Máte doma hojdačku? Rytmický pohyb prospieva telu i mysli

Máte doma hojdačku? Rytmický pohyb prospieva telu i mysli

Hojdanie má na ľudský organizmus blahodarné účinky. Veď kto by ho nemal rád? Už pred narodením je kolísanie prirodzenou súčasťou nášho bytia. A pravdepodobne v tom spočíva dôvod, prečo je nám také príjemné. Len si pripomeňme, ako sa v priebehu celého života prejavuje.

Po narodení je kolísanie osvedčeným spôsobom ako upokojiť, či uspať bábätko. Neskôr príde na rad „jazdenie“ na hojdacom koníkovi a v škole (toľko kritizované) hojdanie na stoličke. Napokon, aj v dospelosti nám tento pohyb prináša pocit uvoľnenia, či už sa kolíšeme v hojdacom kresle s knihou, alebo ležíme na nafukovačke rozhojdanej morskými vlnami.

Kolísanie nám pomáha uvoľniť svaly, stimuluje centrum rovnováhy, zlepšuje krvný obeh, metabolizmus i funkciu nervového systému. Vedci dokonca prišli s teóriou, že zvyšuje inteligenciu, keďže sa počas neho uvoľňujú neurónové spojenia zlepšujúce činnosť mozgovej kôry.

Mať preto možnosť užívať si tento upokojujúci pohyb doma je na nezaplatenie. Ak máte záhradu, doprajte si veľkú záhradnú hojdačku alebo hojdaciu sieť. Na balkónoch či terasách využijete hojdacie lehátka a v menších bytoch nesmie chýbať aspoň hojdacie kreslo.

Poďme sa pozrieť, čo všetko treba pred výberom ideálnej hojdačky zvážiť.

Ako vyberať hojdačku?

Nosnosť a rozmer

Dopredu si ujasnite, pre koho všetkého je hojdačka určená a koľko času na nej strávite. Chcete ju mať len ako spestrenie voľných chvíľ na záhrade? Alebo bude centrom diania v detskej izbe?

Rozmer i nosnosť vyberte podľa počtu predpokladaných záujemcov o kolísanie. Nechcete riešiť pravidelné hádky a písať poradovníky? Zvážte radšej nákup viacmiestnych hojdačiek. A ak vám to možnosti dovolia, potešte celú rodinu veľkou posteľnou hojdačkou.

 

Závěsné křeslo, hnědá / krémová, NOELA
Závěsné křeslo, hnědá / krémová, NOELA

Stabilita a materiál

Nikto si pri hojdaní nechce spôsobiť úraz. Vyberajte preto hojdačky, ktoré sú stabilné a bezpečné. V tomto prípade sa šetriť naozaj nevyplatí. Dôležitým faktorom pre zaistenie bezpečnosti je nielen celková konštrukcia a spôsob uchytenia, ale aj materiál.

Hojdačky sa vyrábajú z dreva, kovu, plastu, ale aj ratanu a textílií. Materiál určuje najčastejšie aj ich cenu. Najlacnejšie sú tie z plastu, ktorých výhodou je jednoduchá údržba a pestrý výber, nevýhodou nízka životnosť a nosnosť. Sú teda ideálne najmä pre deti.

Oveľa odolnejšie sú kovové, drevené či ratanové hojdačky, ktoré sú ale náročnejšie na údržbu. Na záhrade s nimi však urobíte najväčšiu parádu.

Zahradní závěsná houpací lavička kovová Goleto Vintage | bílá
Zahradní závěsná houpací lavička kovová Goleto Vintage | bílá

Ďalšou kategóriou sú hojdacie kreslá a siete z textílií. Práve tento typ ponúka na výber najpestrejšie farebné prevedenia a vzory a hodí sa do interiéru i exteriéru.

Spôsob uchytenia

Niektoré hojdacie kreslá a predovšetkým siete vyžadujú aj špeciálne upevnenie. Najjednoduchší spôsob je priviazať ich medzi stromy. Ak vám na záhrade chýbajú, nezúfajte. Praktickým riešením sú samostatné stojany, o ktoré ich zavesíte.

 

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *