Avokádo je jasne zelené ovocie s veľkou kôstkou a tmavou kožovitou šupkou. Vzhľadom na jeho výživové hodnoty niet divu, že je také obľúbené. Objavuje sa vo všetkých možných pochúťkach – od šalátov až po smoothie či sušienky.
Avokádo má vysoký obsah tuhu. Je to však mononenasýtený tuk. Ide o „dobrý“ tuk, ktorý pomáha znižovať cholesterol, pokiaľ ho jete s mierou. Avokádo ponúka takmer 20 vitamínov a minerálov, napríklad vitamíny B6, C, E či draslík. Má nízky obsah cukru a obsahuje vlákninu, ktorá vám pomôže dlhšie pociťovať sýtosť.
Zdravotné výhody avokáda
Vitamíny, minerály a zdravé tuky, ktoré získavate z avokáda, pomáhajú predchádzať chorobám a udržujú vaše telo v dobrom stave. Tu je niekoľko chorôb, s ktorými avokádo pomáha bojovať.
Folát, ktorý získavate z avokáda, môže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny, ako je rakovina prostaty a hrubého čreva.
Výskum preukázal súvislosť medzi depresiou a nízkou hladinou folátu. Folát pomáha blokovať hromadenie látky nazývanej homocysteín vo vašej krvi. Homocysteín spomaľuje tok živín do vášho mozgu a zvyšuje depresiu. Vysoké hladiny folátu v avokáde môžu pomôcť udržať príznaky depresie na uzde.
Väčšinu zdravého tuku v avokáde tvoria kyselina olejová a mononenasýtené mastné kyseliny. Tie pomáhajú srdcu znižovať kardiovaskulárny zápal. Avokádo tiež obsahuje beta-sitosterol, rastlinnú verziu cholesterolu – ten pomáha znižovať hladinu cholesterolu.
Chronický zápal môže naštartovať mnohé choroby – vrátane cukrovky, Alzheimerovej choroby a artritídy. Vitamín E v avokáde znižuje zápal vo vašom tele.
Štúdie o olejových extraktoch z avokáda ukazujú, že môžu znížiť príznaky osteoporózy. Vitamín K v avokáde podporuje zdravie kostí tým, že spomaľuje úbytok kostnej hmoty a odvracia osteoporózu.
Avokádo je plné vlákniny. Má obzvlášť vysoký obsah nerozpustnej vlákniny, ktorá pomáha vylučovať odpadové látky z vášho tela. Vláknina vám tak zabezpečí pravidelné vyprázdňovanie a môže zabrániť zápche.
Avokádo patrí medzi potraviny, ktoré sú bohaté na draslík. Ten pomáha vyrovnať váš krvný tlak znížením hladiny sodíka v krvi a uvoľnením napätia v stenách krvných ciev.
Počas tehotenstva potrebuje budúca matka prijať aspoň 400 mikrogramov folátu denne, aby sa predchádzalo vrodeným chybám v mozgu a chrbtici dieťaťa. Jedno avokádo dodá približne 41 % z tejto dávky.
Luteín a zeaxantín sú dva antioxidanty v avokáde, ktoré sú dobré pre vaše oči. Okrem toho, že pomáhajú chrániť tkanivá vo vašich očiach pred poškodením UV žiarením, tiež pomáhajú predchádzať katarakte a makulárnej degenerácii.
Pestovanie avokáda: Ako zasadiť avokádo?
Okrem toho, že má avokádo množstvo zdravotných výhod, je chutné na toaste, v slávnom guacamole či v osviežujúcich nápojoch. To je dostatok dôvodov na to, prečo sa pokúsiť vypestovať avokádo aj doma. A naozaj to nie je nič zložité – takto si vypestujete avokádo z kôstky aj doma.
Vyčistite kôstku
Začnete tým, že z avokáda opatrne kôstku odstránite – dajte pozor na to, aby nebola rozrezaná alebo iným spôsobom poškodená. Zmyte z nej zvyšky plodu. Môžete si pomôcť aj tým, že kôstku na niekoľko minút namočíte do vody a potom ju vydrhnete, aby ste odstránili zostávajúce zvyšky plodu. Dávajte pozor, aby ste neodstránili hnedú šupku z kôstky – obal semena.
Identifikujte spodnú a vrchnú časť kôstky
Niektoré kôstky avokáda sú mierne podlhovasté, zatiaľ čo iné majú tvar takmer dokonale guľatý. Všetky kôstky avokáda však majú „spodok“ a „vrch“. Mierne špicatá časť je vrch a plochý koniec je spodok. Pre vyklíčenie vašej kôstky je potrebné, aby bola jej spodná časť ponorená vo vode.
Podoprite kôstku tromi špáradlami
Vezmite tri špáradlá a zapichnite ich pod miernym uhlom nadol do semien avokáda, rovnomerne rozmiestnené po obvode avokáda. Tieto špáradlá sú avokádovým lešením, ktoré umožní položiť spodnú polovicu do vody. Špáradlá tam musia byť teda pevne zakliesnené.
Semienko vložte do vody
Potom ho umiestnite na teplé miesto mimo slnečného svetla. Je užitočné použiť číre sklo, aby ste videli, kedy začínajú rásť korene a kedy je potrebné vymeniť vodu. Mnoho návodov odporúča meniť vodu každý deň, no postačí meniť ju zhruba každých päť dní.
Počkajte, kým stonka dostatočne vyrastie
Hovorí sa, že klíčenie môže trvať dva až štyri týždne, no môže to byť pokojne aj osem týždňov. Preto je dôležitá trpezlivosť. Kôstka si musí prejsť týmto procesom – vrch kôstky vyschne a vytvorí sa prasklina. Prasklina sa rozšíri až na dno kôstky a cez štrbinu na dne sa začne vynárať maličký koreň. Ten bude rásť a nakoniec malý výhonok vykukne cez vrch kôstky avokáda. Dajte pozor, aby koreň nevyschol tým, že nebude ponorený vo vode – môže to spôsobiť smrť rastliny.
Zrežte, keď bude mať 15 cm
Keď bude stonka dlhá asi 15 cm, odrežte ju späť na asi 8 cm – podporíte tým nový rast. Keď opäť dosiahne 15 cm, zasaďte rastlinu do vhodnej pôdy do kvetináča s priemerom 25 cm, pričom vrchnú polovicu semena nechajte odkrytú. Kvetináč umiestnite na slnečný parapet. Avokádo miluje slnko – čím je ho viac, tým lepšie.
Časté zavlažovanie
Rastline doprajte časté zavlažovanie s občasným hlbokým namáčaním. Pôda by mala byť vždy vlhká, ale nie premočená. Hnednutie listov je znakom nadmerného zalievania. Ak začnú listy hnednúť, nechajte rastlinu niekoľko dní vyschnúť.
Počas jarných a letných mesiacov udržiavajte pôdu vášho avokáda mierne, ale rovnomerne vlhkú. Počas jesene a zimy, keď je bežnejšia hniloba koreňov, nezalievajte rastlinu, kým jej kvetináčová zmes nezaschne zhruba centimeter pod povrchom.
Tvrdá voda môže zvýšiť zásaditosť pôdy, čo niekedy spôsobuje chlorózu z nedostatku zinku a železa v avokáde. Prejavuje sa žltnutím listov. Ak je voda z vodovodu tvrdá, mali by ste avokádo polievať dažďovou alebo pramenitou vodou.
Aké svetlo je správne na pestovanie avokáda
Dospelé avokádo má rado slnko, a preto by malo byť umiestnené v blízkosti veľkého okna orientovaného na juh, prípadne v skleníku či slnečnej miestnosti. Kmeň a konáre mladých stromov, ktoré ešte nie sú úplne olistené, však môžu utrpieť úpal. A to vtedy, keď nie sú zatienené listami.
Preto je dobré ponechať stromy mladšie ako jeden rok na jasnom, nepriamom svetle, kým nebudú mať dostatok listov, a potom ich postupne vystaviť priamemu slnku.
Keď stonka dosiahne výšku 30 cm, odštipnite horné listy. To povzbudí rast bočných výhonkov a viacerých listov. Vždy, keď rastlina vyrastie o ďalších 15 cm, odštipnite najnovšie horné listy.
Charakteristika rastliny avokádo
Ak sa rozhodnete vypestovať avokádo z kôstky doma, mali by ste vedieť, ako bude dospelá rastlina vyzerať. Dospelý avokádový strom môže vonku dosiahnuť výšku až 18 m. To však neplatí pri pestovaní vo vnútorných priestoroch.
Strom vytvára kožovité, špicaté 10 až 30-centimetrové listy a metliny malých zeleno-žltých kvetov od zimy až po jar. Po nich budú v lete nasledovať limetkovo-zelené, hruškovité alebo okrúhle plody. Šupky avokáda nakoniec dozrievajú na tmavozelenú alebo čiernu farbu a dužina na žltú.
Starostlivosť o avokádo
Pre pestovanie avokáda nie je dôležité len vedieť, ako si avokádo zasadiť, ale aj ako sa o rastlinu starať:
1. Hnojenie. Pri výsadbe avokádových stromov nepridávajte hnojivo. Vysoké množstvo soli a amoniaku môže viesť k popáleniu koreňov a špičiek na listoch. Niektorí odborníci odporúčajú nehnojiť avokádové stromy v prvom roku. Neskôr môžete použiť vyvážené hnojivo pre citrusové stromy a postupovať podľa pokynov výrobcu.
2. Polievanie. Zalievajte hlboko a pravidelne, ale vždy nechávajte strom mierne vyschnúť. Ak chcete zachovať vlhkosť, pridávajte mulč v podobe drevenej kôry. Vždy však dodržte vzdialenosť aspoň niekoľko centimetrov od kmienka.
3. Prerezávanie. Avokádové stromy neobľubujú radikálne rezy v čase dozrievania úrody. Odumreté konáre však môžete kedykoľvek odstrániť.
4. Zber. Avokádo nedozrieva na strome. Nechajte ho týždeň alebo dva dozrieť pri izbovej teplote, kým nezmäkne. Potom bude pripravené na konzumáciu.
5. Ako si vypestovať avokádo v chladnejšom podnebí. Ako vypestovať avokádo, ak žijete v chladnejšom prostredí? Skúste pestovať avokádový strom Wurz v nádobe, ktorú je možné počas zimy premiestniť do interiéru. V chladnejšom počasí preneste strom dovnútra a umiestnite ho do okna orientovaného na juh, aby mal dostatok svetla. Keď sa teploty zvýšia, presuňte ho opäť von.
Škodcovia a choroby
Aj keď ho škodcovia obťažujú len zriedka, avokádo je náchylné na hnilobu koreňov aj na spálenie od slnka. Počiatočné príznaky hniloby koreňov zahŕňajú poddimenzované, bledé listy a odumieranie najmenších, najvyššie položených, konárov – obvykle sprevádzané hnedými špičkami listov. Nakoniec všetko lístie zvädne.
Niekedy môžete rastlinu zachrániť tak, že ju vyberiete z črepníka, odrežete časti koreňov, ktoré sú už nahnité, presadíte ju do čerstvej, rýchloschnúcej (vhodnej) zeminy a nebudete ju tak často zalievať.
Spálenie slnkom spôsobuje žlté listy – často so zelenými žilami. Tieto žlté oblasti nakoniec zhnednú a vysušia sa. Takýto jav je často sprevádzaný popraskanými purpurovými vetvičkami, zhnitými koreňmi a opadávaním listov. Presuňte rastlinu na miesto mimo priameho slnečného žiarenia, kým nezíska dostatok listov na to, aby sa sama zatienila.
Bezpečnosť
Aj keď ľudia môžu bez strachu konzumovať zrelé plody avokáda, všetky časti stromu a jeho zelené plody môžu byť jedovaté pre hospodárske zvieratá a hydinu, ako aj pre domáce zvieratá, hlodavce, vtáky a ryby. Fungicídny toxín v rastline nazývaný persín údajne niekedy spôsobuje u zvierat respiračné alebo srdcové problémy, ako aj mastitídu, opuchy, koliku alebo hnačku.
Obzvlášť zraniteľné by mali byť v tomto prípade aj exotické vtáky, takže vaše avokádo udržujte ďaleko od klietok a voliér. Taktiež ho udržujte v dostatočnej vzdialenosti od akvárií a všetkých domácich miláčikov, ako napríklad králikov, morčiat a potkanov. Na psov síce persín tak často negatívne nevplýva, no môže im spôsobiť zvracanie a hnačku.
Aj napriek všetkým potenciálnym nástrahám však zostáva pestovanie avokáda aj naďalej populárne.