Tropické teploty dorazili do našich končín a tak je stále ťažšie sa vyrovnávať s náporom horúčav. Poradíme vám, ako s vysokými teplotami čo najúčinnejšie bojovať.
Prehrievanie organizmu, potenie, sucho, únava. Máte už plné zuby horúcich dní a hľadáte spôsob ako si aspoň trochu uľaviť? Potrebujete pracovať, ale váš prehriaty mozog prepína na úsporný režim? Máme pre vás niekoľko tipov pre boj s vysokými teplotami a s ich následkami.
Rozpohybujte vzduch
Ani v lete by sme nemali zabúdať púšťať do bytu čerstvý vonkajší vzduch. Keď dovnútra nepustíme kyslík, privodíme si ešte horší pocit únavy. Ak však nechceme dovnútra púšťať teplý vzduch a všetko si tak zhoršovať, je dobré otvárať okná iba v noci či skoro ráno. Ďalšou obľúbenou voľbou pre osvieženie sú vetráky, ktoré môžu skutočne priniesť pocit úľavy, ale faktom je, že síce vzduch rozprúdia, ale samy o sebe ho neochladzujú. Najúčinnejšou voľbou pre skutočné ochladenie vzduchu teda ostáva klimatizácia. Je však nutné myslieť na svoje zdravie a dbať na to, aby teplotný rozdiel nerobil viac ako päť stupňov, inak organizmus dostane šok a môže byť náchylnejší k rôznym ochoreniam.
Nespusťte dnu ani lúč
Ďalším pomocníkom v obrane proti horúčave sú žalúzie, fólie a ďalšie tienidlá. Čím menej svetla prenikne cez okná do interiéru, tým chladnejší bude váš byt. Najjednoduchšie je samozrejme aspoň zatiahnuť vnútorné žalúzie alebo rolety.
Existujú ale aj efektívnejšie možnosti čo sa týka zatmievania okien. Ponúka sa napríklad inštalácia markíz. Táto možnosť je vhodná najmä ak chcete zatieniť celý balkón alebo terasu. Naviac má tie výhody, že markízu môžete kedykoľvek schovať.
Ďalšou skvelou voľbou sú vonkajšie rolety. Verte že vonkajšie tienenie je oveľa účinnejšie ako vnútorné. Nedochádza pri ňom totiž k ohrievaniu skla v okne a tak sa utlmí nielen svetlo, ale aj podstatná časť tepelného žiarenia. V neposlednom rade stojí za to spomenúť protislnečné fólie. Ich výhodou je rýchla a relatívne lacná inštalácia a tiež si môžete zvoliť, koľko svetla budú prepúšťať. Hodiť sa budú tiež v prípade, že v byte nechcete (alebo naopak chcete) mať úplnú tmu.
Zvlhčite vzduch
Pri vysokých teplotách často dochádza k vysúšaniu pokožky a k popraskaniu pier. Nedostatočne zvlhčenie nosovej sliznice navyše nedokáže tak dobre zachytávať vírusy, dochádza k vyčerpávaniu imunitného systému a k celkovej únave organizmu. Ako si teda zvlhčiť vzduch v interiéri? Pomôžu rezané kvety vo váze alebo izbové rastliny v kvetináčoch. Tiež môžete umiestniť do interiéru dekoráciu v podobe fontánky. Najefektívnejšie ale budú vždy špeciálne zvlhčovače vzduchu. Na výber dnes máte z rôznych technológií, existujú zvlhčovače s prirodzeným odparovaním, ultrazvukové alebo parné. Zvlhčovače vzduchu navyše využijete aj v zime, kedy interiéry bývajú suché kvôli vykurovaniu a nedostatočnému vetraniu.