medzi epifyty, čo znamená, že ide o rastliny, ktoré majú schopnosť rásť na inej rastline.
Orchidey bežne rastú vo voľnej prírode na stromoch. Často sa stáva, že kúsok orchidey rastúcej na strome sa počas silného vetra alebo počas búrky odlomí. Táto časť rastliny naďalej prosperuje ako samostatná rastlina v prípade, že jej nové miesto poskytuje vhodné podmienky.
Kedy treba presadiť orchideu?
Je veľmi dôležité vedieť, kedy je ten správny čas na presádzanie orchidey. Nie je dobré sa s presádzaním ponáhľať, ale netreba ho ani odkladať. Orchidea, ktorá má zlý koreňový systém a nedostatok priestoru, nemôže krásne kvitnúť.
Tak ako pri iných izbových rastlinách, aj pri orchideách je dôležité presádzanie vtedy, keď to rastlina potrebuje. Tento čas sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej rastliny. Môžu to byť napríklad každé 3 roky, ale pokojne aj každý 1 rok.
Závisí to od veľkosti kvetináčov a od toho, kedy ste rastlinu kúpili. Ďalším faktorom je samotná rastlina. Niektoré orchidey potrebujú kratší čas na zakorenenie.
Tu je niekoľko znakov, ktoré napovedajú, že je potrebné orchideu presadiť:
Pôda je znehodnotená
Orchidey obľubujú kyprú a dobre priepustnú pôdu, ktorá poskytuje dostatočný priestor pre ich vzdušné korene.
Časom sa však aj kyprá pôda začne rozkladať a rozpadávať na menšie častice. To spôsobí, že sa pôda spojí dohromady a obmedzí prístup vzduchu ku koreňom. Hutnejšia pôda sa neodvodňuje rovnako ako kyprá pôda, a preto môže koreňový systém orchidey začať hniť.
Objavia sa biele korene
Ak spozorujete biele korene, ktoré vyrastajú z vrchnej alebo spodnej časti kvetináča, je to jasným znakom toho, že je vhodný čas na presádzanie orchidey. Orchidea potrebuje v tomto štádiu viac priestoru a treba ju presadiť do väčšieho kvetináča.
Presádzajte rastliny až vtedy, keď je to naozaj potrebné. Ak by ste rastlinu presadili príliš skoro, mohol by byť jej rastový cyklus narušený. Mali by ste ju presádzať iba v prípade, že spozorujete vyššie uvedené znaky. Ak rastlina vyzerá zdravo a v súčasnom kvetináči sa jej darí, odložte presádzanie na neskôr.
Ako vybrať kvetináč na presadenie orchidey?
Orchideu je možné pestovať mnohými spôsobmi. Najčastejšie sa pestuje v plastových alebo hlinených kvetináčoch. Môžete ju však pestovať aj v závesných košoch, čo dodá miestnosti nádych bohémskeho štýlu.
Na presádzanie orchidey je potrebné vybrať si správnu veľkosť kvetináča. Odporúča sa zvoliť kvetináč, ktorý je o 2,5 až 5 cm väčší ako pôvodný kvetináč.
Je potrebné, aby ste orchidei poskytli nový priestor. Ale nesmie ho byť príliš veľa. Inak začne orchidea sústrediť svoju energiu do rastu koreňov a budete dlho čakať na jej kvitnutie.
Kvetináč by ma mať na dne otvory. Pre niektoré druhy orchideí je vhodnejší plastový kvetináč alebo kvetináč z číreho skla, cez ktorý môže prenikať slnečné svetlo. Do tejto skupiny patrí aj obľúbený typ orchidey Phalaenopsis. Ak by ste túto odrodu orchidey zasadili do nepriehľadného kvetináča, jej korene by sa začali rýchlo ťahať za svetlom, čo by spôsobilo rast koreňov mimo kvetináča.
Ak používate na pestovanie kvetináč, v ktorom už bola zasadená orchidea, vyčistite ho a sterilizujte vriacou vodou. Robí sa to preto, aby ste z kvetináča odstránili toxíny a prenášačov chorôb.
Ako vybrať zmes do kvetináča?
Pri výbere substrátu na pestovanie orchidey máte 2 možnosti. Môžete si ho kúpiť v obchode alebo si môžete vytvoriť vlastný. Závisí to najmä od toho, koľko máte času.
Substrát na pestovanie orchideí si môžete vyrobiť pridaním kokosových šupiek, kôry, pilín, stromovej paprade a machu do pôdy. Je dôležité, aby bola pôda na presadenie orchidey kyprá. Vďaka tomu bude mať koreňový systém rastliny dostatok priestoru na rast.
Organické zmesi sa rozkladajú rýchlejšie. Ak použijete napríklad borovicovú kôru, rátajte s tým, že sa približne do roka rozpadne a orchideu bude potrebné presadiť.
Výber zmesi by mal zodpovedať tomu, ako často orchideu zalievate. Pri dennom zalievaní si vyberte zmes s voľným odtokom vody, aby ste zabránili hnitiu koreňov.
Podrobný postup, ako presadiť orchideu
Presadenie orchidey nie je náročný proces. S našim návodom na to, ako presadiť orchideu, zvládnete celý proces rýchlo a jednoducho.
Na presádzanie orchidey budete potrebovať:
- Kvetináč
- Substrát
- Nožnice
- Obrus (voliteľné)
- Priestor
Po presadení orchidey môže zostať na mieste veľa neporiadku. Ak máte tú možnosť, presaďte kvety na dvore alebo na balkóne. Ak nemáte možnosť presadiť ich vonku, použite starý plastový obrus a natiahnite ho na stôl alebo ho rozprestrite na zem.
Vyberte rastlinu z pôvodného kvetináča
Celý proces, ako presadiť orchideu, začnite tým, že rastlinu čo najšetrnejšie vyberiete z kvetináča. Korene môžu byť často prilepené na vnútornej strane kvetináča. Preto je potrebné, aby ste postupovali pri tomto kroku nanajvýš opatrne.
Ak ste použili plastový kvetináč, skúste ho pred vyťahovaním orchidey jemne stláčať.
Pri hlinenom a porcelánovom kvetináči vám neostáva nič iné než postupovať čo najpomalšie a zároveň najopatrnejšie. Ak zlomíte jeden alebo dva korene, pravdepodobne to rastline neublíži. Snažte sa však tomu vyhnúť.
Odstráňte poškodené korene
Ak sa vám podarilo rastlinu úspešne vybrať z kvetináča, nasleduje ďalší krok. Dôkladne odstráňte z koreňov orchidey zvyšky starého substrátu.
Dávajte si pri tomto kroku pozor, aby ste korene nepoškodili. Koreňový systém skontrolujte a odstráňte suché a zhnité časti. Korene taktiež mierne uvoľnite – a to tak, že ich od seba jemne oddelíte.
Umiestnenie rastliny do nového kvetináča
Najskôr vložte korene rastliny do kvetináča tak, aby kúsok vrchných koreňov zostal mierne nad okrajom nového kvetináča. Je dôležité, aby orchidea nebola zasadená príliš hlboko.
Naplňte kvetináč substrátom
Po uložení rastliny do kvetináča začnite jemne vypĺňať okolie orchidey substrátom. Nakoniec buchnite kvetináčom po stole, aby sa substrát rovnomerne rozložil v kvetináči.
Náš tip: Dajte si pozor pri búchaní kvetináčom po stole v tom prípade, ak presádzate orchideu do hlineného alebo porcelánového kvetináča.
Dôkladné zalievanie
Čerstvo zasadená orchidea potrebuje o niečo viac starostlivosti do obdobia, kedy sa začnú objavovať nové korene. Vtedy začína rastlina aktívne rásť.
Môže sa stať, že rastlina nebude kvitnúť aj rok od presadenia. Nebojte sa, je to úplne bežné. Pri správnej starostlivosti vaša orchidea opäť rozkvitne.
Ako sa starať o orchideu po presadení?
Dva týždne po presadení jemne kropte listy orchidey. Robte to skoro ráno, aby mali dostatok času na vyschnutie pred zotmením. Ak chcete dopriať vašim orchideám trochu viac výživy, pridajte do vody na kropenie listov 2 až 3 kvapky hnojiva s obsahom fosforu.
Prvý týždeň rastlinu polievajte ako zvyčajne a vytvorte si vlastný program na jej kropenie.
Druhý týždeň od presadenia orchideu prihnojte a v danom týždni ju nezalievajte. Počas prvého mesiaca po presadení je dobré orchideu hnojiť každý druhý týždeň.
Čerstvo presadené orchidey by mali byť prvé 3 až 4 týždne po presadí umiestnené na mieste, kde budú mať menej svetla. Zníži to ich stres z presádzania.
Tipy na úspešné pestovanie orchideí
Vyberte si odrody, ktoré sú jednoduché na pestovanie
Orchideu je možné kúpiť v rôznych odrodách a druhoch. Najjednoduchšie odrody na pestovanie sú orchidey Phalaenopsis.
Zvoľte správne osvetlenie
Umiestnite vašu orchideu na miesto s jasným, no nepriamym svetlom. Orchidey dokážu prežiť aj na tmavých miestach, no najviac sa im darí v jasnejších podmienkam.
Priame svetlo je však pre orchidey príliš silné. Ak ich teda umiestnite v blízkosti slnečného okna, chráňte ich ľahkým a priehľadným závesom.
Zalievajte korene
Prelievajte korene orchidey každých 6 až 9 dní. Orchidey sú odolné voči suchu, a preto im treba nechať čas na vyschnutie. Ak bude orchidea neustále mokrá, pravdepodobne sa jej nebude dariť.
Presádzajte rastlinu v správnom čase
Najvhodnejší čas na presádzanie orchideí je po skončení kvitnutia. Každé presádzanie si poznačte do kalendára, aby sa vám v budúcnosti lepšie hľadal vhodný dátum na presádzanie. Pozorujte rastlinu a skontrolujte, či nie sú korene prerastené, alebo zmäknuté.
Vyberte si správny substrát
Zistite, aký substrát potrebujete pre konkrétnu rastlinu. Orchidey sú epifytické rastliny, takže potrebujú veľa vzduchu. Vo voľnej prírode rastú na stromoch a zvyčajne ich nie je vhodné pestovať v pôde.
Náš tip: Môžete si vyrobiť vlastnú zmes doma alebo kúpiť balenú zmes na pestovanie orchideí v pestovateľských potrebách. Ak váhate, ktorý substrát je pre vašu orchideu najvhodnejší, nechajte si poradiť v obchode pre záhradkárov.
Zhrnutie
Návod, ako presadiť orchideu, je naozaj jednoduchý. Veríme, že po prečítaní nášho článku zvládnete presadenie orchidey rýchlo, hravo a bez akýchkoľvek problémov. Najdôležitejšie je zaobchádzať s rastlinou pri presádzaní opatrne, aby sa koreňový systém nepoškodil. Dodržiavajte aj odporúčania na starostlivosť po presadení, aby sa vašej rastline darilo.