Chceli by ste vypestovať mango zo semienka? Skvelý nápad! Je to pomerne jednoduché – a každý, kto sa bude riadiť nasledujúcimi radami, najmä na začiatku pestovania, bude úspešný. Pestovanie manga nie je náročné, zvládne ho aj začiatočník. Na začiatok potrebujete len vlhký obrúsok a plastové vrecko. Kvetináč a substrát bez vápnika budete používať až o 5 týždňov neskôr.
Plody manga už dobre poznáme. Čo je to vlastne mangovník?
Skôr ako začneme pestovať mango, je dobré vedieť, o aký druh rastliny ide. Vďaka tomu budeme mať lepšiu predstavu o podmienkach, ktoré musíme vytvoriť pre jeho rast. Mango je tropická až subtropická rastlina, ktorá môže v správnom prostredí vyrásť až do výšky 40 metrov. Stúpenci budhizmu veria, že pod týmto stromom meditoval sám Budha.
Mango sa dováža najmä z Thajska, ale aj z Vietnamu a Indie. Najčastejšie je to indický mangovník, pretože jeho plody najlepšie zvládajú náročnú a najmä dlhú prepravu. Existujú však desiatky druhov mangovníka. Indická odroda je pre nás postačujúca, pretože sa dá pomerne ľahko rozmnožiť semenami.
A určite vás neprekvapí, že semienko je ukryté uprostred plodu. Nie v tvrdej kôstke, ako to poznáme pri slivkách, marhuliach alebo broskyniach, ale v tvrdej vláknitej škrupine, ktorú možno pri troche zručnosti bezpečne otvoriť – a tým urýchliť klíčenie semena. Nebudeme však predbiehať a ukážeme vám, ako vypestovať mango zo semienka, krok za krokom.
Ako časovo náročné je pestovanie manga?
Dôležitá informácia pre menej trpezlivých: trvá niekoľko mesiacov, kým v kvetináči vyrastú prvé výhonky. Ide teda o dlhodobejší program. Preto sa oplatí naplánovať pestovanie manga na neskoršie jesenné mesiace alebo na obdobie, keď nebudete mimo domova dlhšie ako týždeň, približne jeden až tri mesiace. Na začiatku bude mango potrebovať vašu pozornosť približne každé 3-7 dní.
Ako veľké bude doma vypestované mango
V podmienkach našich domácností sa určite netreba obávať, že by mango dorástlo do takých rozmerov ako vo voľnej prírode vo svojej domovine. Jednak nebude mať vhodné tropické podnebie a jednak ju bude obmedzovať záhon. Okrem toho ho môžete udržiavať v prijateľnej veľkosti pomocou výchovného rezu. Takže: aký veľký bude? Počítajte s rastlinou až po strop, ktorá si nárokuje priestor niekoľkých metrov štvorcových z pôdorysu vášho bytu.
Ako vypestovať mango zo semienka – začíname
Prvým krokom je mať dostatočne zrelý plod – a najlepšie viac ako jeden. Prečo? Iba v zrelom plode je semeno dostatočne zrelé na to, aby vyklíčilo. A ak sa náhodou niektoré semeno znehodnotí, budete mať ďalší plod s iným semenom.
Dužina manga obsahuje veľa vitamínu C, takže sa vždy výborne hodí do šalátov, napríklad s orechmi a semienkami, a môžete ju doplniť aj kvalitným gréckym jogurtom. Máme pre vás aj tip na zdravé orechy, ktoré sa vždy dokonale hodia k chuti manga. Takže sa nemusíte obávať, že by ste nemohli spotrebovať dužinu z dvoch alebo troch mang!
Osloboďte semienko
Prvým krokom, ktorý je potrebné urobiť, je odstrániť všetku dužinu, ktorá sa nachádza na obale mangového semienka. Klasicky ju odrežte, zvyšnú vrstvu vydrhnite kuchynskou kefkou, špongiou, niekedy pomôže aj zubná kefka. Keď ste uvoľnili vláknitý obal manga z dužiny, nechajte ho vyschnúť, aby sa vám nešmýkal v rukách.
Schnutie môže trvať aj celý deň, preto sa neponáhľajte. Semená však nedávajte sušiť priamo na radiátor, pretože sa príliš zahrejú. Niektorí ľudia semená nesušia, ale udržiavajú ich vo vode, aby napučali a balenie semien sa lepšie otvorilo. Voda musí mať izbovú teplotu. Výber metódy je na vás.
Dávejte pozor, abyste ho nepoškodili!
Keď je obal semien dostatočne suchý alebo keď ste ho vybrali z vody a dôkladne osušili uterákom, aby sa vám nešmýkal v rukách, začnite ho otvárať. Vždy si umyte ruky, aby ste zabránili vzniku plesní na semienkach.
Niekto použije malý nožík na rozbitie obalu, niekto nožničky na nechty alebo malé detské nožničky. Ide o to, aby ste porušili šev vláknitého obalu – potom ho ľahko otvoríte a bezpečne vytiahnete semienko.
Dávajte pozor, aby ste semienko nijako nepoškodili, a preto otvorte obal viac, aby semienko vyšlo v podstate samo, len miernym poklepaním a vysypaním z obalu na ruku. Hneď ako sa semienko vyberie z obalu, môžete okamžite zistiť, či je v poriadku alebo nie.
Ako rozoznám, že semienko vyklíči?
V skutočnosti je to celkom jednoduché. Zdravé mangové semienko je čerstvé, bez známok plesne alebo hniloby a bez vyschnutia. Klíček nie je hneď viditeľný, pretože je ukrytý viac vo vnútri. To, čo vidíte, keď ju vylúpnete, je v podstate zásobník pre novú rastlinu na približne 2 až 3 mesiace. Chvíľu trvá, kým sa objavia klíčky – prvé známky rastúceho koreňa možno pozorovať približne za dva týždne.
Semienko nechajte niekoľko týždňov klíčiť vo vlhkej utierke
Oslobodili ste semienko od tvrdej škrupiny, čo uľahčuje jeho klíčenie. Teraz je čas zabaliť ho do vlhkej utierky a plastového vrecka alebo potravinovej fólie. Umiestnite semienko na teplé miesto. Mangovníku sa najlepšie darí pri teplotách od 20 do 30 °C.
Na klíčenie môžete využiť teplé miesto, kam cez deň svieti slnko, alebo semienko položiť na radiátor – ale dajte pod neho drevenú dosku a možno aj vrstvu vaty, aby výsledná teplota semienka bola do 30 stupňov.
Pravidelne kontrolujte stav semienka
Každý 3 až 5 deň skontrolujte, či je semienko dostatočne vlhké a či neplesnivie, skrátka, či je v poriadku. Približne po dvoch týždňoch uvidíte prvé náznaky rastu klíčka, ktorý vylezie z úkrytu a začne rásť. Nesaďte ho však hneď – nechajte klíčok narásť do dĺžky približne 4-7 cm. Začne tiež vypúšťať ďalšie korene a z vrcholu sa potom vytvorí zárodok budúceho výhonku rastliny, ktorý bude nad zemou. Takže: mango vyklíči približne za dva týždne, ale pred výsadbou počkajte ešte aspoň dva týždne.
Aký kvetináč si vybrať a čo doň dať
Predtým, ako je semienko pripravené na zasadenie do pôdy, je potrebné pripraviť vhodné prostredie. Mango potrebuje neutrálnu až kyslú pôdu bez vápnika (ako azalky, rododendrony alebo čučoriedky). Najlepšie sa hodí substrát pre izbové rastliny alebo doma pripravená zmes. Bude obsahovať kokosový substrát, trochu kompostu a záhradnú zeminu (alebo univerzálny záhradnícky substrát).
Správny kvetináč pre mango je vysoký. Mango má pomerne dlhý hlavný koreň – zistíte to, keď semeno vyklíči. Postupne vyrastie aj veľké množstvo bočných koreňov. Pri prvej výsadbe postačí výška približne 20 cm, neskôr však rastlinu vždy presadíte do väčšieho a väčšieho. Kvetináč musí mať drenážne otvory, aby korene nestáli vo vode. A nič nepokazíte, ak na dno nasypete jemný kamenný štrk.
Teraz sa môžeme pozrieť, ako zasadiť mango – a do čoho ho zasadiť
Keď semienko dostatočne vyklíči, je čas zasadiť ho do zeminy. Na dno kvetináča nasypte kamennú drvinu a na ňu pripravenú zeminu, ktorá končí asi 5 cm pod okrajom kvetináča. Dôkladne zalievajte pôdu. Pôda sa trochu usadí, preto ju doplňte do pôvodnej výšky a opäť trochu zalejte, pričom ju mierne utlačte.
Naklíčené semienko položte na vlhký povrch. Položte ho na plocho, koreň a výhonok si samy nájdu správny smer rastu, gravitácia ich bude viesť. Ak už má výhonok svoj smer, uprednostnite smerovanie koreňa nadol. Tým sa urýchli zakorenenie rastliny.
Semienko prikryte asi 3 cm substrátu, veľmi jemne ho stlačte, aby ste nič neporušili, a opäť ho pomaly zalejte vodou. Ale nie extrémne. Uistite sa, že všetko, čo susedí so semenom, je vlhké. Zemina by mala byť asi 2 cm pod okrajom kvetináča, aby ste mohli mango dobre zalievať. Teraz už stačí len zalievať a čakať, kým klíčky vykuknú zo zeme.
Počas prvých mesiacov nehnojte, semienko si vystačí samo
Pôda, do ktorej ste zasadili semienko, má určitú zásobu živín. Okrem toho sa semenáčik spočiatku živí látkami uloženými v semene. Preto sa s hnojením nemusíte ponáhľať.
Približne po dvoch až troch mesiacoch môžete do pôdy zapichnúť tyčinky s hnojivom, zahrabať kravský hnoj alebo začať opatrne hnojiť tekutým hnojivom pre izbové rastliny – ale len polovičným množstvom, aby ste rastlinu nespálili. Až v nasledujúcom roku môžete použiť plnú dávku hnojiva.
V nasledujúcej sezóne sa môže hnojiť bežným spôsobom od jari do jesene. V septembri by ste mali obmedziť zalievanie a hnojenie, aby mango v našich svetelných podmienkach dobre prezimovalo. Vyhnite sa hnojivám obsahujúcim vápnik, ktorý mangu neprospieva.
Za akých podmienok pestovať mango. Môže byť vonku?
U nás možno mango pestovať vonku len v lete. Môžete ho vziať do záhrady, ale pravdepodobne sa mu bude lepšie dariť na chránenej terase alebo balkóne. Nesmie čeliť nízkym teplotám, preto ho nechávajte vonku len cez noc od júna do augusta, inak nie.
Dávajte pozor, aby mladá rastlina neprechladla pod 15 stupňov Celzia, inak uhynie. Staršie rastliny znesú teploty niekoľko stupňov nad nulou (okolo 10), ale určite im to neprospieva.
Mango je izbová rastlina do teplejších domácností. Mala by prezimovať v zimnej záhrade, kde bude o niečo chladnejšie ako v interiéri, ale s dostatkom svetla. Ak ho budete mať v obývačke alebo v hale, bude to v poriadku. Bude však musieť byť v blízkosti okna, cez ktoré ale neťahá.
Čo ešte?
Mango rastie postupne a počas prvých rokov si vyžaduje každoročné presádzanie. Neskôr stačí raz za dva roky – vždy, keď je substrát vyčerpaný a korene prerastú priestor. Presádzajte vždy do vysokého kvetináča, ktorý je o 2 – 4 cm širší ako pôvodný kvetináč.
Počas presádzania je vhodné skontrolovať, či sú všetky korene zdravé, prípadne skrátiť tie, ktoré nevyzerajú dobre. Mali by ste strihať až po miesto, kde sa na reze koreňa objaví biely stred (je to znak zdravého, živého koreňa).
Mango možno prinútiť, aby sa rozvetvovalo hojnejšie. Ako? Pravidelným výchovným prerezávaním. Hlavný výhonok by sa mal skrátiť, aby sa rastlina musela rozvetvovať a tým sa v byte ešte viac prezentovať. Mangovník je strom so sýtozelenými podlhovastými listami, ktoré dokážu neobyčajne skrášliť interiér.
Kedy začína mango plodiť?
Mango pestované zo semienka pravdepodobne neprinesie ovocie. Profesionálna kultivácia pre plodnosť zahŕňa štepenie stromov (ako to robíme s našimi ovocnými stromami a kríkmi). Neoštepené plody rodia len veľmi zriedkavo, pretože nemajú dostatočne silnú podnož.
Ak aj bude plodiť, tak až po siedmich rokoch, keď stromy práve dospievajú. Ale ovocie bude malé. Mango sa však doma pestuje najmä na okrasu. A verte, že má čo ponúknuť aj ako zelená rastlina.
Poznámka na záver
Jediné, čo musíte urobiť, je vlastne “zapichnúť” mangové semienko do vhodného substrátu a udržiavať ho vlhké. Mango, pokiaľ je semienko zdravé, vyklíči aj týmto spôsobom. Je to jednoduchý postup.
Má to však veľa nevýhod: semienko v obale môže byť poškodené (scvrknuté, plesnivé, zhnité), takže budete strácať čas čakaním na niečo, čo jednoducho nemôže vyrásť. Okrem toho klíčenie z uzavretej vláknitej schránky trvá o niečo dlhšie. Klíčky musia najprv zosilnieť natoľko, aby porušili obal.